Donate na YouTube i Twitchu – czy streamerzy zarabiają na donejtach?

22.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Donate na YouTube i Twitchu – czy streamerzy zarabiają na donejtach?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Streamerzy w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, a tych najsłynniejszych regularnie ogląda kilka tysięcy osób. Wielu z nich traktuje streamowanie jako pracę i jedyne źródło dochodu. Pozostaje zatem zadać sobie pytanie – w jaki sposób zarabiają? Oczywiste wydają się być subskrypcje, ale część dochodów to także donejty. W zasadzie wielu streamerów przyznaje, że to ich podstawowe źródło utrzymania. Jak to naprawdę działa i dlaczego ludzie w ogóle wysyłają donate?

Spis treści:

Poczytaj więcej o finansowaniu społecznościowym
patronite
Co to jest Patronite? Czy finansowanie społecznościowe działa?

Co to jest donate? Czym są donejty?

Słowo donate pochodzi z języka angielskiego i oznacza darowiznę. Użytkownik oglądający streama może w ten sposób wesprzeć twórcę i przekazać na jego konto określoną sumę pieniędzy.

Donejty często mają określony próg minimalny. Nie jest to wysoka kwota, najczęściej w granicach od 2 zł do 5 zł. Oczywiście, oglądający ma możliwość podarowania streamerowi dowolną sumę. Zdarzały się przypadki, gdzie użytkownicy wysyłali 200 zł, 500 zł a nawet 1000 zł. Niemniej jednak, kwota ta jest dobrowolna, podobnie jak sama donacja.

Jak wysłać donejt?

Wspieranie ulubionych streamerów za pomocą darowizn to prosta procedura.

Jak wysłać donate na Twitchu?

  • Niemalże każdy streamer na Twitchu ma uzupełnioną zakładkę „o mnie”. Zjeżdżając nieco w dół strony jesteśmy w stanie zobaczyć podstawowe informacje, a wśród nich przycisk kierujący do strony z darowiznami.
co to donate
Zamiast graficznego przycisku może pojawić się po prostu link – tutaj wiele zależy od zaangażowanie streamera w przygotowanie grafiki kanału.
  • Po kliknięciu użytkownik może wybrać kwotę i wpisać swój nick.
co to donejty

Jak wysłać donate na YouTube?

Streamerzy na YouTube również zamieszczają link do donejtów w opisie. Najczęściej jest widoczny na samej górze, ale zdarza się, że trzeba rozwinąć tekst. Procedura jest dokładnie taka sama, jak w przypadku wyżej omówionego Twitcha.

  • Klikamy w link, który kieruje nas na stronę z donejtami.
  • Wybieramy kwotę, wpisujemy nick i robimy przelew.

Bardzo wielu streamerów decyduje się na wyświetlanie w trakcie transmisji informacji o otrzymaniu donejta.

Oglądający po dokonaniu płatności zobaczy wtedy swój nick i wartość donejta w czasie rzeczywistym.

Część streamerów daje również możliwość wpisania komentarza, który także zostanie wyświetlony i odczytany w trakcie transmisji.

Twitch donate i Youtube donate pozwalają na różne formy płatności. Oczywiście tutaj sporo zależy też od samego streamera. Niektórzy udostępniają kilka metod, z kolei inni zaledwie jedną lub dwie. Wśród najpopularniejszych można wymienić: SMS, BLIK, przelew.

Jak zbierać donejty? TIPY

Przyjrzeliśmy się donejtom od strony oglądających, którzy chcą wspierać działalność streamerów. Przyszedł czas, aby skupić się na samych twórcach, bo to im w szczególności zależy na tym, aby widownia chętniej wspierała ich w tym, co robią. Jak zbierać donejty?

Podstawa to strona do donate nie można zbierać donejtów, jeśli nie masz konta na jednej z witryn pozwalających na monetyzację.

Dzisiaj wybór jest ogromny, chociaż każdy z serwisów oferuje inne prowizje i daje różne dodatkowe możliwości. A oprócz tego:

Overlay z elementami związanymi z donejtami

Overlay z elementami związanymi z donejtami: ostatnia darowizna czy najwyższe donacje to świetny sposób, by zachęcić widzów do swego rodzaju rywalizacji.

Bardzo mile widziane jest również wyświetlanie informacji o wpłaconych darowiznach w czasie rzeczywistym, co jednocześnie daje Ci szansę, aby w trakcie transmisji podziękować za wsparcie.

Cel – pokaż, na co zbierasz donejty

Cele do osiągnięcia, w których pomogą Ci donejty od widzów są dobrą motywacją dla większości z nich. Po pierwsze, pokazujesz w ten sposób, na co chcesz przeznaczyć ich pieniądze. Po drugie, widzowie mogą kontrolować, jak blisko jesteś zrealizowania swojego celu, co zachęci ich do dołożenia kolejnej cegiełki. Pamiętaj, że lepiej sprawdzają się te bardziej realistyczne cele.

Podziękuj

Czasem streamerzy nie zdają sobie sprawy, jak wiele dla widza znaczy proste „dziękuję”. Jeszcze lepiej, jeśli podziękujesz mu bezpośrednio, czytając jego nick. W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że każda wpłata jest dla Ciebie ważna. 

Pozwól na komentarze

Daj swoim widzom możliwość wpisania krótkiego komentarza. Dzięki temu będą mogli zadać Ci bezpośrednio jakieś pytanie albo przekazać coś ważnego. To rozwiązanie w szczególności sprawdzi się w przypadku streamerów z bardzo aktywnymi użytkownikami na czacie.

Powyższe wskazówki pomogą Ci w zbieraniu donejtów, ale nie zagwarantują sukcesu, jeśli widownia nie jest zaangażowana. To od pomysłu na streama i siebie samego zależy, jak często ludzie postanowią wesprzeć Cię poprzez donejty.

Mogą Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.