Search icon

Bezpłatne programy do projektowania wnętrz – TOP 10

21.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Bezpłatne programy do projektowania wnętrz – TOP 10
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Darmowe programy do projektowania wnętrz – warto z nich korzystać? Wyobraźnia przestrzenna to jedna z cech dobrego architekta, niestety nie wszyscy możemy się nią pochwalić. Dlatego właśnie planowanie i aranżacja wnętrz to tak trudna sztuka. Na szczęście wraz z postępem technologicznym mamy coraz więcej możliwości, a jedną z nich jest program do projektowania wnętrz. Z jego pomocą można osiągnąć naprawdę zadowalające rezultaty, a urządzenie mieszkania staje się banalnie łatwe. Jakich efektów można się spodziewać i na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy 10 darmowych narzędzi, które ułatwią pracę.

Darmowe programy do projektowania wnętrz – TOP 10

SketchUp

SketchUp ma dwie wersje – darmową, którą można obsłużyć z poziomu przeglądarki i płatną w formie programu komputerowego. Podstawowa wersja nie jest wyjątkowo zaawansowanym narzędziem, mimo to do projektowania pojedynczego pokoju w zupełności wystarczy. Można nawet samodzielnie wykonać meble, które przy odrobinie wprawy nabiorą realnego wyglądu, ale do zaplanowania pokoju wystarczy wstawić same bryły, dzięki którym z łatwością zwizualizujemy finalny układ całego pomieszczenia.

Sweet Home 3D

Sweet Home 3D to druga propozycja na naszej liście darmowych programów do projektowania wnętrz. Co prawda trzeba pobrać narzędzie na komputer, ma to jednak swoje plusy, bo zyskuje się możliwość pracy na kilku pomieszczeniach jednocześnie. Co więcej, z programem można nie tylko skupić się na wnętrzach, ale poddać wizualizacji także zewnętrzną część domu, elewację czy schody. Projektowanie przestrzeni jeszcze nigdy nie było łatwiejsze.

Plan Your Room

Plan Your Room

Online Room Planer to przede wszystkim prosta i intuicyjna obsługa narzędzia, a także całkiem sporo możliwości aranżacji. Można stworzyć pojedynczy projekt pokoju, dostosować wymiary wnętrza, a nawet dodać meble. Co ciekawe, menu zostało podzielone według poszczególnych pomieszczeń: salon, łazienka, kuchnia, biuro, jadalnia. To wszystko sprawia, że z programu korzysta się nie tylko intuicyjnie, ale i szybko.

Kazaplan 3D

Kazaplan 3D to program, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Aranżacja mieszkania jest łatwa, a dzięki logowaniu online cały projekt można podejrzeć z poziomu każdego urządzenia. Po pierwszym uruchomieniu rozpoczynamy prostą konfigurację planu domu lub poszczególnych pomieszczeń, można też zaimportować plik, który będzie służył za tło. Polskie menu będzie dla niektórych osób z pewnością dużym plusem. Program Kazaplan co do zasady jest płatny, ale można korzystać z jego darmowej wersji udostępnionej na stronie marketu budowlanego Leroy Merlin.

HomeByMe

HomeByMe to narzędzie, które pozwala zaplanować wnętrze od zaimplementowania wymiarów, aż do drobnych elementów jak np. dekoracje. To bardzo intuicyjny program do aranżacji wnętrz z dostępem do wielu opcji, szerokim wyborem mebli i bogatej palecie kolorów. Do działania wystarczy przeglądarka, jednak warto mieć na uwadze, że w darmowej wersji można zaprojektować maksymalnie 3 wnętrza.

HomeStyler

HomeStyler to narzędzie bardzo zbliżone do wyżej wymienionych programów, jednak ma jedną bardzo ciekawą opcję – zaawansowane renderowanie. Dzięki tej funkcji projekt nabiera nowego wymiaru i wygląda bardziej jak zdjęcie wnętrza niż grafika komputerowa. Co więcej – można z niego skorzystać w przeglądarce albo pobrać w formie aplikacji i używać w telefonie. Nie jest to najbardziej zaawansowany program, ale ilość dostępnych opcji w zupełności wystarczy do stworzenia realistycznego widoku pokoju.

