Koniec DroneRadar. Jak teraz zgłaszać loty dronem?

30.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Koniec DroneRadar. Jak teraz zgłaszać loty dronem?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla zachowania bezpieczeństwa, loty dronami są dozwolone jedynie w niektórych miejscach. W części przypadków należy także zgłosić wcześniej swój lot. Dotychczas bardzo pomagała w tym aplikacja mobilna DroneRadar. Niestety, obecnie już nie działa. Co dalej ze zgłaszaniem lotów dronem? Cofamy się do rozwiązania stosowanego wcześniej.

Co to jest DroneRadar?

Czym jest, a właściwie czym była aplikacja DroneRadar? Narzędzie powstało z myślą o operatorach dronów. Liczne funkcjonalności pozwalały między innymi sprawdzić, czy w danym miejscu latanie dronami w ogóle jest dozwolone. Na mapce widzieliśmy też, gdzie loty dronów są zakazane. Sprawdzenie tych informacji było o wiele wygodniejsze, niż poznawanie licznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa (i zakazów) lotów. Ważną funkcjonalnością było też zgłoszenie lotu. Takie działanie jest wymagane, choć tylko w niektórych sytuacjach.

„CheckIn”, czyli zgłoszenie lotu drona, wymagane jest przy przekraczaniu pewnej wysokości lub gdy masa startowa drona przekracza 250 gramów.

Również jeśli dron posiada sprzęt rejestrujący, na przykład kamerę, przelot należy zgłosić do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zgłoszenie lotu przez aplikację DroneRadar było bardzo wygodne, z tej opcji korzystało wiele osób.

koniec droneradar

Dziś niestety nie jest to już możliwe. Już około dwa miesiące temu użytkownicy aplikacji zobaczyli powiadomienie o problemach technicznych. Po jakimś czasie zostały jednak naprawione. Teraz mamy natomiast awarię „na stałe”. Wiele osób podejrzewa, że to nie awaria, a rzekome problemy techniczne są jedynie wytłumaczeniem dla chęci zamknięcia aplikacji i wygaszenia usługi. Być może powodem jest dość przestarzała technologia, która jest dziś zbyt droga w utrzymaniu. Tak zwany „dług technologiczny” leżał u podstaw zamknięcia wielu teoretycznie nieźle radzących sobie stron internetowych, serwisów, czy aplikacji.

Definitywny koniec DroneRadar

O tym, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, mająca wcześniej umowę z właścicielem aplikacji DroneRadar, nie może dziś dojść do porozumienia z DroneRadar Sp. z o.o., dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu. Pojawił się 27 września 2023 roku i rozwiał wątpliwości operatorów dronów na temat opcji dalszego korzystania z popularnej do niedawna apki.

Jednocześnie dostaliśmy informację, że wracamy do znanego już z przeszłości sposobu zgłaszania lotów dronami.

Jak powiadomić o zamiarze wykonania lotu dronem bez aplikacji DroneRadar?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała już o aktualnych zasadach zgłaszania logów dronami. W tym celu musimy wejść na stronę https://checkin.pansa.pl/. Na stronie znajdziemy mapkę z zaznaczonymi obszarami, gdzie loty są dozwolone lub nie.

Zgłaszanie lotów dronem

Możemy zarejestrować się na stronie jako pilot drona. Dzięki skorzystaniu ze strony check-in mamy od razu dostęp do przydatnych funkcji, jak:

  • wizualizacja i dostęp do informacji aeronautycznych z AIP Polska i NOTAM
  • integracja z danymi o wykorzystaniu przestrzeni powietrznej
  • obsługa przestrzeni 4D
  • wymagane przez przepisy oznaczenie rejonu logów – rejestracja lotu
  • informacje o konieczności dodatkowej rejestracji logów Pasna UTM przy nalocie dronem w okolicy lotniska
  • informacje o tym, że należy uzyskać telefoniczną zgodę na lot ot TWR, od razu zobaczymy też odpowiedni numer telefonu
  • i inne przydatne podczas latania dronem opcje i funkcje

Warto natomiast pamiętać, że komunikacja w systemie nie jest dwukierunkowa. Nie otrzymamy zatem potwierdzenia naszej rejestracji. Są natomiast sytuacje, kiedy wymagany jest kontakt telefoniczny, jak na przykład:

  • lot dronem w odległości 1-6 km od lotniska, jeśli wysokość przekracza 30 metrów AGL (masa drona do 900 g)
  • loty w odległości ponad 6 km od lotniska, wysokość ponad 100 m AGL (masa drona do 25 kg)
  • loty ponad 50 m w zielonych rejonach RPA( (tylko z zaakceptowanym planem misji!)

Dodatkowych informacji na temat lotów dronami i obowiązujących wymagań prawnych można szukać pod tym adresem: drony.ulc.gov.pl

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.