Randki na Facebooku – czy Facebook Dating ma szansę na rynku aplikacji randkowych?

09.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Randki na Facebooku – czy Facebook Dating ma szansę na rynku aplikacji randkowych?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W 2020 Facebook uruchomił funkcję Facebook Dating, czyli inaczej portal randkowy. Choć z Facebooka korzystają miliony użytkowników, to jednak opcja randkowania za pośrednictwem tego portalu, nie do końca przypadła do gustu wielu osobom. Z pewnością Facebook Dating na ten moment nie zagraża jeszcze Tinderowi czy Badoo, chociaż warto sprawdzić jakie ma funkcje i możliwości. Czym charakteryzuje się Facebook Dating i czy Polacy chętnie z niej korzystają? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest Facebook Dating?

Portal Facebook Dating, tak samo jak inne serwisy randkowe, powstał po to, aby ludzie mogli nawiązywać ze sobą kontakt za pośrednictwem Internetu.

Korzystanie z portalu Facebook Dating możliwe jest tylko z poziomu urządzenia mobilnego.

Nie trzeba pobierać dodatkowej aplikacji, ponieważ zakładka “Randki” dostępna jest w aplikacji Facebook. Wystarczy tylko kliknąć trzy poziome kreski w prawym, dolnym rogu i wybrać zakładkę “Randki” oznaczoną sercem.

Facebook zapewnia, że nasi znajomi z serwisu nie dowiedzą się, że randkujemy.

randki na fb

Nie otrzymają oni powiadomienia, że korzystamy z randek, a sam portal nie będzie nam podpowiadał znajomych z Facebooka, którzy również dołączyli do “randek”. Jeśli jednak chcemy, możemy wybrać opcję, aby Facebook sugerował nam znajomych z serwisu, jako potencjalnie do nas dopasowanych.

Funkcja Facebook Dating jest całkowicie darmowa i nie ma żadnej wersji premium do wykupienia, jak to jest w przypadku innych aplikacji randkowych.

Mimo, że Facebook Dating jest opcją całkowicie darmową, to jednak wciąż nie zyskał takiej popularności jak np. Tinder. Z opinii użytkowników FB wynika, że chodzi głównie o interfejs, który wciąż wygląda, jak w fazie testów oraz o to, że nie ma tam takiej bazy użytkowników, która umożliwiałaby przebieranie w tysiącach użytkowników.

Jak założyć profil na Facebook Dating?

W pierwszej kolejności zaktualizuj aplikację Facebook na swoim smartfonie, a następnie:

 • Wejdź w aplikację Facebook.
 • Kliknij w trzy poziome paski w dolnym, prawym rogu.
 • Wybierz z zakładek tę o nazwie “Randki”.
facebook randki
 • Wypełnij formularz.
 • Ustaw lokalizację i dodaj zdjęcie profilowe.
 • Zacznij szukać.

Weryfikacja wieku na Randkach na Facebooku

Pod koniec 2022 roku Facebook wprowadził dodatkowe sposoby na weryfikację wieku użytkowników. Zgodnie z regulaminem korzystać z niej powinny wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia, ale praktyka pokazała, że jest z tym różnie.

 • Pierwszy sposób weryfikacji, to nagranie krótkiego wideo, na podstawie którego algorytm oszacuje wiek użytkownika.
 • Drugi sposób to wysłanie zdjęcia dowodu tożsamości z widoczną datą urodzenia (może być dowód osobisty lub prawo jazdy).

Czym wyróżnia się Facebook Dating?

Portal Facebook Dating wyróżnia się kilkoma funkcjami:

 • Stories
 • Lista sympatii (Secret Crush)
 • Wirtualne randki
 • Audio Dates
 • Drugie spojrzenie (Second look)
 • Wydarzenia
 • Match Anywhere
 • Lucky Pick

Stories

Tak jak na Facebooku i Instagramie, tak i tutaj, możemy dzielić się relacjami z życia codziennego. Dzięki temu istnieje większa możliwość na poznanie osoby, która lubi robić to samo co my. Możemy tworzyć nowe relacje lub udostępniać te, z pozostałych aplikacji.

