Dysk HDD i SSD – czym się różnią?

02.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Dysk HDD i SSD – czym się różnią?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

HDD i SSD to dwa główne rodzaje dysków, jakie stosuje się w komputerach osobistych – dużych PC i w laptopach. Obydwa dzielą się także na dyski wewnętrzne i zewnętrzne. Dyski HDD i SSD różnią się między innymi prędkością zapisu i odczytu. Wolisz większą pojemność za mniejszą cenę, czy może preferujesz ultra-szybki transfer danych, a pieniądze nie grają dla Ciebie roli? Tutaj dowiesz się, jak się od siebie różnią te dwa typy dysków.

HDD i SSD znacząco różnią się w cenie, w oferowanych prędkościach. Jeśli posiadasz nowego laptopa, kupionego w przeciągu kilku ostatnich lat, istnieje spora szansa, że dysponujesz w nim właśnie dyskiem SSD. Natomiast w przypadku komputerów stacjonarnych często można jeszcze spotkać nośniki HDD – np: jako drugi dysk na dodatkowe dane.

Przyjrzyjmy się najważniejszym różnicom, wadom i zaletom, zanim zdecydujesz się na zakup nośnika pamięci masowej.

Co to jest dysk HDD?

HDD to skrót od Hard Disk Drive i oznacza klasyczny dysk magnetyczny, w którym zapis danych odbywa się na wirujących talerzach wewnątrz komputera. Taki dysk złożony jest z ruchomego ramienia oraz kilku głowic (transduktorów) odpowiadających za odczyt i zapis danych na dysku. Ramię porusza się tuż przy powierzchni dysku, aby odczytywać dane, a proces ten można porównać do sposobu działania gramofonu odczytującego płyty winylowe (z tą różnicą, że głowica dysku nie dotyka fizycznie talerzy).

Dyski HDD z reguły mieszczą się w 2,5-calowych lub 3,5-calowych obudowach – odpowiednio dla laptopów i dużych PC.

Co to jest dysk HDD?

Z końcem 2020 roku żaden nowy laptop sprzedawany w Europie Zachodniej nie posiada już dysku HDD (dane za firmą analityczną Context z lutego 2020).

Ten typ dysku jest nadal dostępny dla komputerów stacjonarnych. Typowe pojemności HDD to obecnie pomiędzy 1 a 8TB (terabajtów), a według danych Seagate z ostatniego kwartał roku 2021, przeciętna pojemność sprzedawanych konsumentom dysków HDD wynosiła 5,4TB.

Dysk SSD – co to jest?

Solid State Drive, w skrócie SSD, to dysk zapisujący dane na połączonych ze sobą układach pamięci NAND flash. W przeciwieństwie do HDD, dyski SSD nie posiadają ruchomych części, a przez to mają znacznie mniejsze gabaryty, są całkowicie bezgłośne, a także o wiele szybsze.Czas dostępu jest tutaj znacznie krótszy niż w HDD, gdyż nie trzeba tutaj czekać na rozpędzenie się talerzy.

Dyski SSD mogą być umieszczone w 2,5-calowych obudowach, ale także w postaci  kart rozszerzeń do złącza PCIe, lub zamontowane bezpośrednio na płycie głównej w gniazdach typu M.2. Montowanie dysku SSD bezpośrednio na płycie głównej jest obecnie popularne w wielu laptopach z wysokiej półki, a także komputerach typu All-in-One.

Dysk SSD

Dyski SSD najczęściej spotykamy w wariantach 128, 256, 512GB, 1TB, 2TB.

Dyski hybrydowe – czym się charakteryzują?

Interesującym, ale już coraz rzadziej stosowanym typem nośnika pamięci masowej są dyski hybrydowe, tzw. SSHD, łączące technologie HDD i SSD. Znajdziemy w nich więc tradycyjne talerze magnetyczne wraz z modułem pamięci NAND Flash.

Tego typu dyski są szybsze od HDD, ale i tańsze od SSD. Komponenty SSD zapewnią szybszy rozruch komputera, jak również krótszy czas dostępu do plików systemowych czy też programów. Natomiast tradycyjny napęd magnetyczny służy do przechowywania plików, które nie wymagają natychmiastowego dostępu.

W dobie coraz tańszych dysków SSD, napędy hybrydowe są już jednak obecnie rozwiązaniem dość rzadko spotykanym.

SSD i HDD – który dysk wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać dysk SSD czy HDD, jest kilka czynników, które warto  rozważyć.

  • Cena – kiedyś dyski SSD były o wiele droższe niż HDD. Teraz jednak nośniki SSD są dostępne w znacznie przystępniejszych cenach, choć nadal zauważalnie wyższych. W praktyce za dysk SSD o pojemności 500GB zapłacimy tyle samo, co za 1TB HDD. Różnice w cenach mogą być bardziej odczuwalne przy wyższej pojemności.
  • Szybkość – jednak to co zyskujemy w nośniku SSD to niewiarygodna szybkość uruchamiania systemu. Wynosi zaledwie kilka sekund, szybkość kopiowania plików i uruchamiania aplikacji. Typowy HDD kopiuje pliki z prędkością 15-30MB/s, podczas gdy tani SSD około 500MB/s Najnowsze NVMe SSD osiągają nawet 4GB na sekundę!

Jeśli mówimy o grach, to również otrzymamy bardzo namacalne różnice. Czasy ładowania są drastycznie skrócone, co przekłada się na krótsze czekanie na załadowanie się poziomu, czy też wczytywanie zapisanego stanu gry. Wystarczy raz spróbować pograć na dysku SSD, by już nigdy nie chcieć wracać do HDD.

HDD i SSD – wydajność

Nośniki SSD są lepsze pod każdym względem w wydajności niż HDD, choć wcale nie oznacza to, że trzeba po nie sięgać w każdej sytuacji. Niestety dyski SSD, choć coraz tańsze, nadal jeszcze nie zbliżyły się do cen HDD. Dlatego jeśli planujesz używać dysku głównie do przechowywania dużej ilości danych, np. kolekcji zdjęć czy nagrań wideo – bardzo pojemny dysk HDD może okazać się rozsądnym rozwiązaniem, ze względu na niską cenę. Natomiast w każdym innym przypadku lepszy będzie dysk SSD

Interesującą opcją może być także używanie dysków HDD i SSD razem. Wtedy to nośnik HDD może być wykorzystywany do przechowywania danych niewymagających szybkiego dostępu, natomiast SSD służyłby jako dysk systemowy, a także nośnik do gier oraz programów.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.