Ikea Planner

ikea planner

Ikea Home Planner to jedno z najpopularniejszych narzędzi w tym zestawieniu, w którym można znaleźć także meble z kolekcji sklepu. Projekty pokoju są łatwe do wykonania, a interfejs przejrzysty i intuicyjny. Można skorzystać z gotowych modeli, którym wystarczy przypisać rozmiar ścian i podłóg albo stworzyć wnętrze od zera. Zaprojektować można m.in kuchnię, łazienkę, przestrzeń biurową czy meble do salonu.

Roomstyler

Roomstyler to proste projektowanie wnętrz, które nie wymaga długiego zapoznawania się z narzędziem. Nie jest to profesjonalny program do wizualizacji, ale powinien zadowolić każdego użytkownika, zwłaszcza że biblioteka mebli jest naprawdę ogromna. W narzędziu wykorzystuje się metodę „przeciągnij i upuść” – trudno sobie wyobrazić prostszy sposób na pracę. Ograniczeniem jest z pewnością tylko jeden projekt pomieszczenia jednocześnie.

Live Home 3D

Live Home 3D to wyjątkowy program, bo jako jeden z nielicznych wspiera projektowanie przy użyciu ekranu dotykowego, dlatego będą z niego zadowoleni posiadacze tabletów. Planer 3D jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród amatorów i początkujących projektantów. Jeśli darmowy program do projektowania wnętrz online powinien mieć Waszym zdaniem bogatą kolekcję mebli, dekoracji i dodatków, to Interior spełni wszystkie oczekiwania – znajdziecie tam nawet rośliny.

pCon.planner

pCon.planner to jedna z najbardziej zaawansowanych opcji do stworzenia projektu wnętrza. Można powiedzieć, że jest królem wśród darmowych programów do projektowania, a ilość dostępnych opcji potrafi przytłoczyć. Do wizualizacji wnętrz można wykorzystać renderowanie, które jakością nie odbiega od płatnych programów, a bogata biblioteka modeli 3D pozwala na projektowanie wszystkich pomieszczeń w domu.

Aplikacje do projektowania pomieszczeń na telefon

Czym byłaby technologia dzisiaj, gdyby nie powstały aplikacje do projektowania pomieszczeń na telefon. Cześć z wcześniej wymienionych programów ma swoje odpowiedniki w postaci aplikacji na smartfona, jednak wśród tych najpopularniejszy należy wymienić:

O ile dwie pierwsze propozycje to programy do aranżacji wnętrz, tak trzecia aplikacja skupia się bardziej na planowaniu niż wystroju. Z każdym narzędziem zyskujemy inne opcje, inaczej przebiega też sam proces projektowania. Aplikacje są darmowe, więc można pobrać wszystkie trzy i samodzielnie ocenić, która z nich spełnia nasze oczekiwania. Wersja mobilna takiego narzędzia to z pewnością nowe spojrzenie na każdy projekt wnętrz w domu, który spodoba się przede wszystkim amatorom.

Program do projektowania wnętrz – czy warto?

Projektowanie mieszkania może być żmudnym, czasochłonnym i wymagającym zadaniem, ale programy do aranżacji z pewnością ułatwiają sprawę. Dzięki nim nie trzeba być architektem, aby samodzielnie zaprojektować wyjątkowe mieszkanie. Tak naprawdę nie trzeba nic więcej poza wstępnym pomysłem, który zrealizujecie w narzędziu.

Nie ma potrzeby inwestowania w drogie oprogramowanie, aby osiągnąć spektakularne efekty. Darmowe rozwiązania będą wystarczające dla laika. Do aranżacji wnętrz wystarczy narzędzie, które umożliwia wykonanie podstawowych projektów, najlepiej z możliwością rozplanowania mebli.

Wizualizacja pokoju pozwoli uniknąć błędów na późniejszym etapie wykończenia pomieszczenia. Nie dojdzie do sytuacji, w której kanapa jest zbyt szeroka, a kolor ścian nie pasuje do podłogi.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zaprojektować dom, koniecznie wypróbuj polecane narzędzia.

Nie zapomnij o inteligentnym oświetleniu:
10 rzeczy, które przekonały mnie do oświetlenia Philips Hue
nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.