Darmowe laptopy dla uczniów – kto je dostanie? Jakie będą mieć parametry? Ile kosztuje program?
Zbliżające się wybory parlamentarne powodują, że politycy prześcigają się w po propozycjach kierowanych do wyborców. Najnowszy projekt Prezesa Rady Ministrów zakłada darmowe laptopy dla uczniów. Zgodnie z pomysłem Mateusza Morawieckiego czwartoklasiści mieliby je otrzymać we wrześniu. Co więcej wiemy o pomyśle darmowych laptopów dla czwartoklasistów?
Darmowe laptopy dla uczniów klas 4
O projekcie, który swoim zasięgiem obejmuje aż 370 tysięcy uczniów z całej Polski, Mateusz Morawiecki poinformował w ostatni wtorek.
Darmowe laptopy mają być przeznaczone dla wszystkich uczniów, którzy we wrześniu 2023 rozpoczną naukę w czwartej klasie – bez kryterium dochodowego.
Dzięki informacjom z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znamy ich przybliżoną wartość. Mamy też wymagania co do specyfikacji. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony i pojawią się odpowiedni przepisy, specyfikacja trafi do przetargu.
Łączny koszt darmowych laptopów dla uczniów to nawet 760 milionów złotych. Otrzymujemy kwotę około 2050 zł na jeden laptop dla ucznia. Podane wartości to kwoty bez podatku VAT. Po doliczeniu 23% podatku otrzymujemy więc wartość nieco przekraczającą 2500 złotych za każdy laptop.
Darmowe laptopy dla uczniów zapewne będą posiadały zainstalowane dodatkowe oprogramowanie. Chodzi m.in. o system operacyjny, programy biurowe i edukacyjne, czy oprogramowanie związane z bezpieczeństwem. Być może darmowe laptopy dla uczniów będą posiadały rozszerzoną gwarancję lub ubezpieczenie.
Środki na zakup „darmowych laptopów” mają pochodzić z KPO (Krajowego Planu Odbudowy).
Biorąc pod uwagę dodatkowe oprogramowanie i usługi, wartość każdego laptopa mogłaby być niższa, niż 2500 złotych. Z drugiej strony realizując program KPRM złożyłaby ogromne zamówienie. Kupując niemal 400 tysięcy komputerów moglibyśmy liczyć na znaczne upusty cenowe. Finalnie czwartoklasiści mogliby otrzymać komputery przenośne o rzeczywistej wartości około 2500 złotych.
Minimalne parametry darmowych laptopów dla czwartoklasistów
W założeniu projektu laptopy miałyby spełniać określone wymagania. Jeśli chodzi o ich wydajność, KPRM wymaga wyniku co najmniej 1100 punktów w benchmarku CrossMark. To dość dziwne, a nawet stronnicze wymaganie. Ten benchmark w dużym stopniu faworyzuje chipsety Intela. Patrząc na wyniki poszczególnych procesorów, podstawowy Intel Core i3 osiąga wyniki lepsze, niż… topowy AMD Ryzen 9.
Cóż, być może w projekcie nowego programu wykazano się niewiedzą, być może jednak chodzi o faworyzowanie dużo bardziej popularnych podzespołów. Intel cieszy się sporym uznaniem, zapewnia też prawdopodobnie lepszą kompatybilność z oprogramowaniem, czy innymi podzespołami. Na szczęście kolejne podpunkty specyfikacji nie budzą już takich wątpliwości.
Darmowe laptopy dla uczniów mają mieć co najmniej 8 GB RAM z możliwością rozbudowy do 16 GB RAM.
Taka pojemność pamięci operacyjnej jest jak najbardziej wystarczająca do nauki, pracy i zabawy. Możliwość powiększenia pamięci będzie natomiast korzystna w perspektywie kolejnych kilku lat. Jeśli uczeń zacznie pracować na bardziej wymagającym oprogramowaniu, otrzymany od KPRM sprzęt nie będzie ograniczeniem.
Darmowe laptopy mają posiadać dysk SSD o pojemności 256 GB lub większej. W projekcie przeczytamy też, że minimalna przekątna ekranu to 13″, a rozdzielczość ma wynosić Full HD (1920 x 1080 pikseli). W specyfikacji określono minimalną jasność ekranu na 220 cd/m2. Waga urządzenia to maksymalnie 2,5 kg. W laptopach ma się też znaleźć bateria o minimalnej pojemności 37 Wh. Wśród złącz i portów w specyfikacji wymieniono m.in. USB 3-0 i USB-C. Darmowe laptopy dla uczniów mają posiadać cyfrowe wyjście na dodatkowy monitor, gniazdo słuchawkowe, a także kamerkę internetową.
Specyfikacja darmowego laptopa dla ucznia IV klasy*
- Typ: laptop
- Waga: 2,5 kg
- Ekran: 13″, rozdzielczość Full HD 1920×1080 pikseli, jasność 220 cd/m2
- Wydajność: co najmniej 1100 pkt w benchmarku CrossMark
- Pamięć: 8 GB RAM (możliwość rozbudowy do 16 GB), dysk SSD 256 GB
- Bateria: 37 Wh
- Złącza: USB-C 3.0, USB-C, cyfrowe wyjście wideo (np. HDMII, DisplayPort), gniazdo słuchawkowe
- Dodatkowe funkcje: kamera internetowa
- Gwarancja 36 miesięcy
*- podana specyfikacja to minimalne wymagania dla darmowych laptopów dla czwartoklasistów.
Nowoczesny sprzęt dla uczniów
Wymagania zaproponowane w projekcie możemy uznać za bardzo rozsądne. Taki komputer oczywiście nie pozwoliłby na uruchomienie najnowszych gier. Bez problemu uczniowie mogliby jednak przez kilka lat obsługiwać na nim wszystkie programy niezbędne do nauki. Pakiet biurowy, przeglądanie Internetu, multimedia, czy proste gry – bez trudu uruchomimy je na laptopie tej klasy.
W projekcie znajdziemy też informację o tym, kiedy komputery mogą być wyprodukowane (to kilka miesięcy przed stanięciem do przetargu). Nie ma więc mowy o „recyklingowaniu” w ten sposób przestarzałych laptopów sprzed kilku lat. Ustawodawca chce też, by sprzęt posiadał co najmniej 3 lata gwarancji.
Laptopy mają stawać się własnością uczniów (nie szkoły). Aby uniknąć nadużyć wprowadzone zostaną zabezpieczenia mające utrudnić szybkie odsprzedanie sprzętu przez rodziców (nie podano szczegółów, jak takie zabezpieczenie miałoby wyglądać).
Może zainteresują Cię też inne artykuły