Wniosek o tańszy prąd i dodatek do ogrzewania można składać w aplikacji mObywatel

30.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Wniosek o tańszy prąd i dodatek do ogrzewania można składać w aplikacji mObywatel
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Całkiem niedawno informowaliśmy o tym, że w aplikacji mObywatel pojawi się cyfrowy paszport. Teraz dotarła do nas kolejna dobra wiadomość, również związana z mObywatel. Wkrótce pojawi się tam opcja składania wniosków i oświadczeń w sprawie dopłaty do ogrzewania i prądu.

Dopłaty do ogrzewania i tańszy prąd – złóż wniosek w aplikacji mObywatel

W rządowej aplikacji mObywatel pojawią się wkrótce bardzo przydatne funkcjonalności. Bezpośrednio z niej złożymy wnioski umożłiwiające:

  • zakup węgla w preferencyjnej cenie
  • skorzystanie z dodatku elektrycznego

Obie formy wsparcia są oczywiście związane z mocno rosnącymi cenami paliw, a co za tym idzie – nadchodzącymi wzrostami cen energii. Dodatki przeznaczone są dla gospodarstw domowych.

Wnioski o dopłaty do ogrzewania i tańszy prąd można składać w mObywatel od 1 grudnia 2022.

Dodatek elektryczny – tańszy prąd dla gospodarstw domowych

Pierwszym z dodatków, z jakiego wkrótce będziemy mogli skorzystać, jest dodatek elektryczny. Jeśli do ogrzewania wykorzystywany jest piec elektryczny (jako główne źródło ogrzewania), dopłata może wynosić 1000 zł, a po spełnieniu pewnych warunków nawet 1500 złotych. Nieruchomość musi być jednak wcześniej zgłoszona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

mObywatel
Dopłaty do ogrzewania i zmiana limitów taniego prądu w mObywatel. Wnioski i oświadczenia złożymy od 1.12.2022

W mObywatel będzie możliwość zwiększenia limitu zużycia prądu

Już jakiś czas temu polski rząd zapowiedział zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Nie będą więc wyższe, niż średnia dla 2022 roku. Maksymalna cena za 1 MWh to 693 złote. Dotyczy to jednak tylko zużycia prądu do pewnego limitu, który standardowo wynosi 2000 kWh.

W aplikacji mObywatel osoby uprawnione będą mogły zwiększyć limit dla tańszego prądu.

Jest kilka grup, które są do tego uprawnione:

  • limit 3000 kWh rocznie – dla osób prowadzących gospodarstwo rolne
  • limit 3000 kWh rocznie – dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
  • roczny limit 2600 kWh – dla gospodarstw domowych z osobą z oświadczeniem o niepełnosprawności

Dzięki możliwości złożenia wniosku o zmianę limitu na tańszy prąd w mObywatel, nie musimy odbywać wizyty w placówce dostawcy energii. Dane wpisywane we wniosku zostaną pobrane z krajowych rejestrów, co pozwoli uniknąć pomyłek.

Dopłaty do ogrzewania – preferencyjny zakup węgla

Osoby wykorzystujące piec zasilany węglem, mogą skorzystać z innej dopłaty do ogrzewania. Mowa o preferencyjnej cenie węgla – nieprzekraczającej 2000 złotych za tonę.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.