X (dawny Twitter) będzie płatny dla nowych użytkowników. Będą też płatne plany X Premium

23.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
X (dawny Twitter) będzie płatny dla nowych użytkowników. Będą też płatne plany X Premium
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Znana platforma społecznościowa Twitter została przemianowana na X. Była to jednak jedynie zmiana nazwy i logo, która początkowo nie odbiła się na funkcjonowaniu serwisu. Teraz może się to zmienić, i to całkiem radykalnie. Planem amerykańskiego miliardera jest bowiem płatny X.

Płatny X (Twitter)

Oczywiście, już pierwsze wspominki o planach wprowadzenia opłat za korzystanie z serwisu X łączyło się z ogromną falą krytyki. Chęć zysku nie jest jednak jedyną motywacją Elona Muska (chociaż… kto wie?). Obecny włodarz Twittera/X mówi bowiem, że pomoże to zrobić nieco więcej porządku wśród kont.

Elon Musk jest przekonany, że płatny X pomoże w wyeliminowaniu fałszywych kont, czy botów, a przynajmniej ich części.

Mniej kont-robotów to oczywiście plus dla użytkowników. Przyniesie też jednak korzyści dla samego serwisu i jego finansów. Prawdziwe, potwierdzone profile użytkowników oznaczają bowiem więcej pieniędzy od reklamodawców. Nikt nie chce w końcu płacić za reklamę wyświetloną robotowi.

Płatny X to nowy pomysł Muska na walkę z botami
Płatny X to nowy pomysł Muska na walkę z botami

„Not a Bot” – rusza testowanie nowej usługi z płatnym dostępem

Nowość, która polega na płaceniu za dostęp do Twittera, nazywa się „Not a Bot”. Płatny X ma w końcu wyeliminować sztuczne, automatycznie zakładane konta. Początkowo ruszy w Nowej Zelandii i na Filipinach. Rozwiązanie przeznaczone jest początkowo wyłącznie dla nowych użytkowników. Zakładając nowe konto, będziemy musieli po prostu wnieść pewną, niewielką opłatę roczną. Płatny X okazuje się natomiast dość tani.

Opłata za rejestrację w Twitter dla nowego użytkownika ma wynosić symbolicznego 1 dolara. To cena za cały rok.

Uiszczenie opłaty w wysokości 1$ na rok pozwoli na pełny dostęp do możliwości Twittera – czytania wpisów i dodawania nowych treści.

Jest też opcja w pełni darmowej rejestracji, ma jednak duże ograniczenia w funkcjonalności. Po rejestracji taki użytkownik będzie miał jednak dostęp tylko do wybranych działań, związanych z odczytywaniem istniejących już treści. Możemy więc przeglądać inne profile i zamieszczone przez nie wpisy, ale nie będziemy mogli dodawać nowych postów.

Płatny X to nowy pomysł Muska na walkę z botami
Płatny X to nowy pomysł Muska na walkę z botami. Nie będzie jednak drogo.

Płatne konta to jedyny sposób na walkę z botami?

Multimiliarder Elon Musk twierdzi, że wprowadzenie płatnej opcji dodawania treści do Twittera to obecnie jedyny sposób na walkę z kontami-robotami. W przeciwnym wypadku działania mające na celu ich usunięcie mogłyby negatywnie wpływać także na innych, zupełnie prawdziwych użytkowników. Właściciel serwisu X jest też przekonany, że jego firma już teraz staje na głowie w walce z fałszywymi kontami i botami. Test polegający na wprowadzeniu płatnych kont dla nowych użytkowników ma być tylko ich uzupełnieniem i ostatnim brakującym elementem.

Poza koniecznością wniesienia symbolicznej w końcu opłaty, nowi użytkownicy muszą też potwierdzić swój numer telefonu. Taka podwójna weryfikacja rzeczywiście może wyeliminować sporą część botów.

Warto dodać, że Elon Musk nie pierwszy raz podejmuje dość drastyczną decyzję w kontekście Twittera. Po kupieniu platformy za 44 miliardy dolarów zwolnił prawie całą dotychczasową kadrę zarządzającą. Ogłosił, że to on jest teraz dyrektorem generalnym marki, doprowadzając m.in. do zwolnienia około 80% pracowników, czy do zmiany nazwy. Działania Elona Muska mają oczywiście wielkie grono krytyków. Patrząc jednak na sukcesy jego kolejnych firm, być może w tym szaleństwie jest metoda.

X (Twitter) będzie miał kilka płatnych planów (aktualizacja)

Po pierwszych doniesieniach o testowaniu płatnej wersji portalu, głos zabrał sam Elon Musk. Potwierdził on, że wkrótce opłaty faktycznie się pojawią, ale dodał kilka nowych informacji. Okazuje się, że dostępnych będzie co najmniej 2 nowe subskrypcje Twittera, czyli X.

  • tańsza – wszystkie funkcje, ale bez ograniczenia liczby reklam
  • droższa – bez reklam.

Jest też możliwe, że w przyszłości pojawią się kolejne warianty subskrypcji X (dawny Twitter), gdyż ślady takich działań pojawiły się w kodzie źródłowym serwisu, gdzie pojawiły się pod nazwą X Premium Basic, X Premium Standard i X Premium Pro.

Płatny X to nie dla Ciebie? Sprawdź alternatywy:
alternatywy dla Twittera
Co zamiast Twittera? TOP 5 podobnych aplikacji

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.