Czym jest DVB-T2? Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?

20.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czym jest DVB-T2? Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W 2022 roku nastąpiły spore zmiany w kwestii telewizji naziemnej. Dotychczasowy standard (DVB-T) zmienił się na DVB-T2, a wraz z nim pojawiły się nowe możliwości. Przejście na nową technologię DVB-T2 w Polsce odbywało się etapami, cały proces modernizacji rozpoczął się w marcu, a zakończył w czerwcu. Wszyscy użytkownicy telewizji otrzymali zatem wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się na nadchodzące zmiany.

Co to jest DVB-T2/HEVC?

DVB-T2/HEVC, podobnie jak w przypadku pierwszej generacji, jest naziemną telewizją cyfrową. W stosunku do wcześniej obowiązującego standardu DVB-T2 wykorzystuje nowy, bardziej wydajny kodek HEVC (może też funkcjonować pod nazwą H.265/MPEG-H). Pozwala on na bardziej wydajną transmisję danych, kanały został przeniesione na niższe częstotliwości i zmienił się sposób kodowania sygnału. To z kolei oznacza lepszą jakość telewizji.

dvb-t2 w Polsce

Czym różni się DVB-T2 od DVB-T?

Mogłoby się wydawać, że zmiany nie są wielkie. W końcu zarówno nowy standard, jak i ten starszy są telewizją naziemną. W praktyce okazuje się, że DVB-T2 w Polsce i na świecie przynosi wiele nowych możliwości, z których nie moglibyśmy skorzystać przy DVB-T:

  • wyższa rozdzielczość obrazu – wyższa przepustowość transmisji danych umożliwia odbieranie kanałów nawet w rozdzielczości 4K
  • lepsza jakość obrazu – mniej stratna kompresja obrazu poprawia jego jakość (szczególnie w dynamicznych scenach)
  • lepszy dźwięk – nowy standard umożliwia odbiór dźwięku w standardzie Dolby Digital Plus AC-3, a w przyszłości Dolby AC-4.

Znacznie efektywniejszy standard kompresji pozwala także na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie.

Na uwagę zasługuje także telewizja hybrydowa (HbbTV), czyli połączenie typowej emisji sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami, które zostaną przekazane do telewizora przez internet. Jeśli chcielibyśmy maksymalnie uprościć, czym jest HbbTV, można by powiedzieć, że to multimedialny teletext nowej generacji, gdzie nie występują ograniczenia co do rozdzielczości grafik, kolorów czy sposobu nawigacji.

Telewizja hybrydowa HbbTV – co umożliwia?

Telewizja hybrydowa umożliwia stacji nadawanie na pasku wiadomości w czasie rzeczywistym, nałożenie grafiki ze statystykami meczu, wyświetlenie dodatkowych informacji o aktorach, którzy grają w filmie, skład drużyny itp.

Dlaczego wprowadzana jest zmiana standardu?

Wprowadzenie nowego standardu nie jest kaprysem. Decyzję o wdrożeniu nowej technologii podjęła Komisja Europejska. Dlaczego? Zwolnienie części pasma, które dotychczas zajmowało DVB-T, umożliwi operatorom telekomunikacyjnym wprowadzić nowe nadajniki 5G. To jeden z najlepszych sposobów, aby w możliwie krótkim czasie wprowadzić szybki internet.

Trzeba też zaznaczyć, że poniekąd to oszczędność. Im więcej kanałów może działać w obrębie jednego multipleksu, tym większy zysk dla państwa. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia samej jakości obrazu, który dzięki DVB-T2 wyprze programy emitowane w rozdzielczości SD.

Harmonogram wprowadzania standardu DVB-T2 w Polsce

Od kiedy DVB-T2 działa w Polsce? Nowy standard był wprowadzany sukcesywnie. Pierwsze prace zaplanowano na wczesną wiosnę 2022, czyli początek marca, a zakończenie przewidziano na czerwiec. Zmiany były wprowadzane z podziałem na poszczególne regiony, a pełny harmonogram wygląda następująco:

  • 28 marca: dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
  • 25 kwietnia: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • 23 maja: małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
  • 27 czerwca: lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Po 27 czerwca 2022 wszyscy Polacy mają dostęp do nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Telewizor z DVB-T2 to wygodne rozwiązanie, a przy okazji pozwala uniknąć kosztów związanych z zakupem nowego dekodera.

Praktycznie wszystkie telewizory, które trafiły do sprzedaży od 2018 roku powinny być zgodne z DVB-T2/HEVC.

Mimo to, aby uniknąć rozczarowania, warto sprawdzić, czy nasz telewizor spełnia wymagania. Wszystkie informacje znajdują się w instrukcji obsługi i na karcie produktu dostępnej na stronie producenta.

Można również skorzystać ze strony https://telewizjanaziemna.pl/, gdzie znajduje się praktyczna wyszukiwarka modeli telewizorów zgodnych ze standardem DVB-T2/HEVC. Wystarczy wpisać tam model naszego odbiornika, aby potwierdzić, czy będzie mógł odbierać kanały telewizji naziemnej.

Telewizory z DVB-T2

Co jeśli telewizor nie obsługuje DVB-T2? Dekoder to załatwi

O wprowadzeniu naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji mówi się od długiego czasu, a mimo tego, nie wszyscy producenci telewizorów zdecydowali się na implementację odpowiednich tunerów. Część osób obawia się, że wprowadzenie nowego standardu zmusi ich do zakupu nowego sprzętu. Na szczęście nie jest to konieczność! Wystarczy dekoder DVB-T2 obsługujący kodek HEVC (nazywany też H.265). Nie będzie to duży wydatek, bo najbardziej podstawowe modele kosztują nieco ponad 100 zł.

WAŻNE. Nie każdy dekoder DVB-T2 obsługuje standard HEVC/H.265, dlatego trzeba zwrócić na to szczególną uwagę przed zakupem.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.