Facebook zmienia nazwę na Meta. Wszystko, co musisz wiedzieć

04.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Facebook zmienia nazwę na Meta. Wszystko, co musisz wiedzieć
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nadchodzi kolejna faza dla Facebooka. Już jakiś czas temu świat obiegła informacja, że założyciel popularnej platformy społecznościowej, Mark Zuckerberg, chce zmienić nazwę firmy, aby była ona utożsamiana nie tylko z Facebookiem. Meta – tak brzmi nowa nazwa, a firma planuje zająć się rozwojem platform wirtualnej rzeczywistości. Nie zmienia to faktu, że w jej szeregach wciąż pozostaną takie aplikacje jak m.in. Whatsapp czy Facebook. 

Czym jest Metaverse? 

Miliony osób na co dzień korzystają z dobrodziejstw wirtualnego świata, nie zawsze potrafiąc odróżnić go od realnego. Lubimy w nim wypoczywać i nawiązywać nowe znajomości, a nawet szukamy pracy. Wszystko to za pośrednictwem urządzeń cyfrowych.  

Metaverse stworzony przez Marka Zuckenberga ma być miejscem, w którym świat rzeczywisty będzie przeplatał się z wirtualnym dzięki usługom, serwisom i nowej technologii.

Za pomocą awatara i gogli VR zalogujemy się na platformę i przeniesiemy do wirtualnego świata, w którym będziemy doświadczać i zapraszać do wspólnych przeżyć znajomych. Nawet nasze gesty czy przedmioty będą mogły przenieść się do cyfrowej krainy. Celem mają być głównie spotkania z pracownikami, rodziną czy przyjaciółmi, którzy dzięki Metaverse poczują się jak w prawdziwym świecie.  

Czy sam portal Facebook zmienia nazwę na Meta? 

Portal Facebook nie zmienia nazwy na Meta. Wchodząc do swojej aplikacji Facebook, można natomiast zauważyć, że napis “Meta” pojawia się w dolnej części ekranu startowego. Zmianie uległa tylko nazwa spółki. 

facebook zmienia nazwę na meta?

Co będzie wchodzić w skład Meta? 

Do dziś zostały zaprojektowane trzy przestrzenie Metaverse, które pozwalają wejść użytkownikom w interakcje: 

  • Horizon Home –  ta przestrzeń służy wejściu do Metaverse i pozwala zaprojektować swoją osobistą strefę. Horizon ma być cyfrowym domem dla ludzi, którzy będą mogli stworzyć tu swojego awatara – fantastycznego lub fotorealistycznego.  
  • Horizon Worlds – w tym miejscu możliwe będzie projektowanie doświadczeń, odkrywanie nowych miejsc wraz ze znajomymi, rozwiązywanie interaktywnych łamigłówek czy wspólna rywalizacja w grach pełnych akcji. To właśnie tu zaprosisz swoich przyjaciół i będziesz budować relacje.  
  • Horizon Workrooms – celem tego miejsca jest zaprojektowanie przestrzeni dla osób pracujących zdalnie. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie poczucia wspólnoty, nawet jeśli współpracownicy znajdują się tysiące kilometrów od siebie.  

Oprócz trzech głównych przestrzeni, w Metaverse zostaną zawarte również inne cechy m.in.: 

  • doświadczenie immersyjne, dzięki któremu nasz awatar będzie wchodził w interakcję z innymi w taki sam sposób, w jaki robimy to w realnym świecie. 
  • Awatar – dzięki niemu możemy zaprezentować się światu tak, jak chcemy. Będziemy mogli przypisać mu fotorealistyczne cechy, faktycznie imitujące naszą fizyczność. 
  • Prywatna przestrzeń – każdy użytkownik Metaverse otrzyma do dyspozycji swoją prywatną przestrzeń, którą będzie mógł zaprojektować w dowolny sposób. Miejsce to będzie stanowiło wstęp do innych przestrzeni Metaverse. Tutaj zaprosimy naszych bliskich czy znajomych, jak do realnego domu. 
  • Teleportacja – Metaverse pozwoli nam na teleportację za pomocą linków. W jednej chwili przeniesiemy się w dowolne miejsce, np. z domu na koncert, z koncertu na spotkanie w pracy.  
  • Cyfrowe towary – w wirtualnej przestrzeni Metaverse mogą znaleźć się wszystkie rzeczy, które da się zdigitalizować, np. muzyka, książki, zdjęcia.  

Co będzie potrzebne do korzystania z Metaverse? 

Aby uzyskać dostęp do Metaverse potrzebne będzie odpowiednie wyposażenie m.in. gogle VR, okulary AV czy rękawice haptyczne. Niezbędny będzie także sprzęt do obsługi infrastruktury, który umożliwi tworzenie wirtualnego  środowiska.  

