Dlaczego drukarka jest offline? 8 możliwych problemów

06.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Dlaczego drukarka jest offline? 8 możliwych problemów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

To może być dla Ciebie irytujące, gdy drukarka znalazła się w trybie offline. Na szczęście jest wiele sposobów, aby zaczęła ponownie drukować. Zobacz, jakie są typowe problemy z drukarkami bezprzewodowymi oraz jak je zidentyfikować i rozwiązać.

Co zrobić, kiedy komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje? Dlaczego drukarka jest offline? Drukarka w trybie offline – jak zmienić na online? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Drukarka w trybie offline – co to znaczy?

Tryb offline oznacza, że drukarka nie jest połączona z komputerem lub siecią. W tym trybie drukarka nie może wykonywać żadnych poleceń drukowania, chyba że zostaną one wcześniej zapisane w pamięci urządzenia.

Użytkownicy mogą wydrukować wcześniej zapisane dokumenty, naciskając odpowiednie przyciski na panelu sterowania drukarki.

dlaczego drukarka jest offline

Dlaczego drukarka bezprzewodowa, która wcześniej nie sprawiała Ci problemów, przeszła w tryb offline?

Powodów może być wiele, np. awaria połączenia z Wi-Fi, błąd w ustawieniach drukarki lub problem z oprogramowaniem. Pamiętaj, że niektóre drukarki wyłączają się automatycznie, jeśli są nieużywane przez dłuższy czas.

Spójrz jakie są najczęstsze powody pojawienia się komunikatu o trybie offline i jak im zaradzić.

Dlaczego komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje oraz inne problemy

Drukarka sieciowa przechodzi w tryb offline z powodu:

  • problemów z połączeniem z siecią – drukarka może nie mieć łączności z Wi-Fi lub komputer i drukarka nie są kompatybilne, bo korzystają z różnych sieci,
  • pozostawionej opcji trybu offline,  
  • zablokowania usługi bufora drukarki, czyli uruchomienia zabezpieczenia, które uniemożliwia wykonywanie poleceń drukowania, nawet jeśli drukarka jest podłączona do komputera lub sieci.

Jak rozwiązać problem z drukarką w trybie offline?

Konkretne działania zależą naturalnie od przyczyn przejścia drukarki w stan offline. Oto rozwiązania, które w większości przypadków powinny pomóc uruchomić drukowanie.

Sprawdź połączenie drukarki i komputera z Wi-Fi

To pierwsza rzecz, którą należy zrobić, jeżeli Twoja drukarka bezprzewodowa odmawia współpracy. Upewnij się, że kabel USB jest poprawnie podłączony oraz że drukarka jest podłączona do sieci WiFi (możesz to sprawdzić w menu wbudowanym w drukarkę).

Wyłącz tryb offline

wyłącz tryb offline w drukarce

Drukarka i komputer mogą być podłączone do różnych sieci Wi-Fi i dlatego ze sobą nie współpracują. Wyłącz tryb offline, przejdź na komputerze do sekcji odpowiadającej za drukarki (Ustawienia >Urządzenia >Drukarki i skanery), a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w ikonę drukarki, wybierz “Otwórz kolejkę” i wybrane dokumenty usuń opcją “Anuluj”. W obszarze Drukarka sprawdź, czy są tam zaznaczone opcje “Użyj drukarki w trybie offline”, odznacz ją.

Zresetuj urządzenie

To kolejny prosty sposób na “naprawę” drukarki w trybie offline. Odłącz urządzenie od zasilania, pamiętaj, aby wcześniej wyłączyć drukarkę. Zamknij komputer i zresetuj router. Po 30 sekundach ponownie uruchom router, włącz drukarkę i poczekaj, aż się z nim połączy, potem włącz komputer.

Sprawdź ustawienia drukarki

Upewnij się, że drukarka jest ustawiona jako domyślna drukarka w systemie oraz że opcja „Udostępnij tę drukarkę” jest włączona (Ustawienia >Urządzenia >Drukarki i skanery).

Zresetuj usługi bufora drukowania

zresetuj bufor drukowania

Aby odblokować usługę bufora drukowania, wpisz w pole wyszukiwania w dolnym pasku “Usługi”, wybierz Bufor wydruku i kliknij w niego prawym przyciskiem myszy, a potem wybierz pozycję Uruchom ponownie.

Sprawdź ustawienia domyślne drukarki

ustaw jako drukarkę domyślną

Przejdź na komputerze do Ustawień (Ustawienia >Urządzenia >Drukarki i skanery), kliknij prawym przyciskiem myszy w aktywną drukarkę i wybierz polecenie “Ustaw jako drukarkę domyślną”.

Zainstaluj nowe oprogramowanie drukarki

Możliwe, że za działanie drukarki w trybie offline odpowiada oprogramowanie. Wejdź w systemie Windows do sekcji “Aplikacje i funkcje”, znajdź na liście oprogramowanie drukarki i kliknij Odinstaluj. Uruchom ponownie komputer i zainstaluj ponownie software drukarki (pobierzesz go np. ze strony producenta).

Zaktualizuj oprogramowanie

Jeśli problem nadal występuje, zaktualizuj oprogramowanie drukarki – renomowani producenci oferują aktualizacje oprogramowania, które mogą rozwiązać problemy z drukarką w stanie offline.

Drukarka w trybie offline HP – pobierz bezpłatny program HP Print and Scan Doctor (na Windows), który pomoże Ci rozwiązać większość problemów z urządzeniem, w tym działanie w trybie offline.

Podobne zasady obowiązuje przy rozwiązywaniu problemów drukarki w trybie offline drukującej z komputerów Mac.

Jedna z wymienionych powyżej metod powinna zadziałać i Twoja drukarka w trybie offline Brother, Epson, Canon lub innej firmy przejdzie do stanu online. Jednak jeżeli nadal jest problem z drukowaniem, to najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc serwisanta.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.