Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce 8 lutego. W NANO te zasady promujemy cały rok
Współcześnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Służy on między innymi do zabawy, pracy czy nauki, ale też wykonywania innych, codziennych czynności. Szukamy w nim usług, pracy, kontaktu z innymi, załatwiamy urzędowe sprawy i sprawdzamy konta bankowe. Niestety, Internet wykorzystywany jest również do dokonywania kradzieży lub oszustw. Aby zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa online, powstają różne inicjatywy – między innymi takie, jak Dzień Bezpiecznego Internetu.
- Co to jest Dzień Bezpiecznego Internetu?
- Kiedy obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu?
- Kto zainicjował Dzień Bezpiecznego Internetu?
- Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce
- Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Co to jest Dzień Bezpiecznego Internetu?
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu przede wszystkim inicjowanie oraz propagowanie różnych działań sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z sieci przez sieci i młodzież.
DBI dąży do zwiększenia świadomości wśród rodziców, nauczycieli i wychowawców w kwestiach dotyczących zagrożeń płynących z bycia online oraz promocji pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Co roku podejmowane są liczne działania wspomagające realizację wyżej wymienionych celów. Warto wymienić chociażby specjalną konferencję, kierowaną do wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem w Internecie dzieci i młodzieży, w tym przedstawicieli sektora edukacyjnego i organizacji pozarządowych. Podczas wydarzenia organizowane są także akcje edukacyjne.
Kiedy obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu?
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca każdego roku. W 2022 wypada 8 lutego i będziemy go obchodzić w Polsce już po raz 18. Co ważne, wszystkie inicjatywy i wydarzenia towarzyszące akcji odbywają się nie tylko w ten jeden dzień, ale aż do końca marca.
Kto zainicjował Dzień Bezpiecznego Internetu?
DBI obchodzony jest od 2004 roku – został zainicjowany przez Komisję Europejską. Początkowo dzień ten był świętowany jedynie w krajach europejskich, ale od wielu lat zaangażowane są też państwa na całym świecie.
W Polsce zaczęliśmy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku.
Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet – w jego skład wchodzi państwowy instytut badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest natomiast Fundacja Orange.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce
Obchody wydarzenia rozpoczyna Konferencja DBI 2022, która, ze względu na trwającą epidemię, odbędzie się wyłącznie w formule online, 8 lutego o godzinie 16:00. Będzie można ją obejrzeć na stronie dbi.pl, bez konieczności wcześniejszego logowania się oraz na Facebooku, na profilu Polskiego Centrum Programu “Safer Internet”.
- Nauczyciel Roku prelegentem DBI 2022
Na liście prelegentów można znaleźć między innymi Dariusza Martynowicza – Nauczyciela Roku 2021. Konferencja objęta jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Edukacji i Nauki.
- Webinary, spektakle i lekcje online
Warto wspomnieć też o różnych webinarach oraz spektaklach i lekcjach online. Odbędzie się między innymi wystąpienia na temat roli Internetu w zapobieganiu zamachom samobójczym dzieci i młodzieży, a także systemu zapobiegania prześladowaniu i przemocy rówieśniczej – RESQL.
Co roku w DBI biorą udział placówki oświatowe oraz kulturalne, czyli szkoły, domy kultury, biblioteki, ale też firmy oraz osoby prywatne. Wśród zgłaszanych inicjatyw znaleźć można wykłady online, webinaria, konkursy oraz kampanie edukacyjno-informacyjne.
- Lokalne inicjatywy w ramach obchodów DBI – mapa wydarzeń
Możliwości świętowania jest jednak o wiele więcej – mogą to być też quizy, warsztaty oraz wspólne przygotowywanie plakatów i komiksów. Na oficjalnej stronie wydarzenia wyszukać można wszystkie organizowane przedsięwzięcia w danych regionach Polski.
- Aktywizacja dzieci i młodzieży
Dzięki tej inicjatywie dzieci oraz młodzież uczą się, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość i mogą proaktywnie działać, aby zmienić obecny stan rzeczy. Wspólne działania wyzwalają różne emocje oraz dają motywację, by budować bezpieczny Internet.
W NANO promujemy zasady bezpiecznego korzystania z internetu
Zbliżający się Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 to dobra okazja, by przypomnieć kilka zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Na łamach naszego serwisu znaleźć można mnóstwo artykułów, w których doradzamy, jak obronić się przed wyłudzeniem danych, ale też jak chronić dzieci przed zagrożeniami, jakie istnieją w sieci.
Nie otwieraj załączników niewiadomego pochodzenia
Aby korzystanie z Internetu było bezpieczne warto przede wszystkim zaktualizować oprogramowanie antywirusowe, które powinno być zakupione z legalnego źródła. Nie otwieraj nigdy załączników z nieznanych lub budzących Twoją wątpliwość źródeł, a także hiperłączy, które zostały zawarte w wiadomościach od nieznanych nadawców.
Płać bezpiecznie w Internecie
Istotna jest również znajomość zasad bezpiecznych płatności w Internecie. Banki oraz instytucje finansowe stosują protokół HTTPS w miejscach, gdzie konieczne jest zalogowanie się do systemy. Adres strony www w takim wypadku powinien zaczynać się od “https://”, a nie “http://”.
Chroń hasła i loginy
Nie podawaj również swoich danych do logowania osobom trzecim. Staraj się wymyślać skomplikowane hasła, a także nie używaj takich samych na różnych stronach. Warto też korzystać z menedżerów haseł, które zapewnią bezpieczne przechowywanie danych.
Bezpieczne zakupy w sieci – jak nie dać się oszukać?
Podczas robienia zakupów w Internecie uważaj na różne wyjątkowe promocje, które wydają się aż niemożliwe, by były prawdziwe. Zawsze sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy i opinie na jego temat. Ostatnio pojawia się wiele informacji o oszustach, chociażby na znanym portalu Vinted, dlatego warto być czujnym. Konieczne jest też kontrolowanie swoich płatności z karty oraz BLIK. W przypadku podejrzanych transakcji natychmiast skontaktuj się z bankiem i zablokuj kartę.
Bezpieczeństwo w Internecie a dzieci
Najczęstsze zagrożenia, które czyhają na dzieci w Internecie to przede wszystkim hejt, treści pro-ana (promowanie anoreksji), child grooming, cyberprostytucja czy patostreamy. Niebezpieczne jest również uzależnienie od Internetu.
Warto rozważyć zainstalowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej oraz nie pozostawiać dziecka samemu sobie w sieci. Należy uświadamiać najmłodszych, jakie zagrożenia płyną z Internetu oraz rozmawiać z nimi na ten temat. Powinni mieć pewność, że z każdą wątpliwością, dotyczącą treści w sieci, mogą zgłosić się do rodziców, pedagogów lub szkoły. Konieczne jest również uświadomienie dzieci, że nie należy spotykać się z nieznajomymi poznanymi w sieci.
Internet to źródło wielu przydatnych rzeczy – pod warunkiem, że korzysta się z niego właściwie. Nikt nie jest anonimowy w sieci, a wszystko co tam piszemy lub dodajemy pozostanie na długi czas. Warto pamiętać o tym, że Internet tworzymy my, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo w sieci.
Może Cię zainteresować: