Duet AI – co potrafi sztuczna inteligencja w Google Workspace?
Duet AI to zaawansowany system sztucznej inteligencji, który znajdziemy w Google Workspace. Jest to odpowiedź Google na konkurencyjny Microsoft Copilot. Google Duet AI pomoże Ci pisać maile, dokumenty, tworzyć prezentacje czy notatki ze spotkań. W tym artykule dowiesz się, jakie są możliwości generatywnej sztucznej inteligencji Google, jakie warunki trzeba spełniać, aby z niej skorzystać, ile kosztuje i czym różni się od Copilota.
- Duet AI: jak skorzystać?
- Czy Google Duet AI jest dostępny po polsku?
- Duet AI Workspace – w jakich aplikacjach Google jest dostępny?
- Duet AI Google Workspace: funkcje
- Google Duet AI: cena
- Duet AI czy Microsoft Copilot – porównanie możliwości i ceny
Duet AI: jak skorzystać?
Aby zacząć korzystać z Google Duet AI należy upewnić się, że ustawiliśmy angielski jako preferowany język i używamy Google Workspace. Ponadto administrator Google Workspace musi rozdzielić licencje dla poszczególnych użytkowników, za pomocą konsoli administratora lub poprzez załączenie plików CSV.
Z korzystaniem z Duet AI wiąże się również opłata, o której mówimy w osobnej sekcji.
Czy Google Duet AI jest dostępny po polsku?
Niestety, na ten moment Google Duet AI nie oferuje języka polskiego. W momencie publikacji tekstu, Duet AI obsługuje wyłącznie język angielski dla tworzenia treści w oparciu o prompty z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji. Inne języki mają być dodane w późniejszym terminie.
Duet AI Workspace – w jakich aplikacjach Google jest dostępny?
Google Duet AI wymaga dostępu do Google Workspace, gdzie staje się naszym wirtualnym pomocnikiem w następujących aplikacjach/usługach:
- Gmail
- Dokumenty
- Prezentacje
- Meet
Duet AI Google Workspace: funkcje
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Duet AI Workspace usprawnia działanie wielu aplikacji Google, więc warto się przyjrzeć, w czym dokładnie pomoże nam sztuczna inteligencja.
Gmail
Dzięki Duet AI możemy wygenerować treść maila korzystając z gotowych promptów i ustalić styl oraz ton wiadomości. Co więcej, asystent AI pomoże nam pobrać i wypełnić kontekstowo istotne informacje, które chcemy przekazać na dany temat.
Dokumenty
Tutaj Google Duet AI może wspomagać tworzenie dokumentów również za pomocą zapytań, czy też promptów. Ponadto generatywna sztuczna inteligencja podsumuje za nas dokumenty, zasugeruje poprawki i pomoże zorganizować treści.
Prezentacje
Duet AI stworzy dla nas prezentacje i przyspieszy proces ich tworzenia poprzez wygenerowanie obrazu na podstawie naszego wsadu tekstowego, generując nam slajdy.
Arkusze
Kolejna funkcja Duet AI – Google Workspace wykorzystująca sztuczną inteligencję dotyczy aplikacji Arkusze. SI Google potrafi analizować stworzone przez Ciebie arkusze, a także klasyfikować zawarte w nich dane, generować wykresy i tworzyć plany akcji.
Meet
Jeśli chodzi o spotkania i wideokonferencje, to korzyści wynikające z korzystania z Google Duet AI są następujące:
- Możliwość generowania tła. Dzięki Duet AI stworzysz obrazek widoczny w tle za pomocą sztucznej inteligencji przy użyciu promptu.
- Ulepszanie wyglądu. Nawet jeśli posiadasz kamerę z obrazem o niższej jakości, Duet AI wyostrzy obraz i pozbawi go mankamentów.
- Tłumaczenie wideokonferencji. Google Duet AI dostarcza napisów z tłumaczeniem w różnych językach w czasie rzeczywistym.
- Tworzenie notatek ze spotkania. Dzięki tej funkcji Duet AI napisze notatki ze spotkań, a nawet od razu stworzy listę zadań na podstawie rozmowy.
Kodowanie
Google Duet AI potrafi również wspomagać proces tworzenia kodu w wielu współczesnych językach programowania, w tym C, C++, C#, Java, Javascript, PHP, Python, R, Ruby, Rust, SQL, YAML, a także jest kompatybilny z trzema interfejsami kodu: Google Cloud CLI, Kubernetes Resource Model oraz Terraform.
Google Duet AI: cena
Google Duet AI jest już szeroko dostępny dla każdego zainteresowanego, ale skierowany jest głównie dla firm, które korzystaj z Google Workspace.
Ustalona dla usługi Google Duet AI cena to 30 dolarów amerykańskich za użytkownika.
Duet AI Google Workspace oferuje darmowy okres próbny, po który można zgłosić się tutaj, wypełnić formularz i poczekać aż przedstawiciel Google skontaktuje się z Twoją firmą.
Duet AI czy Microsoft Copilot – porównanie możliwości i ceny
Google Duet AI oferuje podobną funkcjonalność, co konkurencyjny Microsoft Copilot. Na tym podobieństwa się nie kończą, bo zarówno produkt Google, jak i Microsoftu kosztuje tyle samo – 30 dolarów za abonament dla pojedynczego użytkownika. Aby lepiej rozeznać się w tym, która z usług jest lepsza dla Ciebie i Twojej firmy, przedstawiamy listę funkcji, które działają podobnie w obydwu rozwiązaniach:
- Duet AI i Copilot używają generatywnego AI, aby tworzyć treści bazujące na tzw. promptach lub zapytaniach użytkowników, w tym konkretne arkusze, które Duet i Copilot potrafią kontekstowo rozumieć i pomagają w formatowaniu. Obydwie usługi sugerują poprawki stylu i tony wypowiedzi, potrafią podsumowywać dokumenty i organizować nam skrzynkę mailową.
- Google Duet AI jest zintegrowany z ekosystemem aplikacji Google Workspace, w tym Gmailem, Dokumentami, Slajdami i arkuszami. Microsoft Copilot może liczyć na podobną integrację w ekosystemie Microsoft 365, w Outlooku, Wordzie, PowerPoincie, Excelu i wielu innych.
- Obydwa narzędzia pomagają w wideokonferencjach i spotkaniach i mogą tworzyć prezentacje na podstawie promptów napisanych naturalnym językiem, korzystając z naszych zasobów w OneDrive lub Slajdach, aby wzbogacić prezentacje o materiały wizualne. Duet AI potrafi także stworzyć punkty przemowy w oparciu o prezentacje stworzoną w Prezentacjach Google, co jest również możliwe w Copilocie, na podstawie PDF-ów z tzw. KPI.
Gdzie te dwa produkty się różnią, to np.:
- Microsoft Copilot jest głębiej zintegrowany ze wszystkimi usługami Microsoftu, podczas gdy Google Duet AI stawia większy nacisk na współpracę w czasie rzeczywistym.
- Copilot potrafi umówić spotkania, tworzyć zadania i agendy spotkań bazując na Twoich poprzednich spotkaniach w Teamsach, a także ma dostęp do wszystkich danych z Microsoft 365 w czasie rzeczywistym i potrafi je podać na zawołanie.
Ogólnie obydwa produkty mają podobne zasady funkcjonowania i mają drobne przewagi nad sobą, aczkolwiek zarówno Google Duet AI, jak i Microsoft Copilot będą nieustannie rozwijane, więc potencjalne braki w funkcjonalności będą raczej jedynie chwilowe.
Może Cię zainteresować: