Ebook – co to jest? Czym są elektroniczne książki?
W erze cyfrowych treści można być miłośnikiem elektronicznych książek. Ebooki często można kupić w znacznie niższej cenie. Przekonuje też natychmiastowa dostawa, zaoszczędzone miejsce zajmowane na półce, albo w bagażu w czasie podróży. Dla osób szukających właśnie takich ułatwień powstały książki elektroniczne. Co to jest ebook? Gdzie można je kupować i czego potrzebujemy, aby zacząć czytać? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Spis treści:
- Co to jest e-book?
- Wady i zalety ebooków
- Jakie są formaty ebooków?
- Jak czytać książki elektroniczne?
- Czym różni się ekran e-ink od LCD?
- Gdzie można kupować e-booki?
- Skąd pobierać ebooki za darmo?
- Audiobooki – książki do słuchania
Co to jest e-book?
I dokładnie tym właśnie jest – elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej książki w formie pliku.
Oprócz tego, że do odtworzenia treści potrzebujemy odpowiedniego urządzenia, ebook nie różni się niczym od papierowej książki. Ma okładkę, spis treści, rozdziały i ilustracje. Czyli wszystkie te elementy, które znajdziemy w tradycyjnej książce.
Wady i zalety ebooków
Książki elektroniczne mają zwolenników i przeciwników, a każda ze stron znajduje inne argumenty, aby uzasadnić swoje stanowisko.
Wady ebooków
- Nie szeleszczą, nie pachną, nie można ich postawić na półkę. Nie są tym, czego konserwatywni czytelnicy często szukają przy okazji lektury.
- Oprócz tego, w dalszym ciągu zdarza się kupić epoka w formie PDF, z którym część czytników ma problemy.
- Trzeba też mieć na uwadze, że urządzenie, na którym czytamy, jest ograniczone pojemnością baterii. Jeśli się wyczerpie i nie mamy dostępu do gniazdka, lektura w tym miejscu się kończy.
- Dla niektórych wadą może być też konieczność zakupu samego czytnika.
Zalety ebooków:
- Niepodważalną zaletą ebooków są gabaryty, a w zasadzie ich brak, bo wszystkie książki mieszczą się w jednym urządzeniu.
- Waga czytnika jest niewielka i zdecydowanie niższa niż tradycyjnej książki, co jest znacznym udogodnieniem chociażby podczas podróży.
- Kolejnym, niepodważalnym atutem jest dostępność. Księgarnie internetowe oferujące ebooki działają cały czas (nawet w nocy!). Jeśli więc poczujemy palącą potrzebę przeczytania konkretnej książki w niedzielę, możemy ją kupić i kilka minut później cieszyć się lekturą.
- Wśród zalet trzeba również wskazać na ekologię, możliwość szybkiego przeszukiwania tekstu czy interaktywność.
Jakie są formaty ebooków?
Jak już zostało wcześniej powiedziane, ebook to plik. A skoro tak, to może mieć różny format. Istnieją cztery podstawowe formaty:
- EPUB, który jest obsługiwany przez większość urządzeń i aplikacji.
- MOBI – format wspierany i rozwijany przez firmę Amazon. Oferuje możliwości zbliżone do EPUB, jednak obsługiwany jest wyłącznie przez urządzenia z rodziny Kindle.
- PDF – kiedyś bardzo popularny, dzisiaj coraz rzadziej spotykany, gdyż wiele czytników kiepsko radzi sobie z wyświetleniem zawartości w przyjaznej formie.
- MULTIFORMAT – opcja, którą oferują niektóre księgarnie internetowe. Kupując wybranego ebooka, czytelnik otrzymuje go we wszystkich wyżej wymienionych formatach.
Jak czytać książki elektroniczne?
