e-TOLL – jak działa system poboru opłat na autostradach? Kogo i gdzie obowiązuje?
Postęp technologiczny otwiera przed nami nowe możliwości, a bramki na płatnych odcinkach drogowych odchodzą powoli do lamusa. W czerwcu 2021 został wprowadzony nowy system e-TOLL, który od 1 grudnia 2021 zastąpił ręczne punkty poboru opłat. Czym jest e-TOLL, komu się przyda i jak z niego skorzystać?
- Co to jest e-Toll?
- Jak działa system e-TOLL? Czym różni się od viaTOLL?
- Kto musi korzystać z e-Toll?
- Jak korzystać z e-Toll?
- Jak płacić za przejazdy w e-TOLL?
- Czy będzie można płacić na bramkach?
- Czy aplikacja e-TOLL jest obowiązkowa?
- Aplikacja e-TOLL bilet
- Na jakich drogach obowiązuje e-TOLL?
- Czy znikną bramki na autostradach?
Czym jest e-TOLL? Od kiedy obowiązuje?
Stare rozwiązanie viaTOLL z dniem 1 października 2021 zostało całkowicie zastąpione przez nowe: e-TOLL. System opiera się o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramek. Każdy zobligowany do korzystania z e-TOLL może wybrać samodzielnie wybrać jeden z trzech sposobów przekazania danych lokalizacyjnych do systemu:
- darmowa aplikacja instalowana na urządzeniu mobilnym,
- lokalizator fabrycznie zamontowany w pojeździe,
- urządzenia pokładowe.
Jak działa system e-TOLL? Czym różni się od viaTOLL?
System e-TOLL to rozwiązanie bliźniaczo podobne do viaTOLL, z jedną różnicą. Zmiana wynika z odejścia od technologii radiowej (viaTOLL) na rzecz pozycjonowania satelitarnego (e-TOLL). e-TOLL ma przede wszystkim ułatwić poruszanie się po płatnych odcinkach drogowych, a jednocześnie zmniejszyć kolejki na autostradach i zredukować koszty wynikające z ich obsługi. Nowy system sprawia, że wszyscy kierowcy będą dokonywać opłat w ten sam sposób, a należność za przejazd zostanie pobrana automatycznie.
Istotną różnicą pomiędzy e-TOLL a starym viaTOLL jest odejście od konieczności posiadania specjalnego urządzenia (viaBOX). Od października 2021 kierowca samodzielnie decyduje, w jaki sposób będzie przekazywał dane lokalizacyjne.
Kto musi korzystać z e-TOLL?
Zawodowi kierowcy od początku mieli obowiązek przejść na e-TOLL. Z kolei osobowe samochody (i pojazdy do 3,5 tony) początkowo miały wybór i należało to traktować jako alternatywę, bo tradycyjny punkt poboru opłat działał tak samo, jak dotychczas do dnia 1 grudnia 2021. Korzystanie z systemu e-TOLL jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów lub zespołów pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla wszystkich autobusów, niezależnie od masy.
Po 1 grudnia 2022 roku szlabany na państwowych autostradach (A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica) zostały zlikwidowane, a zmiany dotyczyły już wszystkich kierowców.
System e-Toll wciąż obowiązuje dla pojazdów ciężkich, autobusów i pojazdów osobowych z przyczepą o DMC powyżej 3,5 tony.
Jak korzystać z e-TOLL?
Pierwszy krok to rejestracja. Najłatwiej dokonać jej za pośrednictwem Internetowego Konta Klienta (IKK). Kierowca będzie musiał wybrać sposób przekazywania danych (e-TOLL aplikacja, ZSL lub OBU) oraz określić sposób uiszczenia płatności za przejazd.
Zatrzymajmy się na chwilę na przekazywaniu danych geolokalizacyjnych, bo to bardzo istotna kwestia. Jak już wspomnieliśmy, dostępne opcje są aż trzy opcje i to od kierowcy zależy, jaką z nich wybierze.
- ZSL to urządzenie, które montuje się na stałe, a kierowca nie ma do niego żadnego dostępu. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest ciągła praca – nie ma potrzeby włączania i wyłączania urządzenia. ZSL jest w zasadzie bezobsługowy. Działa w ciągłej gotowości do przesyłania danych i samodzielnie decyduje, kiedy rozpocząć naliczanie opłat. To z pewnością bardzo wygodna opcja dla tych, którzy z e-TOLL będą korzystać bardzo często.
