Eksplorator plików w Windows 11 – co nowego?

23.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Eksplorator plików w Windows 11 – co nowego?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nowy eksplorator plików to jedna z najbardziej widocznych na pierwszy rzut oka zmian w Windows 11. Tutaj dowiesz się wszystkiego o tym kluczowym dla systemu elemencie. Eksplorator plików to narzędzie wprowadzone przy okazji Windows 95 i jest kluczowe dla funkcjonowania systemu operacyjnego Microsoftu.

Z jego pomocą przeglądamy, wyszukujemy, kopiujemy, wklejamy i wykonujemy inne operacje na plikach. W Windows 11 znajdziemy odświeżony eksplorator, który zachowuje strukturę starej wersji. Przy okazji wprowadza też liczne wizualne i funkcjonalne zmiany, pozbywając się również niektórych elementów.

Spis treści

Premiera Windows 11

System Windows 11 ukazał się 5 października 2021 roku i można go zainstalować na każdym komputerze, który spełnia wymagania techniczne, a więc posiada:

  • moduł TPM 2.0
  • kompatybilny 64-bitowy, dwurdzeniowy procesor Intel, AMD lub Qualcomm o taktowaniu 1 GHz
  • 4 GB RAM
  • 64 GB wolnej przestrzeni na dysku
  • płytę główną z UEFI Secure Boot

Nowy Windows jest dostępny w formie darmowej aktualizacji dla każdego posiadacza Windows 10 i wprowadza szereg zmian do wyglądu systemu, w tym nowe menu Start, a także odświeżony Microsoft Store, uspójniony interfejs, nowe centrum powiadomień, lepsze opcje multitaskingu i gamingowe oraz wiele więcej.

Eksplorator plików w Windows 11 – nowości

Nowy wygląd

Eksplorator plików w Windows 11 odznacza się nowym interfejsem, który wyróżnia się minimalistycznym menu, zaokrąglonymi rogami przy zminimalizowanej aplikacji, a także skórką Mica, której użyto w reszcie elementów systemowych nowego Windowsa.

Brak wstążki – dynamiczne menu

Największą zmianą, która rzuca się w oczy jest pozbycie się wstążki eksploratora. Jest to zmiana nie tylko wizualna, ale i funkcjonalna. Zamiast wstążki znajdziemy tu dynamiczne menu, które składa się z przycisku Nowy, służącego do tworzenia nowego pliku, skrótu lub folderu, jak również przycisków do wykonywania akcji na istniejących plikach: wytnij, kopiuj, zmień nazwę, udostępnij i usuń. Ikonki odpowiadające za te czynności nie są opatrzone żadnym podpisem – pokazują się one dopiero po najechaniu na daną ikonkę.

Eksplorator plików w Windows 11 brak wstążki

Pozostałe główne elementy nowego Eksploratora plików to trzy upuszczane menu: Sortuj, Wyświetl oraz Zobacz więcej (wielokropek).

Menu Sortuj pozwala uporządkować pliki według nazwy, stanu, daty modfyfikacji, rosnąco, malejąco lub też grupować je i uzyskać dostęp do dodatkowych opcji.

Menu kontekstowe

Microsoft odświeżył menu kontekstowe, które wywołujemy po naciśnięciu prawego przycisku myszy – wewnątrz folderu bądź po podświetleniu pliku. Menu składa się z dwóch części.

Na górze znajduje się poziomy rząd złożony z pięciu ikon z akcjami: wytnij, kopiuj, zmień nazwę, udostępnij i usuń.

Eksplorator plików w Windows 11 menu kontekstowe

Pod spodem znajdziemy pozostałe operacje na plikach: Otwórz, Otwórz za pomocą, Skompresuj do pliku ZIP, Kopiuj jako ścieżkę, Właściwości, OneDrive->Przenieś do usługi OneDrive.

Na samym dole menu kontekstowego jest także Pokaż więcej opcji, po którego wybraniu ukazuje się nam tradycyjne menu kontekstowego znane z Windows 10. Opcje oferowane przez Eksplorator plików zmieniają się kontekstowo w zależności od typu zawartości, jaki przeglądamy.

menu kontekstowe w windows 11

Menu kontekstowe jest również dostępne poza Eksploratorem plików i działa dokładnie w ten sam sposób.

Nowe ikony

Eksplorator plików w Windows 11 wprowadza nowe ikony, z czego najbardziej zauważalne zmiany dotyczą elementów, takich jak Pulpit, Dokumenty, Pobrane, Muzyka i Obrazy.

Od teraz Eksplorator plików pokazuje również dwie różne ikony folderów. Jedną, gdy nie ma w środku zawartości, a drugą, gdy znajdują się wewnątrz pliki. Odświeżenia doczekała się także ikona spakowanego folderu.

Eksplorator plików w Windows 11 nowy wygląd ikon

Jak przywrócić wstążkę eksploratora w Windows 11?

Jeśli przyzwyczaiłeś się do menu z wstążką oraz starego układu opcji i chciałbyś mieć go z powrotem w Windows 11 – jest dobra wiadomość. Możesz to zrobić, a potrzebujesz do tego Edytora rejestru.

Naciśnij Windows+R, wpisując regedit. Następnie kliknij OK i wybierz Tak, gdy system zapyta się, czy chcesz pozwolić aplikacji na dokonanie zmian na tym urządzeniu.

Potrzebujesz przejść do HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell Extensions.

W pasku nawigacyjnym po lewej stronie, kliknij prawym przyciskiem myszy na Shell Extensions i przejedź kursorem na Nowy, a następnie Klucz.

jak przywrócić wstążkę eksploratora windows

Wpisz „Blocked”, po czym przeskocz do paska nawigacyjnego po prawej stronie i wybierz Nowy->wartość ciągu i nazwij ją {e2bf9676-5f8f-435c-97eb-11607a5bedf7}.

Zamknij edytor rejestru i zrestartuj komputer. Po ponownym uruchomieniu PC odzyskasz dostęp do wstążki eksploratora. Jeśli uznasz jednak, że chcesz powrócić do domyślnego widoku w Windows 11, zawsze możesz powrócić do rejestru i skasować utworzony klucz i wartość ciągu.

Inne przydatne informacje o Eksploratorze plików w Windows 11

Eksplorator plików w Windows 11 oferuje zupełnie nowy interfejs Udostępnij, który można wywołać z poziomu menu kontekstowego (kilknięcie prawym przyciskiem myszy na plik). Interfejs udostępniania pozwala na przesłanie pliku bądź plików do wybranych kontaktów drogą mailową przez domyślną aplikację systemową bądź udostępnienie pliku/plików za pomocą innej aplikacji. Można również jest przesłać przez Bluetooth bądź WiFi na inne urządzenie przy użyciu opcji Udostępnianie w pobliżu.

Eksplorator plików w Windows 11

Pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu Eksploratora pozwala teraz na usuwanie poprzednich wyszukiwań z historii. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać opcji usuń z historii urządzenia bądź kliknięcia na krzyżyk.

Eksplorator plików w Windows 11

Pewne elementy Eksploratora plików pozostały bez zmian – na przykład Opcje folderów (dostępne w Pokaż więcej->Opcje), właściwości dysków narzędzie formatowania, czy menedżer mapowania dysków sieciowych.

Gdy zapowiedziano Windows 11, wielu użytkowników spodziewało się, że Eksplorator plików będzie oferował możliwość tworzenia kart. Tak się jednak nie stało. Taką funkcjonalność można jednak uzyskać instalując aplikację Files ze sklepu Microsoft Store, która jest alternatywnym menedżerem plików. Wzbogacono go właśnie o opcję tworzenia kart.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.