E-podróżnik – rozkład jazdy, wyszukiwarka połączeń i inne funkcje

E-podróżnik to nieocenione wsparcie przy planowaniu wakacyjnych – krajowych i zagranicznych – wyjazdów. A wszystko zaczęło się od pewnej pracy magisterskiej… Jak działa polska wyszukiwarka połączeń typu all in one? Co oferuje i jak można dzięki niej zaoszczędzić? Odpowiadamy poniżej.
- Czym jest e-podróżnik?
- Kiedy powstał e-podróżnik?
- Jakie funkcje ma e-podróżnik?
- Jak działa e-podróżnik?
- Aplikacja e-podróżnik
- Czy e-podróżnik jest bezpieczny?
- Promocje na e-podróżnik
Czym jest e-podróżnik?
E-podróżnik to portal, oferujący kompleksową obsługę w zakresie wyszukiwania i opłacania połączeń krajowych i tych realizowanych na terenie Unii Europejskiej. Znajdziecie tu rozkłady jazdy autobusów, PKP i nie tylko, wyszukacie połączenia (bezpośrednie lub z przesiadkami) i kupicie bilety (jednorazowe lub okresowe) od przeszło 1500 przewoźników.
Jakby tego było mało, e-podróżnik to w pełni rodzimy biznes, którego początki sięgają roku 2008 i pewnej… pracy magisterskiej. Poznajcie jego historię.
Kiedy powstał e-podróżnik?
Wyszukiwarka e-podróżnik powstała w 2008 roku. Sama idea narodziła się jednak dwa lata wcześniej, kiedy to dwóch studentów z Krakowa – Andrzej Soroczyński i Jakub Stuglik – postanowiło przekuć swoje zainteresowanie zagadnieniami algorytmicznymi, związanymi z wyszukiwaniem połączeń komunikacji publicznej na pracę dyplomową, później zaś – w biznes. W 2007 roku byli już wspólnikami spółki Investors.pl (aktualnie Teroplan S.A.). Dołączył też do nich kolejny inwestor – Tomasz Hajnos.
Początkowo firma nawiązała współpracę z 20 przewoźnikami i zatrudniała zaledwie 1 osobę. Obecnie współpracuje z przeszło 1500 partnerami i ma pod swoimi skrzydłami ponad 100 pracowników. Do grona akcjonariuszy spółki należy również Wirtualna Polska, która w 2019 roku odkupiła 10% jej akcji.
Jakie funkcje ma e-podróżnik?
Jak wspominaliśmy, e-podróżnik to kompleksowa usługa, z pomocą której zaplanujecie swoją podróż od A do Z. Poniżej opisaliśmy najważniejsze funkcjonalności, z którymi warto zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z usługi.
- wyszukiwarka połączeń
- rozkłady jazdy autobusów i PKP
- połączenia międzynarodowe
- połączenia adres-adres
- bilety jednorazowe i okresowe
e-podróżnik: wyszukiwarka połączeń
Wyszukiwarka e-podróżnik umożliwia wyszukiwanie połączeń pomiędzy miejscowością początkową a końcową, w wybranej dacie i o wybranej godzinie. Dostępne opcje obejmują zarówno połączenia bezpośrednie, jak i te z przesiadkami pomiędzy wieloma środkami transportu.
e-podróżnik: rozkład jazdy autobusów
Rozkład jazdy autobusów od e-podróżnik to baza danych, w której znajdziecie miliony krajowych połączeń autobusowych i busowych – zarówno dalekobieżnych, jak i regionalnych. Na liście dostępnych destynacji uwzględniono liczne regiony turystyczne, takie jak Morze Bałtyckie, Podhale, Beskidy, Bieszczady czy Warmię i Mazury.
W katalogu przewoźników obsługujących wspomniane trasy widnieją m.in.: Flixbus, Hoper, Polonus, Neobus, PKS Zielona Góra, Voyager, Arriva, Polbus, PKS Poznań, PKS Gdańsk, PKS Nova oraz mniejsze firmy transportowe, takie jak: Majer, Szwagropol, Czapliccy, Darjan, Drabas, Eurobus, Janiso, Jarosław Spisak, Lajkonik, PW Beskid, PKS Biłgoraj i PKS Rzeszów.
Rozkład jazdy PKP
E-podróżnik współpracuje również z krajowymi i regionalnymi przewoźnikami kolejowymi, wśród których znalazły się m.in. Polregio, PKP Intercity, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Arriva i Żuławska Kolej Dojazdowa.
Stacje początkowe obejmują miasta, takie jak: Warszawa, Kraków, Białystok, Bydgoszcz, Opoczno, Skierniewice, Katowice, Gdynia, Sopot, Zakopane, Łódź, Toruń, Rzeszów, Wrocław i wiele innych.
Połączenia międzynarodowe
Ryga, Wilno, Paryż, Berlin, Praga, Haga, Budapeszt czy Wiedeń? E-podróżnik pomoże Wam dotrzeć również do odleglejszych, europejskich destynacji.
Sieć połączeń międzynarodowych, obsługiwanych przez e-podróżnik obejmuje m.in.: Niemcy, Francję, Holandię, Ukrainę, Białoruś, Rosję, Austrię, Włochy, Czechy, Węgry i Chorwację, umożliwiając szybką i łatwą organizację wyjazdów wakacyjnych z poziomu jednej witryny lub aplikacji.
