Najlepsze filmy o mafii. Ranking filmów gangsterskich

04.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze filmy o mafii. Ranking filmów gangsterskich
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przed Wami najlepsze filmy gangsterskie. Znajdziecie tu dzieła w reżyserii legend światowego kina; tytuły, od których zaczęły się zawrotne kariery aktorskie; ponadczasowe klasyki i nieco nowsze produkcje. Zdecydowana większość z nich zasiliła biblioteki popularnych serwisów VOD. Już teraz możecie rozpocząć więc pełen wrażeń i zwrotów akcji, sensacyjny seans z TOP 10 naszych propozycji.

1. Ojciec chrzestny – trylogia

  • Ojciec chrzestny 1 i Ojciec chrzestny 2: Viaplay (do 31 października), SkyShowtime, Netflix, Chili, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV;
  • Ojciec chrzestny 3: Viaplay (do 31 października), SkyShowtime, Amazon Prime Video

Filmy o włoskiej mafii po dziś dzień mają za niedościgniony wzór niniejszą trylogię w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Amerykański twórca przeniósł na ekran historię opisaną wcześniej przez Maria Puzo na łamach jego bestsellerowej powieści o tym samym tytule. W ten właśnie sposób nakreślono obraz najsłynniejszej sycylijskiej familii, która próbuje odnaleźć się w realiach powojennych Stanów Zjednoczonych, starając się zachować swoje dotychczasowe wpływy.

W obsadzie znaleźli się m.in. Marlon Brando, Al Pacino, James Caan i Robert Duvall. W nieśmiertelnych rolach zobaczycie ich m.in. w serwisie SkyShowtime.

2. Pulp Fiction (Viaplay, SkyShowtime, Chili, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV)

Filmy gangsterskie znajdziecie również w reżyserskim dorobku Quentina Tarantino. Kryminał z gwiazdorską obsadą w składzie: John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tim Roth, Ving Rhames i Uma Thurman przenosi widza do przestępczego Los Angeles, w którym rozgrywają się cztery epizody fabularne. Główne role gra w nich: dwóch płatnych morderców, żona gangstera, bokser i para okradająca ludzi w restauracji. Wszystkich ich łączy wątek szemranych porachunków. Czy to jednak wszystko? – Możecie się przekonać, zaglądając m.in. do biblioteki Viaplay.

3. Chłopcy z ferajny (Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, Player)

Do grona mistrzów kina dołącza Martin Scorsese i jego “Chłopcy z ferajny”. Tytuł podąża śladem początkujących mafiozów – kilkunastoletnich Henry’ego i Tommy’ego, którzy trafiają pod skrzydła obytego w fachu gangstera. Szybko przyjdzie im się przekonać co do reguł rządzących bezlitosnym światem, w którym nie ma nic cenniejszego niż ugruntowana pozycja w hierarchii.

W rolach głównych: Robert De Niro, Ray Liotta i Joe Pesci. Film jest dostępny w formule PVOD m.in. na Amazon Prime Video.

4. Człowiek z blizną – 1983 (Amazon Prime Video, Viaplay, SkyShowtime, Netflix, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV) 

Kolejny świetny występ Al Pacino zaliczył przy okazji pracy nad “Człowiekiem z blizną”. Tym razem wcielił się w postać Tony’ego Montany – przestępcy kubańskiego pochodzenia, który postanawia położyć podwaliny pod narkotykowe imperium w samym sercu Miami. Bohater nie tylko staje na czele biznesu, ale też sam pada jego ofiarą, będąc uzależnionym od kokainy. Nie ułatwia to jego sytuacji w świecie bezwzględnych handlarzy narkotyków.

Film wyreżyserował Brian De Palma (“Nietykalni”, “Mission: Impossible”, “Na gorąco”). Obejrzycie go m.in. na Netfliksie.

5. Kasyno

Filmy mafijne Scorsesego powracają za sprawą “Kasyna” – produkcji, która przenosi widza do Las Vegas z roku 1973. Rozgrywająca się tam historia wydarzyła się naprawdę i została opisana wcześniej na łamach książki dokumentalnej autorstwa Nicholasa Pileggiego.

Jak dowodzi autor, pod powierzchnią L.A. znajduje się zdecydowanie mniej kolorowy świat, napędzany przez mafię. Ta czerpie zyski z kasyn i salonów gier, sama prowadząc brutalną, pełną przemocy rozgrywkę na miarę miasta grzechu. Jednym z jej uczestników jest Sam „Ace” Rothstein (Robert De Niro) – hazardzista i bukmacher, który na polecenie gangsterów staje na czele jednego z największych kasyn w mieście. W obsadzie znaleźli się również m.in. Sharon Stone, Joe Pesci i James Woods.

6. Dawno temu w Ameryce (Amazon Prime Video, Netflix, HBO Max, PLAY NOW, Player, Apple TV+)

Filmy o mafii z Robertem De Niro to kwintesencja tego, co najlepsze w kinie gangsterskim, a kolejnym na to dowodem jest “Dawno temu w Ameryce”. Dzieło Sergia Leone (“Garść dynamitu”, trylogia dolarowa) podsumowuje pół wieku kryminalnej historii, w której pierwsze skrzypce grają David (Robert De Niro) i Max (James Woods). Przyjaciele z nowojorskiego getta przewodzą później grupie przestępczej, czerpiąc zyski z nielegalnego handlu alkoholem… do czasu zniesienia prohibicji, które stawia pod znakiem zapytania dalsze losy partnerów w zbrodni.

Film obejrzycie m.in. w serwisie HBO Max.

7. Donnie Brasco (Netflix, Loomi by Opera, Chili, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV)

Filmy o mafii na faktach reprezentuje “Donnie Brasco” w reżyserii Mike’a Newella (“Cztery wesela i pogrzeb”, “Harry Potter i Czara Ognia”, “Taniec z nieznajomym”) z gwiazdorskim udziałem Ala Pacino i Johnnego Deppa.

Tytułowy bohater to agent FBI, który pod przykrywką infiltruje nowojorskie środowisko mafijne, co z czasem stawia go przed najtrudniejszym życiowym wyborem. Co zwycięży: rodzina, kariera czy nieoczekiwana przyjaźń z… gangsterem? Możecie się przekonać, zaglądając m.in. na Chili, Apple TV+ i Rakuten TV.

8. Prawo Bronxu (TVP VOD)

Filmy o gangach w konwencji dramatu to kategoria, na tle której wyróżnia się ponadczasowe “Prawo Bronxu”. Produkcja w reżyserii Roberta De Niro – który pojawia się też na ekranie – traktuje o życiowej ścieżce Calogero (Francis Capra). Ten, już jako 10-letni chłopiec, zyskał sobie przychylność pewnego znaczącego mafiozy. Syn uczciwie zarabiającego na życie kierowcy autobusu (De Niro) z czasem coraz bardziej zanurza się w przestępczym półświatku, rozbudzając swoją fascynację rządzącymi nim regułami – prawem Bronxu. To jednak okazuje się mieczem obosiecznym.

9. Nietykalni (Chili, Apple TV+, Rakuten TV, Megogo, Amazon Prime Video)

Powracamy do Stanów z okresu prohibicji, gdzie rządy sprawuje Al Capone (Robert De Niro). Czoła postanawia stawić mu przybyły do Chicago agent, Eliot Ness (Kevin Costner), który powołuje do życia grupę “Nietykalnych”. Do ostatecznego starcia przygotowuje go Malone (Sean Connery), wyznający jedną zasadę – strzelać szybciej i celniej od wroga.

Reżyserem produkcji jest Brian De Palma, stojący również za “Człowiekiem z blizną”.

10. Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (Netflix, Polsat Box Go, Player, TV Smart, Premiery Canal+, Megogo)

Pora na filmy o polskiej mafii. Przedstawicielem tych ostatnich jest tytuł w reżyserii Macieja Kawulskiego (“Underdog”, “Jak pokochałam gangstera”), bazujący luźno na kilkunastu życiorysach.

Główny bohater jest człowiekiem, który już w najmłodszych latach wykazuje ciągoty do adrenaliny. Skłonności te w połączeniu z pragnieniem łatwego zarobku prowadzą go na ścieżkę przestępczą, na której przewodzi własnej armii. Ta z czasem zyskuje wpływy na skalę ogólnokrajową.

Produkcja zasiliła filmy o mafii Netflixa, gdzie też znajdziecie “Jak pokochałam gangstera” – sequel tytułu. W rolach głównych: Marcin Kowalczyk, Tomasz Włosok i Natalia Szroeder.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.