Dzień Singla 2022 – coraz popularniejsze święto promocji. Kiedy wypada?

03.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Dzień Singla 2022 – coraz popularniejsze święto promocji. Kiedy wypada?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wszyscy uwielbiamy promocje. W końcu to świetna okazja, aby zrobić duże zakupy i jednocześnie nie wyczyścić konta bankowego do zera. Dzisiaj już każdy kojarzy Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek, ale okazji do zakupów po niższej cenie mamy znacznie więcej. Jedną z nich jest Dzień Singla, który wielu określa jako chiński Black Friday.

Co to jest Dzień Singla? Historia powstania święta

Dzień Singla, czasem określany też Dniem Podwójnej Jedenastki (11.11) powstał w odpowiedzi na tradycyjne Walentynki i Czarny Piątek, czyli czas największych promocji. Zwyczaj jest stosunkowo młody, bo jego historia sięga 1993 roku. Twórcami są studenci z Uniwersytety Nanking w Chinach, którzy chcieli, aby osoby samotne też miały świetną okazję do świętowania.

chiński dzień singla

Przez pewien czas tradycja obowiązywała wyłącznie na terenie studenckiego kampusu. Szybko okazało się jednak, że święto zostało serdecznie przyjęte wśród wszystkich obywateli. Nie trzeba było długo czekać, aby Dzień Singla na dobre zagościł także w innych krajach i teraz jest obecny nawet w Polsce.

Kiedy wypada Dzień Singla?

Zacznijmy najpierw od tego, że Dzień Singla wiąże się z różnymi datami. Wiele zależy od kraju. Niektóre państwa obchodzą go 15 lutego, czyli tuż po święcie zakochanych. W innych zakątkach świta wypada na 13 lutego, a więc na jeden dzień przed Walentynkami.

Chiński Dzień Singla – kiedy wypada to święto? Na chwilę przed wspomnianym na początku artykułu Black Friday, czyli 11 listopada.

Chiński Dzień Singla – święto zakupów i promocji

O ile święto obchodzone w okolicy Walentynek nie wiąże się z żadnymi promocjami, tak chiński Black Friday stał się świętem komercyjnym. W tym czasie panuje prawdziwy szał zakupów. Ceny spadają w dół, a ilość produktów objętych promocją jest bardzo duża. Wyprzedaże obejmują w zasadzie wszystko. Od elektronik, poprzez odzież i aż do kosmetyków. Przecenione zostały samochody, a nawet domy!

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że z roku na rok Dzień Singla cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów.

W 2019 roku platformy e-handlowe chińskiego koncernu Alibaba w ciągu 24 godzin sprzedały artykuł na łączną wartość 38 miliardów dolarów. Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko, ale 2020 rok przyniósł znacznie większe zyski. 74 miliardy dolarów – tyle wydali konsumenci na produkty objęte wyprzedażą.

Trzeba jednak nadmienić, że ta rekordowa suma, w przeciwieństwie do poprzednich lat, obejmowała również trzydniową przedsprzedaż zorganizowaną z początkiem listopada. Kupującymi byli ludzie z całego świata. Konsumenci mogli wybierać produkty spośród 350 000 marek – zarówno tych obecnych na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.

W dużej mierze za popularyzację święta odpowiada właśnie Alibaba, która w 2009 roku podchwyciła pomysł i postanowiła zaproponować zniżki dla osób samotnych. W ten sposób powstał komercyjny chiński Dzień Singla – promocje i szał zakupów, który opanował całe państwo, a z czasem i świat.

Ciekawostką jest, że Dzień Singla został zarejestrowany jako znak towarowy przez serwis Alibaba. Double 11 (双十一), czyli podwójne 11 stało się znakiem towarowym w 2012 roku. Zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem tylko chiński koncern może stosować go w swoich materiałach reklamowych (w Europie to prawo nie obowiązuje).

dzień singla

Dzień Singla w Polsce – na jakie promocje można liczyć?

Obecnie chiński Black Friday jest obecny na całym świecie, również w Polsce. Każdy może skorzystać z promocji i wyprzedaży, które oferują giganci chińskiego rynku. Do zrobienia zakupów na chińskich platformach e-handlowych wystarczy konto, które można założyć na stronie lub w aplikacji. Dużą popularnością cieszą się takie sklepy jak AliExpress i wspominana Alibaba.

Już teraz pojawiają się pierwsze informacje o przygotowanych promocjach. Po obniżonych cenach będzie można zamówić ubrania, obuwie, gadżety, kosmetyki i szeroko rozumianą elektronikę. Dzień Singla 2022 roku to również kupony rabatowe na wybrane kategorie produktów i rabaty sięgające nawet –70%.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.