Elon Musk – biografia wizjonera i najbogatszego człowieka na świecie
Wizjoner stawiany na równi z Edisonem i Jobsem. Ekscentryk z wyjątkowo kontrowersyjnym podejściem do ludzi. Przedsiębiorca, multimiliarder i najbogatszy człowiek na świecie. W zasadzie wszystkie te określenia pasują do osoby Elona Muska. Jaka była jego droga do bogactwa, co nim kierowało i jakie ma plany na przyszłość?
- Majątek Elona Muska – ile ma pieniędzy?
- Czy Elon Musk pochodzi z bogatej rodziny?
- Elon Musk – wykształcenie. Studia w Kanadzie i USA
- Elon Musk – dzieci i żona. Życie prywatne najbogatszego człowieka na świecie
- Jakie firmy założył Elon Musk?
- Kontrowersje związane z Elonem Muskiem
- Plany Muska na przyszłość
Majątek Elona Muska – ile ma pieniędzy?
Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że najbogatszym człowiekiem na świecie jest Bill Gates. Tak było blisko dekadę temu. Ile ma pieniędzy Elon Musk? Majątek właściciela SpaceX i Tesli pozwolił mu uplasować się na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Szacuje się, że jego fortuna opiewa na 225 miliardy dolarów (dane z Bloomberg Billionaires Index, czerwiec 2023).
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat na chwilę stracił go na rzecz Bernarda Arnaulta (właściciela LVMH). Był to efekt spadku wartości Tesli (która notabene jest trzonem jego bogactwa), na co wpływ miał zakup przez Elona Muska Twittera. Spadek o jedno oczko w rankingu nie trwał jednak długo i Musk szybko wrócił na sam szczyt.
Ponad 200 miliardów dolarów to dla wielu suma absolutnie niewyobrażalna, dlatego rozłóżmy to na „mniejsze” kwoty. Ile zarabia na sekundę? Około 514 dolarów, co przy obecnym kursie daje jakieś 2050 zł. W przeliczeniu na minutę mówimy o kwocie bliskiej 31 tysięcy złotych – to praktyczne kwota, jaką zarobi Polak przez cały rok przy płacy minimalnej. Gdyby liczyć dalej, szybko okaże się, że Elon Musk w dwie godziny zarabia tyle, ile większość z nas nie zarobi przez całe swoje życie.
Czy Elon Musk pochodzi z bogatej rodziny?
Elon Musk urodził się 28.06.1971 w Pretorii jako najstarszy syn inżyniera Errola Muska i modelki Maye Musk. Rodzina nie żyła w biedzie, gdyż ojciec zarabiał dość dobrze, pracując przy sporych projektach. Elon był dzieckiem nieco innym niż wszystkie. Szybko się uczył, zamiast dyskotek wybierał wieczór z książką.
Kiedy miał 9 lat, jego rodzice postanowili się rozwieść. Elon, podobnie jak jego młodszy brat Kimbal, zamieszkał z ojcem. Swój pierwszy komputer dostał od ojca już jako 10-latek, a w wieku 12 lat sprzedał pierwszą grę komputerową. Przez szkolnych kolegów postrzegany był jako gburowaty kujon, który nigdy nie omieszkał wytykać błędów innym. To nie przysporzyło mu popularności wśród rówieśników, a nawet doprowadziło do prześladowań.
Elon nie miał lekkiego życia również w domu. Z despotycznym ojcem komunikacja nie wypadała najlepiej, zresztą już po latach wcale dobrze nie wspomina swojego dzieciństwa. Nie było mu więc trudno podjąć decyzji o wyjeździe z RPA, bo jedyna przyszłość, jaka tam na niego czekała, to obowiązkowa służba wojskowa. I tak w wieku 17 lat wylądował w Kanadzie, gdzie miał krewnych od strony matki.
Elon Musk – wykształcenie. Studia w Kanadzie i USA
Krótka biografia Elona Muska nie może pominąć tak ważnego elementu, jakim jest wykształcenie multimiliardera. Jako 17-latek, tuż po wyjeździe do Kanady, studiował przez dwa lata na Uniwersytecie w Kingston, niestety nie tam zdobył żadnego dyplomu.
W 199 roku przeniósł się do USA, ponieważ dostał stypendium na Uniwersytecie Pensylwanii. Uczelnię skończył z tytułem licencjata ekonomii i fizyki. Kolejnym przystankiem był Stanford University, jednak Elon rzucił studia zaledwie dnia dni od momentu podjęcia nauki, by całą energię przekierować w przedsiębiorstwo Zip2.
Elon Musk – dzieci i żona. Życie prywatne najbogatszego człowieka na świecie
Życie prywatne Elona Muska jest dość burzliwe. W 2010 roku ożenił się z kanadyjską pisarką i aktorką Justine Musk, z którą ma pięciu synów. Drugą wybranką jego serca była aktorka Talulah Riley, z którą rozwiódł się w 2012 roku. W 2013 roku przyszedł czas na wielkie powroty – Musk i jego pierwszą żonę, Justine, znów połączyła przysięga małżeńska… tylko po to, by związek rozpadł się po 3 latach. W 2017 spotykał się z Amber Heard, jednak ich związek zakończył się już w 2018 r. Na krótko po tym rozstaniu w jego życiu pojawiła się kolejna wybranka – Claire Boucher, z którą Elon doczekał się dwójki dzieci (w tym syna o dość kontrowersyjnym imieniu X Æ A-12).
