Dysk Google – wszystko, o najpopularniejszym dysku internetowym

18.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Dysk Google – wszystko, o najpopularniejszym dysku internetowym
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przechowywanie danych w chmurze to dziś bardzo popularne i wygodne rozwiązanie. Wśród dostępnych dysków internetowych możemy wręcz przebierać, ale jedną z ciekawszych propozycji jest Dysk Google, będący częścią konta Google. Jak działa chmura, ile kosztuje i co otrzymujemy w pakiecie?

Co to jest Dysk Google?

Dysk Google pozwala gromadzić dane w chmurze. Możemy korzystać z niego w celach prywatnych, ale równie dobrze sprawdza się jako narzędzie do pracy. Bez problemu udostępnimy wybrane pliki i foldery, a także możemy edytować pliki z poziomu różnych urządzeń jednocześnie.

Co ważne, wszystkie dokumenty na dysku są bezpieczne, a każdy udostępniony plik przechodzi przez skanowanie.

google drive
Źródło: Google Dysk

Czy Dysk Google jest prywatny? Tak, Google nie wykorzystuje danych z dysku do personalizacji reklam. Do plików dostęp ma wyłącznie właściciel chmury (dopóki nie zdecyduje się ich udostępnić).

Dysk Google nie jest wyłącznie chmurą do przechowywania danych, a w jego skład wchodzą także inne aplikacje chmurowe, z którymi jest zintegrowany:

 • Dokumenty,
 • Arkusze,
 • Prezentacje,
 • Fromularze.

Dzięki temu z łatwością możemy współpracować z innymi na jednym pliku w czasie rzeczywistym.

Jak działa Google Drive?

Google Drive działa na każdej popularnej platformie. Zainstalujemy go na smartfonach i tabletach. Aplikację pobierzemy zarówno na urządzenia z Androidem, jak i z iOS.

aplikacja dysk google
Źródło: AppStore

Jeśli z dysku najczęściej korzystamy, kiedy jesteśmy przed komputerem, do wyboru mamy dwie opcje. Dla wielu osób wygodniejsza okaże się instalacja Google Drive na komputerze. To rozwiązanie świetnie sprawdza się, gdy często potrzebujemy dostępu do plików z chmury. Kiedy korzystamy z dysku sporadycznie, w zupełności wystarczy otworzyć go w przeglądarce.

Przydatne funkcje dysku Google

Dysk Google oferuje wiele możliwości, z którymi warto się zapoznać. Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób z dysku korzystamy. Osoby potrzebujące chmury Google do pracy będą zainteresowane bardziej zaawansowanymi opcjami niż ci, którzy potrzebują go wyłącznie do przechowywania zdjęć. Niemniej jednak, kilka podstawowych funkcjonalności przyda się każdemu z nas.

Tworzenie dokumentów

Wirtualny Dysk Google pozwala w wygodny sposób tworzyć dokumenty, które możemy udostępniać i edytować z dowolnego urządzenia. Narzędzie do edycji jest naprawdę zmyślne, ma wszystkie podstawowe funkcje i pozwala swobodnie pracować na plikach tekstowych. W zasadzie jest bardzo zbliżone do typowych edytorów tekstu, ale w przeciwieństwie do nich ma funkcję automatycznego zapisywania. W razie awarii nie stracimy postępu prac.

Arkusze w niczym nie ustępują tradycyjnemu Excelowi, a przynajmniej w podstawowym zakresie. Do tego mamy dostęp do Prezentacji i Formularzy – wszystko z poziomu dysku.

Przechowywanie zdjęć w chmurze

We współczesnych smartfonach coraz częściej odchodzi się od slotów na kartę SD na rzecz zapisu danych w chmurze. Automatyczne przysyłanie zdjęć z telefonu na Dysk Google jest jedną z najbardziej przydatnych funkcji, jednak musimy ją włączyć ręcznie.

 • Otwórz aplikację Google Drive na telefonie i przejdź do ustawień.
dysk google - ustawienia
 • Wejdź w zakładkę Kopia zapasowa i resetowanie.
dysk google - ustawienia kopii
 • Kliknij w Zdjęcia i filmy.
dysk google - synchronizacja zdjęć
 • Przesuń suwak w prawo, by włączyć automatyczną synchronizację.
dysk google - włącz synchronizację zdjęć

Kopie zapasowe i synchronizacja

Na dysku możemy przechowywać nie tylko zdjęcia, ale też tworzyć kopie zapasowe danych z telefonu i komputera. Równie przydatną funkcją jest automatyczna synchronizacja. Dzięki niej w jednym miejscu zgromadzimy pliki, do których zyskamy dostęp z różnych urządzeń. I tutaj możemy automatycznie synchronizować pliki z wybranych folderów i dysków na komputerze, jak i poszczególnych miejsc w telefonie (ustawienia, historia połączeń, aplikacje).