Lista sympatii (Secret Crush)

Funkcjonalność Secret Crush pozwala na sprawdzenie, czy jakiś nasz znajomy z Facebooka nie będzie do nas wystarczająco dopasowany. Facebook nie będzie sugerował znajomych z Facebooka, jeśli nie wyrazimy na to zgody. Jednakże jeśli będziemy chcieli uzupełnić “Listę sympatii”, można dołączyć do niej 9 osób z Facebooka lub Instagrama, którymi jesteśmy zainteresowani.

W przypadku kiedy osoba z naszej listy również doda nas do swojej, otrzymamy o tym informację. Natomiast jeśli nie korzysta ona z facebookowych randek, nie dowie się, że jest na naszej liście.

facebook dating lista sympatiu secret crush

Wirtualne randki

Jeżeli znaleźliśmy zainteresowanego nami użytkownika, z którym zostaliśmy sparowani, możemy przeprowadzić z nim randkę w formie video. Wystarczy dotknąć ikony video na czacie, a zaproszenie do rozmowy ukaże się naszemu partnerowi, który po akceptacji, będzie mógł się z nami lepiej poznać.

Randki na Facebooku

Audio Dates

Działa podobnie jak wirtualna randka. Jeśli zostaniemy z kimś sparowani, możemy wysłać zaproszenie do rozmowy audio. Osoba po drugiej stronie może przyjąć zaproszenie lub je odrzucić.

Drugie spojrzenie (Second look)

Opcja Second look pozwala uzyskać listę dopasowań z innymi użytkownikami, ale według odwrotnej kolejności chronologicznej. Tu właśnie chodzi o drugie spojrzenie, ponieważ daje to możliwość dodatkowych dopasowań, które być może nam umknęły.

Wydarzenia

Nowych znajomości możemy również szukać korzystając z wydarzeń i grup na Facebooku, w których albo wspólnie bierzemy udział, albo którymi jesteśmy zainteresowani.

facebook dating wydarzenia

Match Anywhere

Facebook Dating pozwala na konfigurację dwóch dodatkowych lokalizacji, dzięki czemu mamy większą możliwość wyszukiwania. Funkcja ta jest idealna dla osób, które co jakiś czas przebywają w różnych miejscach.

Lucky Pick

Funkcja Lucky Pick pozwala na wzięcie pod uwagę osób, które niekoniecznie są zgodne z naszymi preferencjami.

Przekonują Was takie możliwości? Tak, jak wspomnieliśmy, aby skorzystać z Facebook Dating musisz mieć aplikację mobilną Facebook.

facebook dating pobierz

Czy Facebook Dating jest bezpieczne?

Facebook zapewnia użytkowników zakładki “Randki”, że współpracuje z ekspertami, którzy mają zapewnić bezpieczeństwo i prywatność. Chodzi m.in. o uniemożliwienie wysyłania linków, filmów czy płatności w wiadomości.

Podczas zakładania profilu uzyskamy informację na temat tego, jak chronić się przed wyłudzeniami pieniędzy czy danych osobowych.

Do tego dochodzi blokada zmiany imienia i wieku randkowicza, co również można uznać za formę zabezpieczenia. Wszyscy użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania standardów społeczności, a aktywność nie może mieć charakteru handlowego i promocyjnego.

To rozwiązanie problemów, które opisywaliśmy:
Czy aplikacje randkowe są bezpieczne? Jest sporo zagrożeń

Facebook Dating czy Tinder?

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy Facebook Dating a Tinderem jest fakt, że ta pierwsza aplikacja jest zupełnie darmowa i wolna od reklam. W Tinderze podstawowe funkcje również są bezpłatne, jednakże za dostęp do większej ilości funkcji należy zapłacić.

Mimo to, wiele osób wciąż wybiera Tindera, ponieważ posiada większą bazę użytkowników, co zwiększa możliwość na szybsze znalezienie partnera/ki.

Osoby niekorzystające z Facebooka nie będą mogły skorzystać z Facebook Dating, więc jest to dodatkowe utrudnienie. Z Tindera może skorzystać każdy.

Na razie widać dość dużą przewagę Tindera nad Facebook Dating. Jednak jest to dość młoda funkcja oferowana przez Facebooka, więc wiele może się jeszcze wydarzyć.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.