Z książką elektroniczną automatycznie kojarzy nam się czytnik ebook – urządzenie, które zostało stworzone z myślą o ebookach. Faktycznie jest w stanie dostarczyć najwięcej przyjemności z lektury, bo w całości zostało zaprojektowane tak, aby czytało się maksymalnie komfortowo.
Czytnik ebooków daje nam dostęp do wielu funkcji, które ułatwiają obcowanie z ebookiem:
- łatwe nawigowanie,
- przyciski do szybkiego przerzucania stron,
- możliwość dostosowania wielkości czcionki,
- zaznaczania wybranych fragmentów tekstu i wiele, wiele więcej.
Co zamiast czytnika ebooków?
Pomimo tego, że czytnik jest najwygodniejszym rozwiązaniem, to mamy kilka alternatyw. Z ebookami bez trudu poradzi sobie smartfon czy tablet, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby czytać ebooki na laptopie. Potrzebujemy do tego włącznie odpowiedniej aplikacji, która pozwoli otworzyć plik.
Czym różni się ekran e-ink od LCD?
Elektroniczne książki można czytać na wielu różnych urządzeniach, jednak różnica pomiędzy nimi będzie duża.
E-ink, czyli e-papier
Ekrany e-ink są najbardziej zbliżone do tradycyjnej książki, dlatego mówi się, że to e-papier. Jeśli nie mają własnego podświetlenia, w nocy potrzebujemy dodatkowego światła, zupełnie jak w przypadku zwykłej kartki papieru. Ich wadą jest bardzo wolny czas odświeżania i brak możliwości wyświetlenie kolorów.
Ekrany LCD
Ekran LCD to zupełnie inna technologia, którą większość z nas kojarzy przede wszystkim ze smartfonów i tabletów. Nie ma problemu z szerokim zakresem kolorów, w nocy nie wymaga dodatkowego oświetlenia i cechuje się szybką częstotliwością odświeżania.
E-ink czy LCD – który ekran jest lepszy do czytania?
Różnice pomiędzy poszczególnymi ekranami:
- Czytanie w słońcu z ekranem e-ink nie stanowi problemu, natomiast w przypadku LCD będzie praktycznie niemożliwe.
- Czytanie w nocy w przypadku LCD nie wymaga dodatkowego źródła światła, ekran e-ink go potrzebuje, ale tu wyjątek stanowią czytniki ze zintegrowanym światłem.
- Pobór energii – tutaj różnica jest ogromna, bo ekrany e-ink pobierają zdecydowanie mniej energii niż LCD. Mówimy tu o dysproporcji rzędu kilku tygodni (e-ink) i kilku godzin (LCD) jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu.
Gdzie można kupować e-booki?
Czytelnicy ebooków nie mają problemów z dostępem do ulubionych tytułów. Księgarnie internetowe oferują bardzo duży wybór, nie brakuje też nowości. Po ebooki warto zajrzeć m.in. na:
- Publio
- Woblink
- Empik
- Legimi
- Virtualo
- Tania Książka
- NEXTO
- Upolujebooka.pl
- Swiatczytnikow.pl
- Gandalf
- Swiatksiazki.pl
Skąd pobierać ebooki za darmo?
Czy ebook za darmo to piractwo? Nie, o ile zostanie pobrany z legalnego źródła, a takich nie brakuje. Chociaż ebooki nie są tak drogie jak książki papierowe, to każdy z nas chciałby móc czasem przeczytać coś za darmo.
Bezpłatnych ebooków można szukać na:
W wielu księgarniach pojawiają się promocje, gdzie niekoniecznie otrzymamy ebooka za darmo, ale zapłacimy za niego symboliczną kwotę rzędu kilku złotych.
Audiobooki – książki do słuchania
Audiobooki to książki mówione, których możemy słuchać w zasadzie wszędzie i o dowolnej porze.
W przeciwieństwie do tradycyjnej książki i audiobooka, nie mam styczności z tekstem, a treść książki dociera do nas poprzez lektora.
Mogą Cię zainteresować: