Najlepsze filmy drogi, czyli kino z podróżą w tle

04.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze filmy drogi, czyli kino z podróżą w tle
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Filmy drogi od lat zajmują swoje miejsce w dorobku kinematografii. Choć opowiadają o podróży w dosłownym rozumieniu tego słowa, skrywają również drugie dno. Bohaterowie tego rodzaju produkcji wędrują, uciekają, ścigają lub poszukują. Przy okazji poznają zaś świat i ludzi, dochodzą do refleksji i przewartościowań oraz doświadczają głębokich przemian. 

Punktem wyjścia dla ich podróży nierzadko okazuje się poczucie wyobcowania, zagubienia, rozdarcia czy nieprzystosowania. Niejednokrotnie mają też na koncie bolesne doświadczenia, poczucie krzywdy czy niesprawiedliwości. Rozpoczynając od rozdroża, obierają drogę mającą pomóc im się odnaleźć, uskutecznić wendetę lub po prostu ocaleć. Czasem nie oczekują też niczego.

TOP 10 filmów drogi

W niniejszym zestawieniu znajdziecie zarówno dramaty, jak i komedie i filmy akcji. W każdym przypadku jest to jednak doświadczenie, które pozostawia w widzu po seansie coś więcej. Większość z tytułów dostępna jest na jednej z platform VOD.

Prosta historia

To pełne refleksyjności kino drogi, którego głównymi bohaterami są pewien staruszek o imieniu Straight oraz jego…kosiarka. Po tym jak stracił prawo jazdy, właśnie ona stanowi dla mężczyzny szansę na pojednanie się z chorym bratem. 

W niespiesznej, pełnej zachwytów nad chwilą podróży przemierza więc Iowę i Wisconsin w nadziei na czekające u kresu drogi odkupienie. Przy okazji zanurza się zaś w najskrytsze zakamarki własnej duszy. 

W drodze

W tytułowej drodze znajduje się dwóch zbuntowanych przeciwko powszechnie akceptowanemu stylowi życia przyjaciół: aspirujący pisarz Sal Paradise (Sam Riley) i Dean Moriatry (Garrett Hedlund). Wraz z żoną tego drugiego –  Marylou (Kristen Stewart) – wyruszają w podróż po Ameryce, mającą być ucieleśnieniem ich ideałów na temat esencji istnienia.

Film powstał na podstawie powieści autorstwa Jacka Kerouaca pod tym samym tytułem.

Kodachrome (dostępne na Netfliksie)

Ben to słynny fotograf, któremu nie zostało wiele dni życia. W obliczu śmiertelnej choroby pragnie wywołać kilka rolek klisz Kodachrome. Obecnie zajmuje się tym wyłącznie jeden zakład, który w najbliższej przyszłości również zaprzestanie działalności. Ben zwraca się więc o pomoc do swojego syna – Matta – z którym od lat jest skłócony. W ten właśnie sposób rodzi się kino drogi z ich udziałem.

Film oparto na artykule w New York Times autorstwa A.G. Sulzbergera.

Thelma i Louise (dostępne na Apple TV+)

Amerykańskie kino drogi to również pozycje pełne akcji. Historia Thelmy i Louise jest zaś ich najlepszym przykładem. Dwie przyjaciółki, rozczarowane kierunkiem, w którym potoczyło się ich życie, postanawiają oderwać się od niego podczas weekendowego wyjazdu. Incydent, którego tam doświadczają, krzyżuje jednak ich plany. Od teraz ich całą uwagę pochłania dramatyczna ucieczka przed policją. Ta zaś staje się okazją do odkrycia siebie na nowo.

Film w reżyserii Ridleya Scotta.

Easy Rider (dostępne na Chili i Apple TV+)

Wyatt (Peter Fonda) i Billy (Dennis Hopper) to dwóch hipisów, którzy postanawiają wyruszyć w podróż w poszukiwaniu dawnej, wolnej Ameryki. Po drodze spotykają ludzi najróżniejszego pokroju: od prawnika-alkoholika, przez farmera, na hipisie i jego komunie kończąc. Przede wszystkim zderzają się jednak z nieufnością i wrogością, które zaburzają wizję ich idyllicznej wyprawy. 