Musk ma młodszego brata – Kimbala oraz młodszą siostrę – Toscę. Nie są zaangażowani w żaden z aktualnych projektów Elona (chociaż Kimbal uczestniczył w tworzeniu pierwszej firmy). Wybrali własną ścieżkę i świetnie się w niej odnajdują. Tosca jest założycielką i CEO serwisu Passionflix z doświadczeniem jako reżyserka i producentka filmowa. Kimbal z kolei ma sieć restauracji, które całkiem dobrze prosperują.
Jako ciekawostkę do wątku o życiu prywatnym Elona dodajmy, że w 2021 w trakcie programu Saturday Night Live multimiliarder wyznał, że ma zespół Aspergera.
Jakie firmy założył Elon Musk?
- Zip2 (1995 r.) – pierwszy projekt Elona Muska. Zip2 był internetowym przewodnikiem po miastach;
- PayPal (1999 r.) – sektor finansów online. Spółka X.com zaczynała od wykorzystania poczty elektronicznej do transferu pieniędzy, by stać się PayPalem, jakiego znamy do dziś;
- SpaceX (2002 r.) – pierwsze prywatne przedsiębiorstwo, które zajmuje się szeroko pojętym przemysłem kosmicznym i wszystkim, co się z nim wiąże (w tym satelitami StarLink);
- StarLink –
- Tesla (2008 r.) – najbardziej dochodowy biznes Muska, który zajmuje się produkcją pojazdów elektrycznych;
- OpenAI (2015 r.) – organizacja badawcza, która wywołała prawdziwą rewolucję zaledwie 2 lata temu, tworząc tak popularny dzisiaj ChatGPT;
- Neuralink (2016 r.) – firma zajmująca się rozwojem neurotechnologii, mająca na celu zapewnienie integracji AI z ludzkim ciałem;
- The Boring Company (2016 r.) – firma z nazwy przewrotna (boring można tłumaczyć jako nudny albo wiertniczy), jednak finalnie zajmująca się ważnymi rzeczami, bo tworzeniem nowoczesnych tuneli do transportu naziemnego;
- SolarCity – projekt, w którym Musk jest głównym inwestorem i członkiem zarządu. Firma zajmuje się produkcją ogniw fotowoltaicznych.
Kontrowersje związane z Elonem Muskiem
Jeśli Elon Musk jawi się Wam jako ekscentryk, to macie słuszność. Wokół jego osoby pojawiło się mnóstwo kontrowersji, zwłaszcza w kontekście zarządzania firmami i pracownikami. W sieci można znaleźć wiele informacji o tym, jak Musk traktuje swoich pracowników – stawia im niebotyczne wymagania, zwalnia według własnego widzimisię, czy traktuje jak roboty.
Musk zasłynął również z kontrowersyjnych wypowiedzi, jak chociażby teoria o tym, że świat, w którym żyjemy, jest wyłącznie symulacją albo teoria o budowaniu piramid przez kosmitów. Niektóre wpisy na Twittrze często można uznać po prostu za obraźliwe: określenia „pedo Guy” albo „Pronouns suck” nie znajdują się w słownikach ludzi o wysokiej kulturze osobistej.
Wokół Elona krążą również kontrowersyjne poglądy polityczne. W jednym ze wpisów na Twitterze zasugerował, by Ukraina poddała się i przyjęła żądania Rosji, co pozwoli uniknąć kolejnych ofiar i zakończyć wojnę. Musk odważnie też wyrażał swoje zdanie na temat pandemii Covid-19, negując słuszność ograniczeń nakładanych na społeczeństwo.
Plany Muska na przyszłość
Elon Musk to człowiek, który ma najprawdopodobniej milion pomysłów na minutę. Jego plany na przyszłość skupiają się głównie w obszarze pojazdów elektrycznych, przemysłu kosmicznego i rozwoju sztucznej inteligencji.
Tesla ma zwiększyć swoje zdolności produkcyjne do 20 mln pojazdów rocznie, pojawić ma się również kolejny pojazd elektryczny nowej generacji. Jednym z głównych czynników rozwoju firmy będzie właśnie sztuczna inteligencja.
Musk coraz częściej mówi też o świecie, który napędza zrównoważona technologia, precyzując krótko: stawia na energię odnawialną, eliminując transport spalinowy. W planach są również ogromne inwestycje w magazyny energii oraz farmy wiatrowe i solarne. Podczas spotkania inwestorów w Gigafabryce nawoływał do ograniczenia tradycyjnych metod ogrzewania domów i przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie pomp ciepła.
Jeśli chodzi zaś o przemysł kosmiczny, to trwają przygotowania do drugiego lotu testowego Starshipa. Być może z kolejnym podejściem zbliżymy się do planów kolonizacji Marsa?
Może Cię zainteresować: