eSIM w Play w końcu dostępny i to bezpłatnie dla wszystkich użytkowników

20.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
eSIM w Play w końcu dostępny i to bezpłatnie dla wszystkich użytkowników
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Choć konkurencja oferowała to rozwiązanie już od dawna, operator telefonii komórkowej z fioletowym logo długo pozostawał w tyle. Teraz jednak nadrobił zaległości, a jego klienci mogą już zamówić karty eSIM w Play. Cyfrowa karta SIM jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wielu urządzeń, można jej użyć także w niektórych smartfonach (warto to sprawdzić zanim zdecydujemy się na wymianę).

Co to jest karta eSIM?

Zwykła karta SIM jest po prostu niewielkim modułem identyfikującym konkretnego klienta – abonenta sieci komórkowej. Zapisane tam informacje pozwalają urządzeniom (np. telefonom komórkowym, zegarkom smart, komputerom z modemem 4G/5G) korzystać z sieci komórkowej. Jak się okazuje, w 2022 roku do przekazania takich danych nie potrzeba już używać plastikowej karty.

Karta eSIM w Play jest wirtualnym odpowiednikiem tradycyjnej, fizycznej karty SIM.

Z biegiem lat karty SIM stawały się coraz mniejsze, co pozwalało także zmniejszyć rozmiary samych urządzeń. To bardzo istotne, szczególnie w przypadku takich sprzętów jak opaski sportowe, inteligentne zegarki i niewielkie smartfony. Poza zmniejszeniem rozmiarów, karta eSIM ma też inne zalety. Konstrukcja urządzenia nie musi mieć wtedy jednego z otworów – slotów na kartę SIM. Może to ułatwić uszczelnienie obudowy i wpłynąć na jej wodoszczelność.

Nie ma też ryzyka zniszczenia lub zagubienia cyfrowej karty eSIM. Rozwiązanie pozwala także na obsługę dwóch numerów telefonów z użyciem jednej karty eSIM. Można też odwrócić tę sytuację – karta eSIM może pozwolić na korzystanie z jednego numeru telefonu na kilku urządzeniach, na przykład w smartfonie i smartwatchu.

ewolucja kart SIM
Ewolucja kart SIM (źródło: Orange.pl)

Urządzenia, które posiadają obsługę kart eSIM, mają dodatkowy moduł, w którym zapisywane są niezbędne informacje. Kartę eSIM należy pobrać na urządzenie i aktywować – wtedy działa tak samo, jak fizyczna karta SIM. Zwykle wystarczy po prostu zeskanować kod QR otrzymany od operatora (w umowie lub na stronie – w panelu klienta).

Karta eSIM w Play

Na polskim rynku Orange jako pierwsze wprowadziło obsługę kart eSIM. Stało się to jeszcze w 2018 roku. T-Mobile dostarcza taką usługę dla klientów indywidualnych od kilku miesięcy. Wkrótce także Play dołączy do tego grona.

Karty eSIM w Play będą dostępne od 22 sierpnia 2022 roku.

Wirtualne karty SIM w sieci Play zostają od razu udostępnione wszystkim klientom. Można skorzystać z karty eSIM w Play, jeśli korzystasz z następujących usług:

  • abonament
  • MIX
  • Play na kartę

Wymiana karty SIM na wirtualny odpowiednik jest możliwa dla klientów indywidualnych i firm. Jest to zupełnie bezpłatne. Kartę eSIM w Play można zdobyć w każdym salonie operatora w Polsce.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.