- OBU jest urządzeniem przenośnym i każdy użytkownik może samodzielnie dokonać montażu. Najczęściej podpina się je do gniazda zapalniczki, USB lub klemy akumulatora. Dzięki temu OBU można swobodnie przenosić pomiędzy różnymi pojazdami, w zależności od potrzeb.
- aplikacja e-TOLL – to jedyne rozwiązanie, które nic nie kosztuje. Wystarczy smartfon albo tablet z dostępem do internetu i można bez przeszkód korzystać z nowego systemu. Trzeba jednak zaznaczyć, że kierowca musi pamiętać, aby po jej uruchomieniu zaznaczyć opcję “rozpocznij przejazd”, a po zjechaniu z płatnego odcina “zakończ przejazd”. Nie jest więc to rozwiązanie automatyczne, co dla niektórych może być wadą.
Jak płacić za przejazdy w e-TOLL?
Kierowcy mają dwie możliwości rozliczania się za przejazdy przez płatne odcinki dróg. Do dyspozycji jest:
- Konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty, które zasila się podczas rejestracji, a środki zostaną automatycznie pobrane za przejechanie płatnego odcinka,
- Konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem to druga opcja, która również dostępna jest podczas rejestracji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kierowca może zostać poproszony o zabezpieczenie na koncie w postaci depozytu (wpłaty pieniężnej), gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej lub poręczenia podmiotu trzeciego.
Czy można płacić na bramkach?
Bramki na płatnych odcinkach dróg objętych systemem e-TOLL były dostępne dla kierowców przez okres przejściowy. Po 30 listopada 2021roku e-TOLL – zaraz obok jednorazowych biletów – stał się jedynym systemem płatności za autostrady w zarządzie GDDKiA. To oznacza, że z początkiem grudnia 2021 na określonych drogach płatność na bramkach nie jest już możliwa.
Czy aplikacja e-TOLL jest obowiązkowa?
Przejazd pojazdami lekkimi (do 3,5 tony) państwowymi autostradami jest bezpłatny od 1 lipca 2023 roku. Opłaty muszą wnosić jedynie kierowcy pojazdów ciężkich, autobusów i samochodów osobowych z przyczepą (o DMC powyżej 2023 roku). Aplikacja e-Toll w żadnym z przypadków nie jest jednak obowiązkowa. Są alternatywne rozwiązania kupowania biletu jednorazowych biletów na przejazd autostradą z systemem e-TOLL:
- e-bilet autostradowy kupiony na stronie etoll.gov.pl
- e-bilet autostradowy kupiony na stacji paliw
Cena e-TOLL w biletowej formie będzie uzależniona od długości odcinka, który chcemy przejechać.
Aplikacja e-TOLL PL bilet
Wsłuchując się w głosy kierowców stworzona została dodatkowa darmowa aplikacja e-TOLL bilet (dostępna na telefony z Androidem oraz smartfony z iOS). Umożliwia ona zakup e-biletu autostradowego bezpośrednio z telefonu, bez konieczności szukania stacji benzynowej lub kupowania go online.
Zakupiony bilet można podejrzeć w aplikacji, wygenerować plik PDF, a także przejrzeć dotychczasową historię transakcji. Można również zwrócić bilet, jeśli nie został wykorzystany (tzn. nie zaczął jeszcze obowiązywać – jeśli kupowaliśmy go z dużym wyprzedzeniem. Aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna.
(Aktualizacja)
Od lipca 2023 roku aplikacja e-Toll PL Bilet stała się niepotrzebna, gdyż opłaty od pojazdów do 3,5 tony zostały zniesione (a tylko takie bilety można było kupić w tej aplikacji).
Inne aplikacje do płacenia za autostrady
To nie jedyna możliwość opłacenia przejazdu za autostrady w Polsce. Coraz więcej aplikacji ma taką funkcję, zarówno w formie automatycznych płatności (Autopay), jak i zakupu biletu autostradowego (np. Spark, Orlen Pay, mPay czy SkyCash).
Na jakich drogach obowiązuje e-TOLL?
Kierowcy pojazdów o łącznej masie przekraczającej 3,5 tony mogą korzystać z systemu e-TOLL.
Kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz zespołu pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie muszą wnosić opłaty za przejazd tymi odcinkami autostrad.
Czy znikną bramki na autostradach?
Z dniem 1 grudnia 2021 roku z dróg objętych systemem e-TOLL zniknęły bramki. Na pozostałych autostradach nie zaszły żadne zmiany. Przynajmniej na razie, być może z czasem na terenie całego kraju bramki nie będą już dostępne dla kierowców, zarówno samochodów osobowych, jak i większych pojazdów.
Może Cię zainteresować: