Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Jak sprawdzić sklep – krok po kroku

17.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Jak sprawdzić sklep – krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podejrzewasz, że trafiłeś na fałszywy sklep internetowy? Jesteś w dobrym miejscu. Zanim klikniesz “kupuję” i zrobisz przelew, dokładnie sprawdź, czy wybrałeś bezpieczny sklep. Ostrożność jest wskazana, ponieważ lawinowo przybywa fałszywych sklepów internetowych. Ze względu na pandemię handel jeszcze szybciej przenosi się do sieci, a oszuści mają żniwa.

Spis treści:

Lawina fałszywych sklepów internetowych

Ponad 170 tys. zł – takie straty ponieśli klienci fałszywego sklepu kidparadise.pl. Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła zarzuty oszustom w lutym tego roku. Ich ofiarą padło tysiąc osób. To tylko jeden z przykładów działalności cyberprzestępców.

fałszywe sklepy internetowe

Z raportu za 2019 rok przygotowanego przez CERT Polska czyli zespół specjalistów zwalczających zagrożenia w sieciach komputerowych wynika, że:

Zgłoszeń o fikcyjnych sklepach internetowych jest trzy raz więcej niż w poprzednich latach.

Wnioski są dwa: przybywa internetowych oszustów i jednocześnie rośnie świadomość kupujących. Spójrzmy najpierw jak działają oszuści.

Coraz częściej influencerzy reklamują fałszywe sklepy internetowe:
Upadek internetowych autorytetów. Przykłady scamu wśród influencerów

Fałszywe sklepy internetowe – jak działają oszuści?

Eksperci z CERT Polska odtworzyli scenariusz działania internetowych przestępców:

  1. Rejestrują domenę
  2. Konfigurują sklep, dbają o atrakcyjną i budzącą zaufanie szatę graficzną.
  3. Na wirtualnych półkach umieszczają atrakcyjne produkty w dobrych cenach.
  4. Organizują kampanię promocyjną.
  5. Zbierają wpłaty za towary, których nie zamierzają wysyłać.

To podstawowy schemat działania przestępców. Mają pole do popisu, bo handel w sieci przeżywa rozkwit.

87 489 – tyle sklepów, według najnowszego raportu Senuto, działa teraz w polskim internecie. Trudno o informacje ile z tych witryn to fałszywe sklepy internetowe. Jak zatem nie wpaść w pułapkę i wybrać bezpieczny sklep www?

Jedno jest pewne – przed zakupami ZAWSZE trzeba wziąć e-sklep pod lupę.

Uważaj na polskie sklepy z produktami np. z AliExpress. Zarabiają na sprzedaży niskiej jakości produktów w wysokich cenach.
Dropshipping – co to jest? Jak rozpoznać podejrzany sklep internetowy?

Fikcyjne sklepy internetowe – jak sprawdzić wiarygodność sklepu?

Oto podstawowe wskazówki przygotowane przez specjalistów z Interpolu czyli międzynarodowej policji:

Sprawdź najważniejsze dane

Zweryfikuj firmę/osobę, od której chcesz kupić w sieci. Możesz skorzystać np. z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej: prod.ceidg.gov.pl lub wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego: ekrs.ms.gov.pl

Prawo przedsiębiorców wymaga od sprzedających w sieci podania przynajmniej nazwy firmy, numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedziby/adresu.

Adres internetowy sklepu

Przyjrzyj się internetowemu adresowi sklepu – może w szczegółach różnić się od oryginalnego, np. jedną literą lub rozszerzeniem (np. .com zamiast .pl).

Certyfikat SSL

Sprawdź czy witryna korzysta z certyfikatu SSL, który zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet (prefiks https oraz ikonka zamkniętej kłódki przy adresie).

bezpieczny sklep

Wpłata na konto w innym kraju

Rozważ zakup jeśli masz wpłacić pieniądze na konto w innym kraju niż siedziba sklepu.

Uwaga! Adres w Polsce podany na witrynie nie oznacza, że siedziba firmy jest w naszym kraju. Sprzedawca może korzystać np. z wirtualnego biura.

Metody płatności

W bezpiecznych sklepach mamy do dyspozycji różne metody płatności.

W fałszywych witrynach zazwyczaj jest tylko jeden rodzaj płatności. Twoje pieniądze trafią na konto podstawionego człowieka czyli tzw. słupa. Dzięki temu trudno później wyśledzić końcowego odbiorcę, czyli założyciela fałszywego sklepu internetowego.

Oszuści używają też fałszywych bramek płatności. Dzięki temu zdobywają dane do logowanie do bankowości oraz wyłudzają kody uwierzytelnienia.

Opinie w Internecie

Sprawdź, jakie sklep ma opinie w Internecie. W tym wypadku stosuj jednak zasadę ograniczonego zaufania – nie wszystkie recenzje muszą być prawdziwe.

jak sprawdzić bezpieczny sklep

Pamiętaj!

Nie wchodź na linki przesłane w mailach, których się nie spodziewasz lub wyglądają one podejrzanie.

Jeśli boisz się, że padłeś ofiarą oszustów, natychmiast powiadom o tym swój bank (jest szansa na wstrzymanie płatności) i policję.

Bezpieczny sklep internetowy

Przykładem bezpiecznego sklepu internetowego jest komputronik.pl – witryna działa od lat, ma certyfikat SSL, dobrze widoczne dane kontaktowe, regulamin i wszelkie wymagane prawem oraz dobrymi praktykami informacje.

co musi mieć bezpieczny sklep

Popularna metoda łapania ofiar w fałszywych sklepach internetowych

Przestępcy korzystają z naszego zamiłowania do niskich, okazyjnych cen.

Czerwona lampka powinna zapalić się, kiedy widzisz zdumiewająco tanie oferty produktów, które w innych sklepach są droższe (warto korzystać z porównywarek cen).

Oferowanie produktów w zaskakująco niskich cenach to jedna z najpopularniejszych form scamu. Dowiedz się więcej w artykule:
Scam – co to jest? Jak go rozpoznać i nie dać się oszukać? Przykłady scamu

Fałszywe sklepy internetowe – lista

Jak nie dać się nabrać oszustom i uniknąć fałszywych sklepów internetowych? Jednym z narzędzi są listy z adresami fałszywych witryn.

Taką listę niebezpiecznych witryn znajdziesz pod adresem CERT.PL. Zestaw adresów powstaje we współpracy ze specjalistami z CERT Polska. Jest aktualizowany.

Aktualizowaną listę podejrzanych sklepów znajdziesz również na stronie legalniewsieci.pl

Gdzie zgłosić fałszywy sklep internetowy?

Jeśli wpadłeś na trop fikcyjnego sklepu internetowego, to zgłoś go na stronie CERT.PL Wystarczy podać adres podejrzanej strony oraz kilka zdań opisu, dlaczego specjaliści powinni wziąć ją na celownik.

Jak sprawdzić zagraniczny sklep internetowy

Wiesz już, na co zwrócić uwagę kupując w krajowym e-sklepie. Jak natomiast zrobić bezpieczne zakupy w zagranicznym sklepie internetowym?

Na początek sprawdź, czy sprzedawca ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zrobisz to pod adresem konsument.gov.pl

Jeśli tak, to będziesz miał bardzo podobne prawa, jak w przypadku firmy zarejestrowanej w Polsce. W przypadku problemów pomoże ci Europejskie Centrum Konsumenckie.

Weryfikując zagraniczny sklep internetowy postępuj jak w przypadku krajowego e-sklepu, m.in.:

  • zobacz czy ma regulamin i dane kontaktowe,
  • jak długo działa,
  • czy ma dobre opinie w sieci,
  • pewną wskazówką może być też regularna działalność na mediach społecznościowych.

Mogą Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.