Search icon

Diuna 2 – co przyniesie powrót na Arrakis? Co wiemy o filmie i kiedy premiera?

20.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Diuna 2 – co przyniesie powrót na Arrakis? Co wiemy o filmie i kiedy premiera?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Powiedzieć, że ekranizacja “Diuny” Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve’a okazała się sukcesem, to jak nic nie powiedzieć. 10 nominacji do Oscarów i 400 milionów dolarów w pandemicznym box office mówią same za siebie. Czy “Diuna 2” zdoła dotrzymać kroku swojej poprzedniczce? Czego możemy się spodziewać po kontynuacji filmowej serii i kiedy doczekamy się jej premiery? Zdradzamy poniżej. 

Diuna 2 – o czym opowie?

Film “Diuna 2” jest bezpośrednią kontynuacją historii, którą mogliśmy zobaczyć przy okazji premiery 1. części filmowej serii. Przypomnijmy, że jej bohaterem jest Paul Atryda (Timothée Chalamet) – młody Książę Rodu Atrydów, któremu pisana jest wielka, niezrozumiała jeszcze dla niego samego przyszłość. Wraz ze swoimi rodzicami –  księciem Leto (Oscar Isaac) i Lady Jessiką (Rebecca Ferguson) – udaje się on na pełną niebezpieczeństw planetę Arrakis, gdzie rozgorzał konflikt o dostęp do najcenniejszej we wszechświecie substancji – melanżu

“Diuna 2” będzie okazją do zgłębienia jeszcze większej ilości wizji Paula, które wkrótce staną się rzeczywistością. On sam trafia zaś do obozu Fremenów, gdzie stopniowo zaczyna budować swoją pozycję. W ramach sequela przyjdzie nam zobaczyć wielką bitwę Fremenów i Harkonnenów. W całej historii, zgodnie z zapowiedziami samego reżysera, doniosłą rolę odegra też Chani, w którą wciela się Zendaya.

O poczynionych akcentach fabularnych w 2. części filmu “Diuna” Villeneuve wypowiada się słowami:

To jak gra w szachy. Niektóre nowe postaci zostaną wprowadzone w drugiej części, a decyzja, którą podjąłem bardzo wcześnie, była taka, że ta pierwsza część będzie w znacznej mierze dotyczyła Paula Atrydy i Bene Gesserit oraz jego doświadczenia spotkania z inną kulturą. W drugiej części będzie znacznie więcej zagadnień związanych z rodem Harkonnenów.

Diuna 2 – obsada i twórcy 

2 część filmu “Diuna” oznacza powrót na ekrany nazwisk, takich jak Timothy Chalamet (Paul Atryda), Zendaya (Chani), Rebecca Ferguson (Lady Jessica), Javier Bardem (Stilgar), Stellan Skarsgard (Vladimir Harkonnen) czy Dave Bautista (Bestia).

Swój debiut na łamach tytułu mają zaś przed sobą m.in.:

  • Christopher Walken (Shaddam IV Corrino) – legenda kina, której przedstawiać nie trzeba
  • Florence Pugh (Księżna Irulana) – grała m.in. w „Czarnej wdowie” i „Nie martw się kochanie” oraz filmie „Osobliwość” dostępnym na Netflixie
  • Austin Butler (Feyd-Rautha Harkonnen) – znany m.in. z roli w filmie „Elvis”
Diuna 2 - plan zdjęciowy
Zendaya udostępniła zdjęcie z planu zdjęciowego Diuny 2

Reżyserem “Diuna 2” niezmiennie pozostaje Denis Villeneuve. Za muzykę odpowiedzialny jest zaś nagrodzony Oscarem za pracę nad 1. odsłoną serii – Hans Zimmer.

Kiedy Diuna 2?

Prace na planie już trwają – zdjęcia powstają we Włoszech, na Węgrzech, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Jordanii. Sama premiera kinowa zaplanowana jest zaś na 3 listopada 2023 roku. Online “Diuna 2” zadebiutuje zapewne na początku 2024 roku, w serwisie HBO Max, gdzie obecnie można obejrzeć pierwszą część filmu.

Źródło: Vulture, Collider, Instagram / Zendaya, materiały prasowe

nano google news

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.