Elektryczny samochód Xiaomi – ekspansja chińskiej marki trwa! Poznaliśmy wygląd nowego modelu

08.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Elektryczny samochód Xiaomi – ekspansja chińskiej marki trwa! Poznaliśmy wygląd nowego modelu
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Xiaomi jest marką, którą dziś zna niemal każdy. Produkuje różnego rodzaju sprzęty elektroniczne – od smartfonów i komputerów, przez rożne akcesoria, aż po sprzęt AGD i RTV. Wkrótce na rynek trafi natomiast zupełnie nowy produkt – pierwszy elektryczny samochód Xiaomi. Znamy już całkiem dużo informacji na jego temat. Są też pierwsze grafiki pokazujące wygląd nowego modelu. Czy tylko mi przypomina „elektryki” Tesli?

Pierwszy elektryczny samochód Xiaomi Speed Ultra 7 (Xiaomi SU7)

Dane pierwszego „elektryka” chińskiej marki znalazły się w jednym z chińskich ministerstw. Powodem jest konieczność dopuszczenia samochodu Xiaomi do użytku i sprzedaży. To kolejny krok, jaki koncern podejmuje przed wprowadzeniem auta na rynek. W chińskim ministerstwie ds. przemysłu i technologii informacyjnych możemy znaleźć m.in. zdjęcia obrazujące nowy model samochodu elektrycznego Xiaomi. Na mnie wrażenie robi już sama nazwa pojazdu – Xiaomi SU7, co możemy rozwinąć jako „Speed Ultra 7”. Poza podstawową wersją na rynku pojawią się też odmiany z dopiskiem „Pro” oraz „Max”. Takie określenia pasują raczej do telefonów, czy słuchawek TWS, nie do auta. Z drugiej jednak strony – kto nie chciałby mieć samochodu z „Pro” w nazwie? 😉

Elektryczny samochód Xiaomi SU 7
Elektryczny samochód Xiaomi SU 7

Kolejne odmiany oferują coraz lepsze osiągi – moc, przyspieszenie oraz zasięg. Różnice w stylistyce są natomiast nieznaczne.

Projekty chińskich samochodów, także elektrycznych, już dawno przestały być karykaturalnymi próbami kopiowania designu konkurencji z Europy, Japonii lub USA. Dziś to właśnie Chińczycy mogą natomiast powoli myśleć, że to oni wyznaczają standardy pod względem wzornictwa aut. Nic w tym dziwnego, skoro największe chińskie marki „podkupują” pracowników bardziej renomowanych marek, w tym projektantów i konstruktorów. W przypadku Xiaomi Speed Ultra 7 za wygląd odpowiadają między innymi wcześniejsi designerzy BMW iX i elektrycznego Mercedesa. Xiaomi SU7 nie jest jednak kopią żadnego z nich. Przypomina raczej klasycznego, choć bardzo opływowego sedana. Najwięcej charakteru ma wersja Xiaomi Speed Ultra 7 Max (ahh.. jak to brzmi!) ze swoim wysuwanym przy większych prędkościach spoilerem. Tam też znajdziemy największe koła, a nawet zaciski hamulcowe znanej marki Brembo.

Elektryczny samochód Xiaomi SU 7

Mimo, że Xiaomi SU7 ma swój unikalny wygląd, przód i bryła mogą nieco przywodzić na myśl Teslę model 3. Układ tylnych lamp kojarzy mi się natomiast z elektrycznym Hyundaiem iONIQ 6. To nic złego – oba wymienione modele wyglądają bardzo dobrze!

Elektryczny samochód Xiaomi SU 7

Osiągi Xiaomi SU7 – mamy kilka wersji do wyboru

Podobnie do innych aut elektrycznych samochód Xiaomi występuje w kilku wersjach. Różnią się mocą silnika, napędem i pojemnością baterii. Podstawowy model ma 295 koni mechanicznych. Mocniejsza odmiana ma natomiast o prawie 100 KM więcej (386 koni mechanicznych). Flagowa wersja osiągnie natomiast aż 680 koni mechanicznych! Akumulatory produkowane przez firmę CATL są listowo-jonowe. Podstawowa wersja samochodu Xiaomi SU7 może rozpędzić się do 210 km/h. Najmocniejsze odmiany przekroczą natomiast 260 km/h. Z pewnością wysuwany spoiler przyda się wtedy, aby poprawić aerodynamikę pojazdu.

Elektryczny samochód Xiaomi SU 7

Warto dodać, że „samochodowy” oddział marki (Xiaomi Automobile) istnieje zaledwie od 2021 roku. Ich czterodrzwiowy sedan Xiaomi SU7 zmieści 5 osób i ma niecałe 5 metrów długości. To całkiem spory samochód, który możemy zakwalifikować do segmentu E. Waga wynosi jednak nieco poniżej 2 ton (ok 2200 kg w odmianach Pro i Max), co jest niezłym wynikiem, jak na auto elektryczne.

To nowoczesne auto dostanie szereg najnowszych technologii. Obsługę funkcji samochodu Xiaomi umożliwią spore ekrany we wnętrzu auta. W trakcie ruchu pojazd wykorzysta natomiast m.in. LiDAR i rozbudowany system kamer. Nie zabraknie takich funkcji, jak automatyczne parkowanie, utrzymywanie się na pasie ruchu, czy dostęp do pojazdu bez kluczyka.

Xiaomi SU7
Samochód Xiaomi SU7 przyłapany podczas testów (źródło: CarNewsChina.com)

Sprzedaż ma się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku. Pierwsi klienci dostaną swoje samochody Xiaomi Speed Ultra 7 już w lutym 2024 roku. Cena wciąż jest jednak jeszcze nieznana. Póki co Xiaomi SU7 ma być dostępne jedynie w Chinach.

Elektryczny samochód Xiaomi SU 7
Elektryczny samochód Xiaomi SU 7

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.