Meta nawiązało współpracę m.in. z firmą Ray-Ban, która ma zaprojektować inteligentne okulary, pozwalające na słuchanie muzyki, oglądanie filmów, odbieranie połączeń czy robienie zdjęć.  

W fazie rozwojowej jest Project Cambria – innowacyjny zestaw słuchawkowym, umożliwiającym realne doświadczenia z innymi użytkownikami. Na uwagę zasługuje także Project Nazare, czyli okulary do rozszerzonej rzeczywistości, zapewniające wejście do cyfrowego świata z każdego miejsca, bez konieczności zakładania zestawu słuchawkowego.  

narzędzia do obsługi metaverse

Dlaczego Facebook wprowadza rebranding?  

Jedną z teorii, według której Facebook miał zmienić nazwę, jest fakt, że w ostatnim czasie platforma owiana była wieloma kontrowersjami. Mają one związek z szerzeniem dezinformacji, wyciekiem danych osobowych i długimi awariami. Coraz więcej osób zdecydowało się odejść od serwisu, a młode pokolenie praktycznie wcale nie wykazywało zainteresowania Facebookiem.  

Inna teoria dotyczy tego, co mówi sam założyciel Facebooka. Mark Zuckenberg chce pokazać, że jego firma to nie tylko popularna platforma społecznościowa, a Metaverse ma stać się najlepszym tego dowodem.  

facebook meta rebranding

Czy Meta zastąpi tradycyjny internet? 

Meta z pewnością chciałaby zastąpić tradycyjny internet, o czym świadczą słowa Angeliki Gifford, wiceprezes Meta:

Jesteśmy na początku drogi do budowy metawersum, to jest projekt na 5-15 lat; to ma być internet, w którym będziemy, a nie na który patrzymy.

Mark Zuckerberg zapowiedział, że ma to być ulepszona wersja internetu, w której będziemy doświadczać, jak w świecie rzeczywistym.  

Przeszkodą może być bardzo drogi sprzęt, na który nie każdego będzie stać i dostęp do odpowiednio szybkiego łącza. Meta musiałoby również pomyśleć o osobach niedowidzących, które będą miały duży problem, aby nawigować środowiskiem Metaverse za pomocą obrazków. Jeśli internet, który znamy, miałby zostać zastąpiony Metaverse, to przed firmą Meta jeszcze dość długa droga, aby to życzenie spełnić.  

Kiedy Metaverse będzie dostępny? 

Na “nowy internet” trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Aby mógł powstać, Mark Zuckerberg planuje zatrudnić, tylko w UE, aż 10 tys. pracowników. Pełna kadra pracownicza docelowo będzie o wiele większa. Wśród zatrudnionych mają pojawić się m.in. specjaliści od technologii VR i AR. Twórca Facebooka zapowiada, że Metaverse mogłoby powstać do 2035 roku. 

metauniwersum

Czy są inne przykłady metauniwersum? 

Microsoft to znany na całym świecie gigant tworzący oprogramowanie. Wykorzystując platformę Mesh, łączy cyfrowy świat z rzeczywistością. Używa do tego hologramów oraz aplikacji rzeczywistości mieszanej i rozszerzonej. W 2022 roku firma planuje wprowadzić do Teams wirtualne awatary i hologramy. Metaverse Microsoftu na razie skupia się na obszarze zawodowym, opartym na pracy zdalnej i hybrydowej. Ma być to przestrzeń wirtualna i z rozszerzoną rzeczywistością dla pracodawców i pracowników.  

Dowiedz się więcej o Microsoft Teams:
Microsoft Teams – w pigułce. Co warto wiedzieć?

Dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, był w ostatnich latach jedną z najbardziej zaangażowanych osób w tworzenie Metaverse. Marshmello, który wychodzi na scenę w grze Fortnite i daje koncert, nie powinien już wzbudzać zdziwienia. Podobnie Ariana Grande czy Travis Scott. Dziś Epic Games rozwija możliwość stworzenia fotorealistycznego sobowtóra użytkownika dzięki MetaHuman Creator. 

Minecraft, czyli wirtualny świat uwielbiany jest przez najmłodszych. Jego działanie podobne jest do Legos, gdzie można stworzyć swoją wirtualną postać i budować, co tylko chcemy. Podczas pandemii przybyło mu jeszcze więcej zainteresowanych użytkowników. Metauniwersum prosperuje bardzo dobrze, a użytkownicy chętnie spędzają w nim swój czas. To właśnie w tym miejscu tworzy się wirtualne, niestandardowe światy, dochodowe biznesy i satysfakcjonujące kariery.   

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.