Debugowanie USB – co to jest? Jak je włączyć na telefonie z Androidem?

31.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Debugowanie USB – co to jest? Jak je włączyć na telefonie z Androidem?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Android to system open sources, więc każdy może dostać się do opcji programistycznych, a z tego miejsca już krótka droga, by włączyć debugwanie USB. Co to jest i do czego ta opcja może się przydać? Jak włączyć debugowanie USB w telefonie lub tablecie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Co to jest debugowanie USB?

Zastanawiasz się, jak włączyć debugowanie USB? Android, w przeciwieństwie do systemów iOS implementowanych w smartfonach Apple – zezwala na uruchomienie tej opcji każdemu użytkownikowi.

Tryb debugowania jest częścią menu programisty. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie połączenia między urządzeniem z systemem Android a komputerem z Android SDK (Software Development Kit)

tryb debugowania

SDK zapewnia programistom narzędzia potrzebne do tworzenia aplikacji na określoną platformę. Nietrudno się zatem domyślić, że z debugowania najczęściej korzystają właśnie ci, którzy zajmują się przygotowaniem nowych apek.

Przeciętny użytkownik Androida też może skorzystać z trybu debugowania i ma ku temu kilka dobrych powodów.

Kiedy tryb debugowania USB będzie przydatny?

Powiedzieliśmy już sobie po krótce, co to jest debugowanie USB w telefonie. Pora zastanowić się, kiedy może okazać się przydatne. A jak się okazuje, takich sytuacji jest kilka.

  • Jeśli nasz telefon ulegnie uszkodzeniu albo zostanie zablokowany, debugowanie USB pozwoli nam odzyskać dane przy użyciu Fastboot.
  • Tryb debugowania to dobry sposób, by utworzyć kopię zapasową danych za pomocą SDK.
  • Debugowanie pozwoli ci również zrootować telefon, a dzięki temu możesz wgrać inną wersję Androida (np. przejść z nowszej wersji na starszą). Zmienisz też nakładkę systemową – na smartfonie Xiaomi możesz korzystać z nakładki Samsunga.

Jak włączyć debugowanie USB?

Niezależnie od tego, jakiej marki masz telefon, procedura uruchomienia trybu debugowania przebiega tak samo.

  • Otwórz ustawienia telefonu i przejdź do zakładki Informacje o urządzeniu/o telefonie.
jak włączyć debugowanie usb?
  • Znajdź pole opisane jako Numer kompilacji.
debugowanie USB - włączanie opcji programisty
  • Kliknij siedmiokrotnie w to pole. Jeśli wszystko poszło dobrze, zobaczysz stosowny komunikat.
włącz opcje programisty
  • Znajdź w ustawieniach telefonu zakładkę Opcje programisty. Kliknij w nią.
opcje programisty w ustawieniach
  • Poszukaj opcji Debugowanie USB i aktywuj ją.
włącz tryb debugowania

Jeśli nie chcesz każdorazowo przechodzić do opcji programistycznych, żeby włączyć ten tryb, pomocna będzie aplikacja do debugowania. Dzięki niej zawsze będziesz mógł szybko przejść do okna z narzędziami programisty.

Możesz wybrać jedną z tych:

Jak włączyć debugowanie USB w uszkodzonym telefonie, bez ekranu dotykowego?

Powiedzieliśmy już o tym, że włączony tryb debugowania pozwala odzyskać dane w przypadku uszkodzenia telefonu. Ale co w sytuacji, jeśli uszkodzeniu uległ dotyk w ekranie, a my nie włączyliśmy tej opcji zawczasu? Jak włączyć debugowanie USB przez komputer i czy to w ogóle możliwe?

Rozwiązaniem może okazać się kabel USB OTG. Jak włączyć w takim przypadku debugowanie? Tak samo, jak opisaliśmy to wcześniej. USB OTG pozwoli nam sterować telefonem za pomocą urządzeń peryferyjnych – wystarczy do smartfona podpiąć myszkę, a sprawny ekran dotykowy przestaje być potrzebny. Niestety, ta metoda nie zawsze działa.

Czy tryb debugowania jest bezpieczny?

Tryb debugowania jest bardzo przydatną opcją, pod warunkiem, że umiemy z niego skorzystać i wiemy, kiedy nie należy mieć tej opcji włączonej. Poruszanie się po opcjach programistycznych wymaga wiedzy. Dostępne będą też te bardziej zaawansowane funkcje debugowania. Jeśli nie mamy pewności do czego służą, nie powinniśmy ich uruchamiać.

debugowanie USB - Android

Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. O ile z urządzenia korzystamy wyłącznie w domu, nie ma większych powodów do obaw. Problem pojawia się w innym miejscu, bo debugowanie USB czyni telefon znacznie bardziej podatnym na ataki hakerów. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z publicznych sieci WiFi, mając uruchomiony ten tryb.

Podobną ostrożność powinniśmy zachować, podłączając się do publicznych portów ładowania. Teoretycznie, gdyby ktoś miał dostęp do stacji ładującej, mógłby użyć debugowania USB, aby wykraść prywatne informacje z urządzenia lub zainfekować je złośliwym oprogramowaniem.

Wniosek z tego płynie taki, że debugowanie nie powinno być pozostać przez cały czas włączone w smartfonie lub tablecie. Niby zawsze można polegać na swojej pamięci i wyłączyć je, kiedy podpinamy się publicznych portów ładowania albo podłączamy do publicznego WiFi, ale chwila nieuwagi i możemy mieć poważny problem.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.