Dzielenie się plikami

Istotną funkcją Google Drive jest łatwe dzielenie się plikami zapisanymi na chmurze. Wystarczy, że prawym przyciskiem myszki klikniemy w dokument lub zdjęcie, a następnie wybierzemy opcję Udostępnij.

udostępnianie zdjęć na dysku google

W zależności od tego, jaki zakres uprawnień chcemy nadać osobie, której udostępniamy plik/folder możemy:

 • pozwolić jedynie na wgląd do dokumentu,
 • nadać uprawnienia do komentowania,
 • nadać uprawnienia do edycji.
uprawnienia do udostępnionych plików na google drive

Wady i zalety chmury na dane

Nie istnieją chmury idealne. Każdy dysk ma swoje wady i zalety, które przesądzają o wyborze rozwiązania danej firmy. Podobnie jest w przypadku Google Drive. To chmura najchętniej wybierana przez użytkowników (a przynajmniej tak sugeruje Google), ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad.

Zalety:

 • Intuicyjny w obsłudze,
 • Bez trudu uporządkujemy wszystkie pliki,
 • Możliwość synchronizacji i tworzenia kopii zapasowych smartfonu i komputera,
 • Zawiera aplikacje chmurowe do współpracy (dokumenty, arkusze, prezentacje), które mogą być alternatywą dla pakietu Office,
 • 15 GB darmowej przestrzeni.
 • Dzielenie się plikami jest banalnie łatwe.
 • Bez trudu kontrolujemy prywatność poprzez ustalanie zakresu dostępu do plików.

Wady:

 • Jeśli 15 GB miejsca na dysku to dla Was mało, musicie liczyć się z wykupieniem płatnego pakietu. Niektóre chmury internetowe dają więcej przestrzeni za darmo.
 • Utrata dostępu do konta Google wiąże się z utratą dostępu do chmury powiązanej z nim.
 • Kiedy na dysku przechowujemy ważne informacje, a ktoś uzyska hasło do konta Google automatycznie też będzie mógł zalogować się do chmury

Czy dysk Google jest bezpieczny?

Wśród użytkowników dysków internetowych, nie tylko tego oferowanego przez Google, pojawia się pytanie o kwestie bezpieczeństwa. Czy chmurę można uznać za pewne rozwiązanie, a pliki będą w niej tak długo, jak tego potrzebujemy? Czy ktoś może bez naszej zgody przeglądać zawartość dysku?

Chmury są raczej bezpiecznym miejscem na przechowywanie danych. Z dużym naciskiem na raczej, bo wiele zależy od nas samych. Google to gigant rynku, więc ryzyko, że Google Drive zupełnie zniknie, a wraz z nim wszystkie pliki, jest znikome. O ile mądrze gospodarujemy nadawaniem uprawnień, nie powinniśmy się obawiać, że ktoś niepożądany będzie przeglądał prywatne zasoby. No i wreszcie kwestia, która odnosi się bezpośrednio do Dysku Google. Jeśli nasze hasło do konta jest słabe i łatwe do sforsowania, narażamy się na potencjalny atak. Dobrze zabezpieczone konto to jednocześnie dobrze zabezpieczona chmura.

Ile kosztuje dysk Google?

Dysk Google oferuje 15 GB wolnej przestrzeni zupełnie za darmo. Za rozszerzenie dysku musimy zapłacić.

Google Drive – ceny pakietów:

 • Podstawowy: 100 GB w cenie 8,99 zł miesięcznie albo 89,99 zł za rok.
 • Standardowy: 200 GB w cenie 13,99 zł miesięcznie albo 139,99 zł za rok.
 • Premium: 2 TB w cenie 46,99 zł miesięcznie albo 469,99 zł za rok.

Co to jest Google Workspace?

W kontekście Google Drive warto powiedzieć też o Google Workspace, które jest ciekawą alternatywą dla pakietów firmy Microsoft. Wykupując abonament zyskujemy dostęp do wszystkich aplikacji Google, a nawet w najtańszym wariancie dostaniemy 30 GB przestrzeni na dysku.

google workspace

Trzeba też wiedzieć, że część usług, które jeszcze do niedawny były skierowane wyłącznie dla firm, dzisiaj jest dostępna też dla klientów indywidualnych. I to zupełnie za darmo. Wystarczy, że włączymy dostęp do Workspace na koncie Google.

Alternatywa dla Google Drive

Google Drive nie jest jedyną tego typu usługą na rynku. Wielu nawet powie, że nie jest to najlepszy dysk internetowy do przechowywania danych. Konkurencja rośnie z roku na rok, a kolejni giganci wchodzą do gry.

Jednym z największych konkurentów jest OneDrive, czyli chmura od Microsoftu. Posiadacze sprzętu od Apple z pewnością znają iCloud. Z kolei Dropbox to jeden z najstarszych i najwyżej ocenianych serwisów przechowujących pliki.

Jeśli z jakiegoś powodu dysk od Google nie spełnia waszych oczekiwań, nie musicie na siłę próbować się do niego przekonać. Oferta konkurencji jest na tyle szeroka, że bez trudu każdy znajdzie najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.