Mad Max: Na drodze gniewu (dostępne na HBO Max, Canal+ Online, Player.pl, Apple TV+, Chili, Premiery Canal+, Play Now i Polsat Box Go)

Pora na filmy o podróży postapokalipycznej. Po katastrofie nuklearnej świat przypomina pustkowie, w którym między nielicznymi ocalałymi toczą się wojny o podstawowe zasoby. 

W tych realiach Max Rockatansky (Tom Hardy) stawia na siebie i swoją wędrówkę solo. Pewnego razu zostaje jednak zaciągnięty do grona uciekinierek z Cytadeli, na tropie których znajduje się żądny zemsty tyran – Wieczny Joe (Hugh Keays-Byrne). Walka o przetrwanie nabiera wówczas zupełnie innego wymiaru. 

Green book (dostępne na Play Now, Polsat Box Go, VOD.pl, TVP VOD)

Tony (Viggo Mortensen) jest prostym chłopakiem z Bronxu, szukającym okazji do szybkiego wzbogacenia się. Don Shirley (Mahershala Ali) to wybitny, ekstrawagancki, ciemnoskóry muzyk, pragnący odmienić brutalny świat, w którym przyszło mu żyć. Kiedy więc Tony zostaje jego szoferem w trasie po rasistowskiej, południowej części Stanów, nic nie wskazuje na to, że z wyniknie z tego coś dobrego. A jednak… Jak widać, filmy drogi zbliżają bohaterów jak żadne inne.

Dzika droga (dostępne na Canal+ Online, Rakuten i Chili)

Amerykańskie kino drogi wiedzie tym razem liczącym przeszło tysiąc mil szlakiem Pacific Crest Trail… Jego bohaterką jest Cheryl Strayed (Reese Witherspoon), dźwigająca na swoich barkach doświadczenie uzależnienia i straty. Śmierć matki i rozpadające się małżeństwo pchnęło ją na bezdroża, mające prowadzić do odnalezienia samej siebie. 

Film adaptuje wspomnienia Cheryl Strayed pt. Dzika droga. Jak odnalazłam siebie.

Wszystko za życie (dostępne na Apple TV+, Chili, Rakuten)

Christopher McCandless (Emile Davenport Hirsch) właśnie ukończył studia z wyróżnieniem, dając rodzinie nadzieję na swoją stateczną, dostatnią przyszłości. Zaspokajanie jej ambicji pozostaje jednak daleko w tyle na liście priorytetów dwudziestokilkulatka. Zmienia więc tożsamość, rozdaje wszystko, co ma i wyrusza w podróż autostopem na Alaskę. Ta zaś nieodwracalnie odmienia jego życie. 

Znikający punkt 

Kowalski mógłby stworzyć naprawdę imponujące CV. Jest weteranem wojny wietnamskiej, byłym policjantem i kierowcą wyścigowym, teraz zaś dostarcza samochody. Jest też buntownikiem bez powodu, co łączy z aktualnie wykonywaną profesją. 

W realizacji zakładu z własnym dealerem postanawia więc przewieźć białego Dodge’a Challengera 440 R/T z Denver do San Francisco… do godziny 15:00 następnego dnia. Wkrótce ściąga na siebie pościg policyjny, a jedynym, co jest w stanie go przerwać, są retrospekcje z życia bohatera, które go nie rozpieszczało.

Nomadland (dostępny na Canal+ Online, Rakuten, Chili, Apple TV+, VOD.pl)

Na koniec najnowszy film w zestawieniu, który zdobył szereg nagród na najważniejszych festiwalach filmowych, w tym Oscara za najlepszy film, reżyserię i główną rolę kobiecą. To właśnie Frances McDormand jest niewątpliwą gwiazdą tego tytułu. Wciela się w rolę starszej kobiety, która przez brak pracy i dachu nad głową zmuszona jest zamieszkać w swoim vanie. Przemierza kolejne stany w poszukiwaniu pracy i poznaje wielu innych nomadów prowadzących (z różnych powodów) taki koczowniczy tryb życia. Przepiękne zdjęcia, fantastyczna gra aktorska i historia, która chwyta za serce (wiele osób, które widzimy na ekranie, gra samych siebie).

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.