eRecepta w aplikacji mObywatel – jak z niej korzystać?
Jeszcze w czasach przed pandemią koronawirusa w celu otrzymania recepty należało udać się zwykle do lekarza. Drukowane recepty na leki musieliśmy następnie zanieść do apteki i tam je realizować. Dziś wiele dziedzin naszego życia przeniosło się do sfery elektronicznej. Podobnie stało się także z receptami. Teraz podczas rozmowy telefonicznej (tzw. teleporady) lekarz może wystawić elektroniczną receptę.
eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta, a pracownik apteki zobaczy ją w swoim systemie. Kolejnym usprawnieniem są eRecepty w mObywatel. W aplikacji zobaczymy listę recept i wystarczy pokazać je farmaceucie, by móc kupić leki. Bez konieczności zapisywania numerów recepty, czy podawania numeru PESEL.
eRecepty w mObywatel
W aplikacji mObywatel pojawią się eRecepty wystawione przez lekarzy. Wymagane jest jedynie zalogowanie w samej aplikacji. W tym celu należy potwierdzić swoją tożsamość, na przykład Profilem Zaufanym lub przez bankowość elektroniczną.
eRecepty w mObywatel dostępne są dla właściciela aplikacji, ale też jego dzieci.
Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, tworzone jest konto w systemie mZdrowie. To właśnie ono jest połączone z Internetowym Kontem Pacjenta, skąd pobierane są eRecepty.
Jak zrealizować eReceptę?
Istnieją dwa sposoby na zrealizowanie eRecepty w aptece. Pierwszy – tradycyjny – wymaga podania numeru PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta. W celach weryfikacyjnych należy podać też cyfry znajdujące się pod kodem QR przy recepcie w aplikacji mObywatel.
Znacznie szybszym sposobem jest po prostu pokazanie ekranu telefonu z wyświetlonym kodem QR. Znajdziemy go w aplikacji mObywatel, po wybraniu odpowiedniej eRecepty. Dzięki temu nie ma konieczności podawania swoich danych osobowych. Pracownik apteki skanuje bowiem kod, a wtedy dane trafiają do jego komputera.
eRecepty działają także w trybie offline, awaria lub brak dostępu do sieci nie utrudnią więc korzystania z funkcjonalności.
Zrealizowanie eRecepty możliwe jest nawet wtedy, gdy apteka nie posiada dostępu do sieci. W przypadku jakiejś awarii możemy po prostu wybrać opcję „Pobierz PDF” przy konkretnej recepcie. Następnie dokument okazujemy w aptece.
Funkcjonalność mRecepty będzie oczywiście dostępna także w najnowszej wersji aplikacji – mObywatel 2.0, która już została zapowiedziana.
Może zainteresują Cię także te artykuły