Dell Concept Luna to pomysł na laptopa łatwego do serwisu i naprawy

25.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Dell Concept Luna to pomysł na laptopa łatwego do serwisu i naprawy
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jakiś czas temu Dell postanowił pokazać światu łatwy w naprawie laptop o nazwie Concept Luna. Prototyp miał jedynie cztery śruby, których odkręcenie umożliwiało dostęp do podzespołów, na przykład w celu wymiany lub naprawy. Tegoroczna odsłona Dell Concept Luna to kolejny krok naprzód. Do jego otworzenia nie potrzeba odkręcać żadnych śrubek!

Dell Concept Luna

Producenci laptopów co roku poprawiają parametru swojego sprzętu. Zwykle oznacza to użycie nowszego i bardziej wydajnego procesora, większy dysk, czy obudowy wykonane z coraz to bardziej zaawansowanych materiałów. W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy też laptopy z dotykowymi, a nawet zginającymi się ekranami. Dell Concept Luna został natomiast zaprojektowany na podstawie zupełnie innych założeń.

Rozebranie laptopa Dell Concept Luna nie wymaga używania narzędzi. Nie tylko obudowa nie ma śrubek, także podzespoły są zamocowane bez śrub.

Takie rozwiązanie pomaga w czasie serwisu i obniża jego koszt. W ramach projektu Concept Luna, Dell stworzył też maszyny do serwisu i konserwacji laptopów. Mogą szybko rozmontować laptop, przetestować jego podzespoły i ocenić, które wymagają wymiany.

Dell Concept Luna

Concept Luna – nowe podejście do projektowania sprzętu

Dlaczego Dell Concept Luna może być równie ciekawym projektem, jak laptopy ze składanymi ekranami, czy zaawansowanymi systemami chłodzenia? Prosty w obsłudze i tani w naprawie sprzęt może się sprawdzić na wschodzących rynkach. Taki komputer może być też znacznie bardziej ekologicznym sprzętem niż typowe laptopy. Komputer mógłby służyć użytkownikowi przez naprawdę długi czas, jeśli w trakcie eksploatacji mógłby zostać ulepszany i łatwo naprawiany. Póki co jest to jednak jedynie koncept i nie wiadomo, czy jego elementy zostaną użyte w produkowanych przez Della komputerach.

Dell Concept Luna

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.