Triki fotograficzne w telefonie. 13 porad, dzięki którym zrobisz lepsze zdjęcia smartfonem

03.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Triki fotograficzne w telefonie. 13 porad, dzięki którym zrobisz lepsze zdjęcia smartfonem
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Robisz zdjęcia lustrzanką lub bezlusterkowcem? Jeżeli tak, zapewne fotografujesz również smartfonem. To bardzo wygodne, bo w przeciwieństwie do większych aparatów, telefon można mieć zawsze przy sobie. A dzisiejsze modele smartfonów mają naprawdę wiele do zaoferowania. Można nimi robić dobre jakościowo zdjęcia, których nie powstydziłby się niejeden profesjonalista.

Jednak celując w wysoką jakość fotografii smartfonowej, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Oczywiście warto zainwestować w smartfon z dobrym aparatem. Jednak nie musi to być najdroższy model na rynku.

Oprócz sprzętu, istotne są umiejętności. Wiele osób uważa, że są ważniejsze od rodzaju posiadanego aparatu. Jeżeli masz zerowe pojęcie o fotografii, to niestety nawet najlepszy aparat na rynku nie pomoże, a efekty będą przeciętne. Jednak wystarczy znać parę sztuczek, by poprawić jakość swoich zdjęć.

Jak robić ładne zdjęcia telefonem? Poniżej znajdziesz 13 przydatnych wskazówek.

Pamiętaj o wyczyszczeniu obiektywu

To takie oczywiste, jednak często zapominamy o przetarciu obiektywu. Telefon bardzo szybko się brudzi, zbiera kurz, odciski palców. Wyciągając go z kieszeni, nierzadko zdarza się złapać (niekoniecznie czystymi) palcami za obiektyw. A brudny obiektyw to rozmyte zdjęcia, zatem warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia go od czasu do czasu. Najlepiej przy użyciu odpowiedniej ściereczki.

Korzystaj z najlepszego światła

Jak robić zdjęcia telefonem najlepiej wykorzystując zastane światło? Wiele osób fotografuje podczas tzw. złotej godziny (golden hour), czyli kiedy słońce znajduje się niżej niż w ciągu dnia. To krótki okres tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca. Najlepszy moment na robienie zdjęć w plenerze, chociaż oczywiście niejedyny.

W pochmurne dni światło jest bardziej rozproszone i miękkie. To dobry czas na zdjęcia portretowe oraz plenerowe. Warto poczekać na moment, aż słońce zacznie przebijać się przez kłębiaste chmury, co prezentuje się zachwycająco.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem w wyjątkowo słoneczne dni? Warto uważać na cienie budynków, które potrafią być bardzo ciemne i ukrywać niektóre szczegóły. Fotografując kogoś, można ustawić go tyłem do słońca, aby nie krzywił się na zdjęciu. Jednak wtedy twarz jest w cieniu. Co zrobić? Stanąć blisko białego parasola albo ściany, które odbijając promienie słońca, oświetlą twarz. Albo skorzystać z lampy błyskowej. Tak, w słoneczne dni lampa błyskowa może się przydać.

Dodatkowo warto zainteresować się balansem bieli, by dobrać odpowiednią barwę światła.

jak robić ładne zdjęcia telefonem

Przetestuj różne tryby aparatu

Dobrze zastanowić się, jak ustawić aparat w telefonie. Podczas codziennych zdjęć raczej mamy ustawienia automatyczne. Jednak chcąc robić lepsze zdjęcia, warto zainteresować się pozostałymi trybami oferowanymi przez aparat.

  • Tryb manualny lub profesjonalny pozwoli na samodzielne wprowadzenie ustawień, takich jak balans bieli czy ISO.
  • Tryb nocny ułatwi robienie zdjęć nocą i w ciemnych pomieszczeniach.
  • Tryb portretowy umożliwi uzyskanie bardziej rozmytego tła za fotografowaną osobą.
  • Tryb HDR zapewni wyrównanie oświetlenia poszczególnych elementów na zdjęciu. Jasne miejsca zostaną przyciemnione, a ciemne rozjaśnione.

Zapoznaj się z opcjami smartfona

Warto wiedzieć, jakie triki fotograficzne telefonem możesz wykorzystać.

Łatwiej zrobisz zdjęcie jedną ręką, jeżeli spust migawki wyzwolisz przyciskiem regulacji głośności. Zadziałają też słuchawki przewodowe z przyciskiem.

Ostrość możesz ustawić na konkretnym elemencie, dotykając wybrane miejsce w kadrze tuż przed zrobieniem zdjęcia. Sprawdź też w ustawieniach rozdzielczość zapisywanych fotografii. Im wyższa, tym lepiej. Jednak pamiętaj, że większe zdjęcia zajmą sporo miejsca w telefonie.

Propozycje konkretnych modeli znajdziesz w rankingu telefonów z dobrym aparatem.

Unikaj korzystania z zoomu cyfrowego

Niestety, zoom w większości smartfonów warto sobie odpuścić, ponieważ widocznie pogarsza jakość zdjęć. Dzieje się tak dlatego, że wyposażono je w zoom cyfrowy, który jedynie powiększa zdjęcie kosztem utraty jakości. Warto po prostu przybliżyć się do fotografowanego obiektu, zamiast używać zoomu i pogarszać jakość zdjęcia.

Zwróć uwagę na kompozycję

Dobre zdjęcia powinny być poprawnie skomponowane i czytelne. Dlatego zwróć uwagę na podstawowe zasady kadrowania. Możesz to sobie ułatwić, włączając w opcjach aparatu pomocnicze linie siatki. Według zasady trójpodziału, fotografowany obiekt powinien znajdować się na przecięciu tych linii. Wtedy zdjęcie bardziej przykuwa wzrok i jest uporządkowane.

Zastanawiasz się, czy robić zdjęcia telefonem pionowo czy poziomo? Jeżeli obiekt jest szerszy niż wyższy, wybierz kadr poziomy. Może to być krajobraz albo samochód. Jeżeli jest odwrotnie, jak w przypadku portretów, fotografuj w pionie.

robić zdjęcia telefonem pionowo czy poziomo?

Pamiętaj o linii horyzontu

Krzywa linia horyzontu często zdarza się mniej doświadczonym fotografującym. Pamiętaj, aby podczas robienia zdjęcia trzymać smartfon tak, aby linia horyzontu była prosta. Wszelkie odchylenia od tej zasady mogą zepsuć fotografię. A jeżeli masz ładne zdjęcie, które jest krzywe, to możesz je uratować w programie do edycji zdjęć.

Perspektywa ma znaczenie

Wyeksponuj wielkość, wysokość i odległość. Jednak pamiętaj, że niepoprawna perspektywa może zniekształcić lub nawet zniszczyć zdjęcie. Najlepiej fotografować na tej samej wysokości, na której znajduje się obiekt. Przykładowo, robiąc z góry zdjęcie małej żaby, siedzącej na liściu możesz nie otrzymać tak ciekawych efektów, jak trzymając smartfon tuż przy ziemi.

W przypadku portretów aparat powinien znajdować się na wysokości twarzy osoby fotografowanej.

pomysły na zdjęcia telefonem

Uważaj na lampę błyskową

Lampa błyskowa jest bardzo przydatna, jednak może zmienić kolory, spłaszczyć zdjęcie i przepalić je w wielu miejscach. Dodatkowo mogą pojawić się nieestetyczne odblaski na przedmiotach odbijających światło.

Kup statyw i kijek do selfie

Podczas robienia zdjęcia telefonem warto oprzeć o coś rękę, by wyeliminować drgania. Przy fotografowaniu w słabym świetle lub w nocy przyda się statyw do smartfona. W takich warunkach każde drgnięcie ręki niszczy efekt i zdjęcie wychodzi rozmazane. Statyw rozwiązuje ten problem. To przydatny i lekki element wyposażenia, który warto mieć przy sobie.

zdjęcie telefonem - selfie

Warto też zaopatrzyć się w kijek do selfie, który ułatwi robienie zdjęcia z większej odległości. O tym jak wybrać kijek do selfie dowiesz się z poradnika Jak wybrać kijek do selfie?

Zainstaluj aplikacje do edycji zdjęć

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie przynajmniej jednej aplikacji do obróbki zdjęć. Dzięki niej można szybko poprawić kadr, jasność, kolory, nałożyć filtr czy usunąć niechciany element z fotografii. Możliwości aplikacji graficznych są spore i warto mieć je pod ręką.

Improwizuj i uwolnij kreatywność

Spróbuj wykorzystać to, co znajduje się dookoła.

Niedawno mocno padało i są wielkie kałuże? Trzymaj smartfon tuż nad wodą i zrób zdjęcie tego, co odbija się w kałuży. Za mało światła podczas nocnego spaceru ulicami miasta? Stań obok witryny sklepowej, wykorzystując jej oświetlenie oraz odbicie w szybie.

Zabierz ze sobą latarkę i spróbuj malowania światłem. Rób codziennie jedno zdjęcie tego samego przedmiotu przez tydzień lub miesiąc. Zastosuj różne oświetlenie, kompozycje, perspektywy i opcje smartfona.

triki fotograficzne telefonem

Cierpliwość i wytrwałość to klucz do sukcesu

Cierpliwość i wytrwałość podczas robienia zdjęć to cenne cechy, które warto pielęgnować. Można rozwinąć swoje umiejętności i nauczyć się patrzeć na świat z różnych perspektyw. Stworzysz też unikalne zdjęcia, które z pewnością przyniosą sporo satysfakcji.

Pomysły na ciekawe zdjęcia. Skąd czerpać inspirację?

Brakuje pomysłów jak robić dobre zdjęcia telefonem na Instagram? Sporo inspiracji jest w mediach społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook. Warto też zerknąć na YouTube, gdzie jest mnóstwo filmów instruktażowych oraz nagrań z podróży. Dobrym źródłem inspiracji jest również Pinterest. Znajdziesz tam pomysły na zdjęcia telefonem, a także sporo instrukcji, jak uzyskać wybrane efekty na zdjęciach. Oczywiście warto pooglądać też strony dedykowane fotografii, albo portfolio wybranych twórców.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.