Search icon

Partycjonowanie dysku – czym jest? Zalety i polecane programy do partycji

26.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Partycjonowanie dysku – czym jest? Zalety i polecane programy do partycji
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Partycjonowanie dysku jest bardzo ważne dla osób, które chcą sobie ułatwić zarządzanie twardym dyskiem. Ponadto, warto zainstalować program do partycji dysku, ponieważ dzięki niemu można tworzyć, przenosić i zmieniać rozmiar partycji bez utraty danych. W niniejszym artykule przybliżamy temat partycjonowania dysku i wyjaśniamy, dlaczego warto partycjonować dysk.

Czym jest partycjonowanie dysku?

Partycjonowanie dysku pozwala na wydzielenie obszaru dysku twardego. Taki obszar jest interpretowany jako osobny katalog. Partycje można tworzyć bądź usuwać, w zależności od osobistych potrzeb. Ponadto, partycje mogą być w dowolny sposób zwiększane i zmniejszane

Chcąc partycjonować dyski, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie specjalnie przeznaczonych do tego zewnętrznych programów. Co jeszcze warto wspomnieć o partycjonowaniu?

program do partycjonowania dysku

Istotna jest również kwestia, iż partycje mogą być dzielone ze względu na swoją zawartość lub swoje właściwości.

Przykładowo, wyróżnia się partycję systemową, w której obecne są pliki konieczne do tego, aby system działał prawidłowo. Ta partycja najczęściej jest oznaczana literą „C”.

Warto w tym miejscu także wspomnieć, iż jeśli dokonujemy defragmentacji i czyszczenia dysku, to niektóre z programów pozwalają również na defragmentację poszczególnych partycji.

Dlaczego dysk powinien być podzielony na partycje?

Podzielenie dysku na partycje przynosi wiele zalet. Przede wszystkim dysk powinien być podzielony na partycje z powodu bezpieczeństwa danych – nie powinny one znajdować się bowiem na tej części dysku, która zawiera pliki systemowe. Dlaczego? Ponieważ w przypadku awarii można utracić je na zawsze. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy usunęliśmy dane z dysku, ale chcemy je przywrócić? Wtedy warto pobrać program do odzyskiwania danych z dysku. Oczywiście nie gwarantuje on stuprocentowej pewności przywrócenia wszystkich danych, jednakże wiele osób chwali programy do odzyskiwania danych za ich skuteczność.

Dysk warto również podzielić na partycje, ponieważ takie działanie znacznie ułatwia zarządzanie zapisanymi plikami. Przykładowo, jedną część dysku możemy mieć przeznaczoną na gry, drugą natomiast na dokumenty. 

Podzielenie dysku na partycje pozwala również na korzystanie z wielu systemów operacyjnych na jednym urządzeniu.

Jedna partycja może na przykład zawierać pliki systemu Linux, druga natomiast – pliki systemu Windowsa. 

zarzadzanie partycjami

Podzielenie dysku na partycje wpływa na przyspieszenie dysku SSD. Co więcej, umożliwi łatwiejszą ponowną instalację systemu Windows bez konieczności wykonywania kopii wielu plików i obawiania się o ich trwałe utracenie.

Partycjonowanie dysku to jednak niejedyna ważna kwestia, o której warto pamiętać, posiadając laptop lub komputer. Bardzo ważne jest również zadbanie o to, aby na naszym sprzęcie znajdywał się program do czyszczenia komputera, który będzie regularnie stosowany. Częste czyszczenie komputera pomaga nie tylko pozbyć się tzw. „śmieci”, ale też pozwala na usuwanie przypadkowo zainstalowanych i potencjalnie niebezpiecznych programów.

Jakie są najlepsze darmowe programy do partycjonowania dysku?

Programy do partycjonowania dysku pozwalają nie tylko podzielić dysk, ale także umożliwiają zarządzanie stworzonymi partycjami. Wyróżniamy wiele programów do partycjonowania dysków i poniżej przedstawiamy najlepsze darmowe programy stworzone do tego celu.

  • Pierwszy popularny program, zwany GParted (Gnome Partition Editor), jest uznawany za jedną z najlepszych alternatyw dla standardowego, komercyjnego oprogramowania. Pozwala on na tworzenie nowych partycji i zarządzanie oraz ich edycję, w tym usuwanie, zmianę wielkości czy kopiowanie.
  • Kolejny, darmowy i warty uwagi program, to EASEUS Partition Maker. Pozwala on tworzyć, kopiować, ukrywać oraz usuwać partycję. Ponadto, pozwala zmieniać wielkość lub łączyć dwie wolne partycje bez utraty istniejących na nich danych.
  • Znany i lubiany jest także program o nazwie MiniTool Partition Wizard. Pozwala on na standardowe czynności, czyli tworzenie partycji i ich kopiowanie, usuwanie i ukrywanie, a także zmianę ich wielkości. Umożliwia również przeprowadzenie analizy wydajności dysku.
  • Partition Logic jest natomiast programem, który nie tylko pozwala na tworzenie i zarządzanie partycjami, ale umożliwia także defragmentację oraz formatowanie partycji.
  • AOMEI Partition Assistant – darmowy program do tworzenia partycji z dużą ilością funkcji.
nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.