Szukasz prostego w użyciu i ładnego Linuxa? Sprawdź Feren OS

04.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Szukasz prostego w użyciu i ładnego Linuxa? Sprawdź Feren OS
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Linux jest jednym z otwartych systemów operacyjnych, stosowanych między innymi w komputerach. Ten wolny system zadebiutował ponad 30 lat temu (wrzesień 1991 roku) i od tego czasu doczekał się wielu wersji. Odmiany Linuxa nazywane są dystrybucjami, z których do najpopularniejszych należą Ubuntu, Debian, a także Fedora. Poszczególne odmiany tego systemu różnią się wyglądem, użytecznością, czy dodatkowymi funkcjami.

Do największych wad systemów typu Linux można zaliczyć słabą warstwę graficzną oraz skomplikowaną obsługę. Te problemy rozwiązuje Feren OS. Czy można uznać tę dystrybucję Linuxa za pełnoprawną alternatywę dla Windowsa i macOS?

Feren OS – prosty w obsłudze i estetyczny Linux

Bez wątpienia Feren OS jest jedną z najładniejszych dystrybucji systemu Linux. System przeznaczony jest dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Ze względu na dość prostą obsługę może być ciekawym rozwiązaniem dla mniej zaawansowanych użytkowników komputerów.

Feren OS jest przyjaznym dla użytkownika wariantem Linuxa, zachowując przy tym szereg jego zalet.

Do największych plusów systemu Linux należy wysoki poziom bezpieczeństwa. Często dystrybucje Linuxa są też darmowe lub bardzo tanie w porównaniu z licencją na np. nowy system Windows. Feren OS posiada przyjazny interfejs oparty o ikony czy pasek zadań znane z innych popularnych systemów. Jest dobrym wyborem dla osób niemających wcześniej styczności z systemem Linux.

Doświadczeni użytkownicy, którzy od wielu lat używają Linuxa jako głównego systemu operacyjnego, także będą zadowoleni z Feren. W systemie znajdą bowiem wszystkie rozwiązania znane z innych dystrybucji.

feren os pulpit

Wiele motywów i efekt „wow” niespotykane w innych systemach Linux

Co czyni system Feren wyjątkowym? Jego twórcy wykorzystali znane z innych dystrybucji środowisko graficzne KDE, dbając przy tym o zapewnienie nowoczesnego wyglądu. Odpowiada za niego między innymi transparentna warstwa pojawiających się na pulpicie okien, czy rozwijanych menu. Użytkownik ma też do wyboru mnóstwo motywów, które zmieniają wygląd systemu. Całość jest oparta o system Linux Ubuntu.

Feren bazuje na Ubuntu, jak np. Linux Mint. Jest nieco mniej funkcjonalny, jednak łatwiejszy w obsłudze i ma lepszy design.

Obie wspomniane dystrybucje Linuxa są polecane przez szerokie grono użytkowników. Dużą zaletą obu systemów jest możliwość uruchomienia także na maszynie wirtualnej. Wtedy działa doskonale szybko i stabilnie nawet na komputerach z 3 GB pamięci RAM.

Feren OS ustawienia graficzne
Liczne ustawienia graficzne w Feren. (fot. Jack Wallen)

Kto powinien zainteresować się systemem Feren OS?

Instalacja systemu Feren OS to dobry sposób na rozpoczęcie przygody z Linuxem. System jest prosty w obsłudze i wyglądem przypomina bardziej popularne systemy. Mimo intuicyjnego korzystania z wielu funkcjonalności, system pozostaje równie bezpieczny, stabilny, jak inne wersje Linuxa. Jest także bardzo szybki, dzięki czemu może działać płynnie nawet na słabszym komputerze.

System Feren OS jest rozwijany przez… jednego programistę. Mimo to aktualizacje pojawiają się co około cztery miesiące.

Obecna wersja, oznaczona numerem 2022.07, bazuje na systemie Ubuntu 20.04. W kolejnej wersji (2022.10) ma się natomiast pojawić nowy sklep z aplikacjami do pobrania na Feren OS.

Feren OS aplikacje

Czy Feren OS ma jakieś wady? Wiele gier jest dostosowanych tylko do współpracy z Windowsem lub macOS. Także w przypadku wielu programów i aplikacji ich instalacja na dystrybucji Linuxa może okazać się niemożliwa. Ze względu na to, że twórca Feren OS pracuje nad systemem w pojedynkę, w oprogramowaniu może pojawić się trochę błędów. Błędy są jednak na bieżąco naprawiane.

Feren OS
Feren Os (fot. twórcy systemu)

Podsumowując, Feren OS jest jedną z najlepiej wyglądających dystrybucji Linuxa.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.