Grok AI – chatbot stworzony na obraz i podobieństwo Elona Muska

15.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Grok AI – chatbot stworzony na obraz i podobieństwo Elona Muska
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Amerykański miliarder założył firmę xAI rozwijającą sztuczną inteligencję. Jednym z efektów jej pracy jest Grok, czyli chatbot korzystający z zaawansowanej, generycznej sztucznej inteligencji. Elon Musk jest z niego dumny, sporo osób twierdzi jednak, że Grok nie będzie zbyt mocną konkurencją dla dostępnych już na rynku rozwiązań takich jak ChatGPT, Microsoft Bing AI, czy Google Bard.

Premiera Groka – oto inteligentny chatbot Elona Muska

Zadaniem chatbota o nazwie Grok jest przejęcie części rynku, na którym króluje obecnie ChatGPT. Warto w tym miejscu wspomnieć, że twórcami popularnego chatbota ChatGPT jest amerykańska firma OpenAI. Jednym z jej założycieli był właśnie Elon Musk. Najwyraźniej w tym przypadku niezbyt dobrze ocenił opłacalność działania firmy. Zanim ChatGPT stał się popularny i przyniósł OpenAI ogromne zyski, Musk dawno wycofał się z projektu. Miliarder znany z innowacyjnego podejścia do biznesu nie składa jednak broni, postanowił stworzyć konkurencję dla produktu jego byłej firmy.

Dziś OpenAI ściśle współpracuje z Microsoftem, od którego pozyskało środki na rozwój modeli językowych GPT. Pierwotnie OpenAI, jeszcze z Elonem Muskiem, planowało zupełnie odwrotne działania – mieli funkcjonować na przekór największym firmom i być dla nich alternatywą, nie partnerem.

Elon Musk ma już SpaceX, X (to nowa nazwa Twittera) i Teslę. Z pewnością nie zabraknie mu środków finansowych, aby stworzyć niemal dowolny projekt. Tym razem padło na narzędzie związane ze sztuczną inteligencją.

Jakiś czas Elon Musk ostrzegał przed nieznanymi i być może niebezpiecznymi efektami wyścigu zbrojeń, jaki widzimy obecnie na rynku AI. Twierdził wówczas, że gdy tak wiele firm stara się stworzyć najpotężniejsze rozwiązania korzystające ze sztucznej inteligencji, coś może wymknąć się spod kontroli. Najwyraźniej zmienił zdanie i zdecydował się jednak na dołączenie do tego wyścigu, czego efektem jest Grok. Został zaprezentowany, a jakże, przez wpis w platformie społecznościowej X.

Inteligentny chatbot Grok posiada dostęp do treści publikowanych w serwisie X. Dane z X dostaje w czasie rzeczywistym, co może być jego ogromnym atutem. Grok jest „na bieżąco”, możemy więc uciąć sobie z nim pogawędkę na niemal dowolny temat. Szybko odpowie też na pytanie, korzystając z dostępnej w sieci i w X wiedzy. Już na wstępie dowiedzieliśmy się jednak, że obecnie Grok jest na dość wczesnym etapie rozwoju.

Co wyróżnia chatbota Grok?

Wydaje mi się, że Elon Musk zaplanował opisywanego chatbota Grok na swoje podobieństwo. Grok ma poczucie humoru, które powinniśmy zobaczyć w treści generowanych tam odpowiedzi. Jak podkreślają twórcy, nowy chatbot xAI wie, co to sarkazm i nie stroni od używania go.

Jeśli twórcy nie przesadzili z wymaganiem od Groka zabawnych odpowiedzi, może być to najprzyjemniejszy w użyciu chatbot na rynku.

W przypadku pozostałych chatbotów mówimy raczej o „suchych” odpowiedziach, pozbawionych emocji. Taka forma przydaje się w pracy lub gdy szybko chcemy uzyskać konkretne odpowiedzi. Grok, podobnie jak inne produkty Elona Muska, nie idzie utartymi ścieżkami. W samochodach Tesla znajdziemy funkcję puszczania „bąków z głośników” podczas wsiadania do auta, możemy też na dużym ekranie wyświetlić animację kominka, co idzie w parze z włączeniem ogrzewania.

Takie funkcje można lubić lub nie, ciężko jednak zarzucić Elonowi Muskowi brak charakteru. Taki ma być także Grok – z pewnością jest nieco dziwnym chatbotem, powinien jednak znaleźć wielu zwolenników. Oczywiście, oprócz sarkazmu i poczucia humoru musi oferować bardziej standardowe możliwości, znane z innych chatbotów.

Czas potrzebny do stworzenia chatbota Grok może wzbudzać podziw. xAI potrzebowało do tego zaledwie dwóch miesięcy. Z jednej strony jest to więc pokaz ich możliwości, chatbot nie jest dziś jednak tak dopracowany jak rozwiązania, nad którymi pracowano dłużej. Można uznać, że Grok obecnie działa podobnie do modelu językowego GPT-3.5 (w darmowej wersji ChatGPT). Do GPT-4 mu daleko, jednak może się to zmienić z biegiem czasu.

Kiedy Grok będzie dostępny?

Chatbot Grok został zapowiedziany, nie jest jednak jeszcze dostępny dla wszystkich użytkowników. Cześć osób korzystających z serwisu X może postarać się o dostęp do wczesnej wersji Grok. Obecnie trwają testy tego narzędzia, musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Data wdrożenia na rynek nie jest jeszcze znana.

Inteligentny chatbot

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.