Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce 7 lutego. W NANO te zasady promujemy cały rok

07.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce 7 lutego. W NANO te zasady promujemy cały rok
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Współcześnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Służy on między innymi do zabawy, pracy czy nauki, ale też wykonywania innych, codziennych czynności. Szukamy w nim usług, pracy, kontaktu z innymi, załatwiamy urzędowe sprawy i sprawdzamy konta bankowe. Niestety, Internet wykorzystywany jest również do dokonywania kradzieży lub oszustw. Aby zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa online, powstają różne inicjatywy – między innymi takie, jak Dzień Bezpiecznego Internetu.

Co to jest Dzień Bezpiecznego Internetu?

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu przede wszystkim inicjowanie oraz propagowanie różnych działań sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z sieci przez sieci i młodzież.

DBI dąży do zwiększenia świadomości wśród rodziców, nauczycieli i wychowawców w kwestiach dotyczących zagrożeń płynących z bycia online oraz promocji pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Co roku podejmowane są liczne działania wspomagające realizację wyżej wymienionych celów. Warto wymienić chociażby specjalną konferencję, kierowaną do wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem w Internecie dzieci i młodzieży, w tym przedstawicieli sektora edukacyjnego i organizacji pozarządowych. Podczas wydarzenia organizowane są także akcje edukacyjne.

Kiedy obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu?

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca każdego roku. W 2023 wypada 7 lutego i będziemy go obchodzić w Polsce już po raz 19. Co ważne, wszystkie inicjatywy i wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się nie tylko w ten jeden dzień, ale aż do końca marca.

Kto zainicjował Dzień Bezpiecznego Internetu?

DBI obchodzony jest od 2004 roku – został zainicjowany przez Komisję Europejską. Początkowo dzień ten był świętowany jedynie w krajach europejskich, ale od wielu lat zaangażowane są też państwa na całym świecie.

W Polsce zaczęliśmy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet – w jego skład wchodzi państwowy instytut badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest natomiast Fundacja Orange.

Źródło: saferinternet.pl

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce

Obchody wydarzenia rozpoczyna Gala Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 w Teatrze Palladium w Warszawie (wstęp bezpłatny dla 640 osób). Odbędzie 7 lutego o godzinie 11-15:00. Można w niej wziąć udział online. Można ją obejrzeć na stronie dbi.pl, bez konieczności wcześniejszego logowania się oraz na Facebooku, na profilu Polskiego Centrum Programu “Safer Internet”.

  • Prelegenci DBI 2023

Na liście prelegentów można znaleźć między innymi prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego, który opowie o roli sztucznej inteligencji w edukacji . Konferencja objęta jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Edukacji i Nauki.

  • Webinary, spektakle i lekcje online

Warto wspomnieć też o różnych webinarach oraz spektaklach i lekcjach online. Odbędzie się między innymi wystąpienia na temat roli Internetu w zapobieganiu próbom samobójczym dzieci i młodzieży, a także systemu zapobiegania prześladowaniu i przemocy rówieśniczej – RESQL oraz dezinformacji w internecie.

Co roku w DBI biorą udział placówki oświatowe oraz kulturalne, czyli szkoły, domy kultury, biblioteki, ale też firmy oraz osoby prywatne. Wśród zgłaszanych inicjatyw znaleźć można wykłady online, webinaria, konkursy oraz kampanie edukacyjno-informacyjne.

  • Lokalne inicjatywy w ramach obchodów DBI – mapa wydarzeń

Możliwości świętowania jest jednak o wiele więcej – mogą to być też quizy, warsztaty oraz wspólne przygotowywanie plakatów i komiksów. Na oficjalnej stronie wydarzenia wyszukać można wszystkie organizowane przedsięwzięcia w danych regionach Polski.

  • Aktywizacja dzieci i młodzieży

Dzięki tej inicjatywie dzieci oraz młodzież uczą się, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość i mogą proaktywnie działać, aby zmienić obecny stan rzeczy. Wspólne działania wyzwalają różne emocje oraz dają motywację, by budować bezpieczny Internet.

zasady bezpiecznego korzystania z internetu

W NANO promujemy zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 to dobra okazja, by przypomnieć kilka zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Na łamach naszego serwisu znaleźć można mnóstwo artykułów, w których doradzamy, jak obronić się przed wyłudzeniem danych, ale też jak chronić dzieci przed zagrożeniami, jakie istnieją w sieci.

Nie otwieraj załączników niewiadomego pochodzenia

Aby korzystanie z Internetu było bezpieczne warto przede wszystkim zaktualizować oprogramowanie antywirusowe, które powinno być zakupione z legalnego źródła. Nie otwieraj nigdy załączników z nieznanych lub budzących Twoją wątpliwość źródeł, a także hiperłączy, które zostały zawarte w wiadomościach od nieznanych nadawców.

Płać bezpiecznie w Internecie

Istotna jest również znajomość zasad bezpiecznych płatności w Internecie. Banki oraz instytucje finansowe stosują protokół HTTPS w miejscach, gdzie konieczne jest zalogowanie się do systemy. Adres strony www w takim wypadku powinien zaczynać się od “https://”, a nie “http://”.

Chroń hasła i loginy

Nie podawaj również swoich danych do logowania osobom trzecim. Staraj się wymyślać skomplikowane hasła, a także nie używaj takich samych na różnych stronach. Warto też korzystać z menedżerów haseł, które zapewnią bezpieczne przechowywanie danych.

Bezpieczne zakupy w sieci – jak nie dać się oszukać?

Podczas robienia zakupów w Internecie uważaj na różne wyjątkowe promocje, które wydają się aż niemożliwe, by były prawdziwe. Zawsze sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy i opinie na jego temat. Ostatnio pojawia się wiele informacji o oszustach, chociażby na znanym portalu Vinted, dlatego warto być czujnym. Konieczne jest też kontrolowanie swoich płatności z karty oraz BLIK. W przypadku podejrzanych transakcji natychmiast skontaktuj się z bankiem i zablokuj kartę.

bezpieczny internet dla dzieci

Bezpieczeństwo w Internecie a dzieci

Najczęstsze zagrożenia, które czyhają na dzieci w Internecie to przede wszystkim hejt, treści pro-ana (promowanie anoreksji), child grooming, cyberprostytucja czy patostreamy. Niebezpieczne jest również uzależnienie od Internetu.

Warto rozważyć zainstalowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej oraz nie pozostawiać dziecka samemu sobie w sieci. Należy uświadamiać najmłodszych, jakie zagrożenia płyną z Internetu oraz rozmawiać z nimi na ten temat. Powinni mieć pewność, że z każdą wątpliwością, dotyczącą treści w sieci, mogą zgłosić się do rodziców, pedagogów lub szkoły. Konieczne jest również uświadomienie dzieci, że nie należy spotykać się z nieznajomymi poznanymi w sieci.

Internet to źródło wielu przydatnych rzeczy – pod warunkiem, że korzysta się z niego właściwie. Nikt nie jest anonimowy w sieci, a wszystko co tam piszemy lub dodajemy pozostanie na długi czas. Warto pamiętać o tym, że Internet tworzymy my, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo w sieci.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.