Falcon 9 stworzył niezwykłe zjawisko na niebie. Zobacz zdjęcia świetlistego wiru

24 marca nad Polską zaobserwowano niezwykłe zjawisko przypominające świecącą spiralę. Był to efekt zaplanowanego zrzutu paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Sieć zalały zdjęcia niezwykłego zjawiska.
Świetlisty wir nad Polską
Użytkownicy mediów społecznościowych opublikowali zdjęcia i filmy przedstawiające eteryczny, świecący wir. Wielu obserwatorów twierdziło, że spiralę można było oglądać przez kilka minut, zanim zniknęła z nieba.
W poniedziałek, po godzinie 21:00, nad Polską zaobserwowano niezwykłe zjawisko – jasną spiralę na niebie. Był to efekt deorbitacji rakiety Falcon 9. – To nie jest częste zjawisko na naszym niebie. W ubiegłym roku udało nam się w Polsce zaobserwować coś takiego trzy razy – powiedział Karol Wójcicki, autor profilu „Z głową w gwiazdach”. Dodał również, że tym razem zjawisko było dobrze widoczne na dużym obszarze kraju.
Christian Medica, entuzjasta astronomii, od dwóch lat nagrywający zjawiska na niebie w Chorwacji, przyznał, że to pierwsze takie doświadczenie w jego karierze. „Na pierwszy rzut oka pomyślałem, że to jakiś tunel czasoprzestrzenny rodem ze Star Treka” – opowiadał. Dodał też, że widok był niezwykły, a on sam czuł się podekscytowany i lekko zdenerwowany.
Skąd wziął się świetlisty wir?
Falcon 9 wystartował około godziny 19:00 z Florydy z tajną wojskową misją NROL-69. Po umieszczeniu satelity na orbicie rakieta przygotowywała się do deorbitacji. Podczas tego manewru doszło do wypuszczenia resztek paliwa, które w próżni kosmicznej utworzyło spiralny kształt. Światło słoneczne odbijające się od uwolnionego gazu stworzyło widoczną z Ziemi spiralę.
Czy zjawisko było groźne?
Eksperci uspokajają, że zrzut paliwa nie stanowi zagrożenia. Materiał uwolniono na wysokości kilkuset kilometrów od atmosfery, więc nawet gdyby jego resztki dotarły niżej, uległyby całkowitemu spaleniu. Wójcicki dodał, że takie działania świadczą o strategii SpaceX, która minimalizuje czas pozostawania swoich rakiet na orbicie.
Może Cię zainteresować: