Roam Like at Home obejmie Ukrainę. Podpisano porozumienie o bezpłatnym roamingu

28.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Roam Like at Home obejmie Ukrainę. Podpisano porozumienie o bezpłatnym roamingu
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wojna w Ukrainie trwa już ponad rok. W tym czasie Polska i inne kraje Unii Europejskiej, i i z całego świata świata, okazały Ukrainie wiele wsparcia. Kolejnym krokiem jest decyzja o włączeniu Ukrainy do programu RLAH (Roam Like at Home). Roaming dla Ukraińców przebywających poza granicami swojego kraju, stanie się wówczas znacznie tańszy.

Co to jest Roam Like At Home?

Roam Like At Home – w skrócie RLAH. Porozumienie 27 krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ma na celu zrównanie cen korzystania z usług telekomunikacyjnych za granicą z warunkami usług krajowych. Dzięki temu wyjeżdżając do innego kraju możemy bez dodatkowych opłat swobodnie korzystać z telefonu komórkowego.

Bezpłatny roaming UE dla Ukrainy

Wkrótce do tego systemu dołączy nasz wschodni sąsiad. Obecnie operatorzy działają w Europie na mocy tymczasowych porozumień i dobrowolnych oświadczeń, które obniżają koszty połączeń z Ukrainą (lub nawet oferują bezpłatne pakiety i startery komórkowe). Ustalenia te utracą jednak ważność 1 lipca 2023 roku.

Jednocześnie od wielu miesięcy trwały intensywne prace, aby nadać tym działaniom oficjalne ramy. W kwietniu 2023 roku podpisano porozumienie pomiędzy 27 operatorami UE oraz Ukrainy (kolejni mają dołączyć w kolejnych miesiącach), które ma doprowadzić do pełnego wdrożenia inicjatywy Roam Like at Home dla Ukrainy.

Porozumienie Ukrainy z Unią Europejską wymaga jeszcze od tego kraju dostosowania się do unijnych przepisów. Zmiany mające na celu unifikację regulacji prawnych zostaną wdrożone w ciągu roku – do 24 kwietnia 2024 roku.

bezpłatny roaming UE

Po wejściu w życie RLAH osoby korzystające z ukraińskich numerów telefonów za granicą, będą mogły:

  • wykonywać i odbierać połączenia
  • wysyłać wiadomości tekstowe SMS i MMS
  • korzystać z Internetu mobilnego

na warunkach obowiązujących w ich kraju.

Oczywiście obowiązywać będzie zasada dwustronności, więc obywatele UE wyjeżdżający do Ukrainy, również będą nią objęci, a więc korzystać będą z usług telekomunikacyjnych na zasadach obowiązujących w ich własnym kraju.

Ukraiński minister innowacji, rozwoju, edukacji, nauki i technologii (Michaił Fiodorow) potwierdził już, że władze kraju współpracują w tym zakresie z operatorami sieci komórkowych oraz podziękował Unii Europejskiej za udzielone w ten sposób wsparcie.

Może zainteresują Cię także inne artykuły:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.