W uskutecznieniu wyjazdowych planów pomogą Wam współpracujący z serwisem polscy (Sindbad, PKS w Szczecinie, PKS Gdańsk, Ad Euro Trans) i zagraniczni przewoźnicy (Flixbus, Leo Express, Lux-Reisen i nie tylko). Możecie również skorzystać z oferty busów, świadczących usługi przejazdu od adresu do adresu. Więcej o nich poniżej.
Połączenia adres-adres (door to door)
Usługa przewozu door to door od e-podróżnik świadczona jest bezpośrednio ze wskazanego przez Was adresu (np. z miejsca zamieszkania, miejsca pracy) do określonego indywidualnie celu podróży (np. hotel, apartament, dom, lotnisko). 9-osobowy minivan lub bus zabierze Was bezpośrednio na miejsce, bez przesiadek i konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów dojazdu (np. komunikacji miejskiej / taksówki).
Warto w tym miejscu pamiętać, że ten rodzaj transportu charakteryzuje się orientacyjnymi godzinami przyjazdu (z uwagi na konieczność odebrania pasażerów z różnych miejsc).
e-podróżnik: bilety
Z pomocą platformy e-podróżnik nie tylko wyszukacie atrakcyjne połączenia, ale też opłacicie swój przejazd. Niezależnie czy decydujecie się na podróż koleją, autobusem, busem czy na zasadzie door to door – znajdziecie tu pulę biletów, nierzadko oferowanych po promocyjnych cenach, tańszych niż te dostępne w kasie lub u kierowcy.
Bilety okresowe
A skoro o biletach mowa, kategoria ta obejmuje nie tylko jednorazowe przejazdy, ale też miesięczne bilety autobusowe i okresowe (tygodniowe, miesięczne lub kwartalne) na pociągi Polregio oraz Kolei Śląskich.
Em-karta
Bilet okresowy oferowany jest również w formie tzw. Em-karty – plastikowej karty, wydawanej przez przewoźnika (np. w punkcie sprzedaży przy dworcu). Posiadając ją, możecie przedłużyć ważność wcześniej zakupionego biletu okresowego, przy czym przedłużony bilet będzie ważny przez ten sam okres i dla tej samej relacji, co kupiony uprzednio.
Jak działa e-podróżnik?
Dostęp do e-podróżnika możecie uzyskać z poziomu witryny albo aplikacji dla smartfonów z systemem Android lub na komputery.
Wyszukiwarka e-podróżnik jest bardzo intuicyjna, a proces wyszukiwania połączeń z jej pomocą można zawrzeć w kilku kolejnych krokach:
- wskaż: miejscowość początkową i końcową Twojej podróży oraz datę i godzinę przejazdu;
- kliknij przycisk: “Znajdź połączenie”.
Nie mniej skomplikowany jest sam proces zakupu biletów, który możecie rozpocząć, o ile przy wybranym przez Was połączeniu widnieje aktywny przycisk “Kup bilet”. Po kliknięciu w niego możecie wybrać przysługującą Wam ulgę oraz dodać kolejne bilety.
(Alternatywnym sposobem zakupu biletów są stacjonarne punkty sprzedaży (biura podróży, saloniki Kolportera) lub infolinia (kontakt e-podróżnik: 703 502 802, koszt: 3,69 PLN z VAT/min; usługę świadczy Progress Plus s.c.)).
Pora na opłacenie przejazdu. Można to zrobić na kilka sposobów:
- przelewem internetowym,
- kartą płatniczą,
- przelewem tradycyjnym,
- przelewem z zagranicznego konta bankowego,
- gotówką w jednym z blisko 800 stacjonarnych punktów sprzedaży.
Bilet otrzymacie – w zależności od swojego wyboru – na adres e-mail lub SMS-em – w formie PDF-a.
Aplikacja e-podróżnik
Wyszukiwarka e-podróżnik dostępna jest także w wersji mobilnej, dla smartfonów z systemem Android oraz na komputery. Jest to zdecydowanie bardziej elastyczna i przystępna forma obsługi połączeń, którą możecie mieć zawsze pod ręką. Jak zapewnia sam serwis, do jej atutów można zaliczyć większą wydajność i szybkość, przy zachowaniu wszelkich funkcjonalności właściwych platformie. Aplikację pobierzecie tutaj.
Czy e-podróżnik jest bezpieczny?
E-podróżnik do sprawdzona usługa, oferowana już od 15 lat. W razie jakichkolwiek pytań lub problemów firma udostępnia na swojej stronie sekcję “Pomoc” oraz dane kontaktowe. Znajdziecie tam m.in. informacje w przedmiocie warunków zwrotu, anulowania biletu i ewentualnych reklamacji.
Promocje na e-podróżnik
Bilety e-podróżnik często dostępne są w promocyjnych cenach, oznaczonych na czerwono i opatrzonych hasłem: “Tanie e-podróżowanie”. Informacje na temat aktualnych promocji znajdziecie również na stronie głównej.
Chcąc zaoszczędzić, warto planować swoje podróże z odpowiednim wyprzedzeniem – zakupione w ten sposób bilety zazwyczaj są dużo tańsze aniżeli te kupowane na ostatnią chwilę.
Polecamy też zwracać uwagę na oferowane przez przewoźników ulgi. Te sprawdzicie, klikając w ikonę pojazdu, widniejącą przy wybranym połączeniu, a następnie w pojawiający się link: “zobacz ulgi”.
Dodatkowym sposobem na zaoszczędzenie paru złotych jest zapis na newslettera, w zamian za który otrzymacie kod rabatowy e-podróżnik. Możecie to zrobić na dole strony.
Źródło: e-podróżnik
Może Cię zainteresować: