DIVID – skuteczne narzędzie do wykrywania filmów stworzonych przez AI

11.07.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
DIVID – skuteczne narzędzie do wykrywania filmów stworzonych przez AI
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W czasach gdy coraz popularniejsze stają się narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję nietrudno o wprowadzenie kogoś w błąd, na przykład poprzez wygenerowanie jakiegoś obrazu czy filmu. Na szczęście powstają narzędzia, które takie oszustwa potrafią wykryć. Jednym z nich jest DIVID, mechanizm do wykrywania filmów generowanych przez AI.

DIVID uchroni przed oszustwem

W sieci pojawia się coraz więcej treści wideo generowanych przez AI. Obecnie są one na tyle dobrej jakości, że często trudno rozróżnić co jest prawdą, a co fikcją i manipulacją.

Wystarczy przytoczyć przykład pracownika jednej z międzynarodowych korporacji, który na rzekome polecenie dyrektora finansowego dokonał przelewu na kwotę 25 milionów dolarów. Ostatecznie okazało się, że przestępcy wyłudzili tę kwotę przy użyciu techniki deepfake, czyli manipulowania multimediami za pomocą sztucznej inteligencji.

Ze sprawą zapoznali się naukowcy z Uniwersytetu Columbia i postanowili stworzyć narzędzie, które wykrywa tego typu oszustwa. Nosi ono nazwę Detecting AI-Generated Videos, czyli DIVID.

Narzędzie wykorzystuje sieci neuronowe oraz technologię uczenia maszynowego do wykrywania błędów w wygenerowanych przez AI materiałach wideo. Błędy te są często trudne do wychwycenia ludzkim okiem. Naukowcy twierdzą, że dokładność działania DIVID wynosi aż 93,7%.

Co ważne, wykorzystanie uczenia maszynowego sprawia, że narzędzie to ciągle doskonali swoje działanie, analizując kolejne materiały. Wykorzystane metody głębokiego uczenia sprawiają, że działanie jest niezwykle efektywne. 

Jak działa DIVID?

Działanie narzędzia podzielić można na kilka etapów. Pierwszym jest rozłożenie materiału wideo na czynniki pierwsze i ich szczegółowa analiza. DIVID rozpatruje elementy, które są trudne do skutecznego naśladowania przez AI, na przykład tło sceny, ruchy obiektów, a nawet ich kształty.

Następnie elementy te porównywane są z informacjami zawartymi w bazie danych, która zawiera generowane przez AI materiały wideo. Pozwala to na wykrycie podobieństw, a co za tym idzie różnic między realnym nagraniem, a tym wygenerowanym przez sztuczną inteligencję.

generator wideo AI

Analiza danych odbywa się między innymi za pośrednictwem głębokich sieci neuronowych. Są one zdolne do zbadania bardzo dużej ilości danych w stosunkowo niedługim czasie.

Ostatnim krokiem jest wynik porównania, czyli ocena autentyczności materiału. Wysoki poziom skuteczności, o którym wspominaliśmy wyżej sprawia, że otrzymany wynik w zdecydowanej większości przypadków uznać można za trafny.

Warto też dodać, że ten sam zespół opracował narzędzie Raider, które potrafi wykryć czy tekst został napisany przez człowieka czy wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Źródło: digitalinformationworld

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.