Polecane darmowe programy do pisania. TOP 5 Ranking edytorów tekstu

03.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Polecane darmowe programy do pisania. TOP 5 Ranking edytorów tekstu
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dzisiaj praca na komputerze nie jest niczym dziwnym. Codziennie przetwarzamy tysiące danych i przygotowujemy dokumenty w różnych licencjonowanych edytorach tekstu. Dobrze jest znać również darmowe edytory tekstu, które pozwolą nam na przygotowywanie tekstów także poza godzinami pracy. Jakie edytory wykorzystywać w domu? Jak przygotowywać profesjonalne treści bez ponoszenia kosztów? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Darmowe edytory tekstu – alternatywy dla Worda

Najczęściej myśląc o edytorze tekstu mamy na myśli Microsoft Word. Jednak nie jest to jedyny program, który pozwala nam na tworzenie treści i to w sposób bezpłatny. Microsoft Word wymaga licencji a niektóre darmowe programy do pisania nie. Warto wiec poznać edytory tekstu, które możemy wykorzystywać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Darmowy edytor tekstu pozwalają nam na tworzenie nie tylko dokumentów takich jak listy, CV czy umowy, ale również pozwalają na wykonywanie prostych prac jak notatki na studiach czy lista zakupów. Wybór będzie zależał od narzędzi, jakie powinien posiadać nasz edytor tekstów. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów darmowych edytorów, stanowiących alternatywę wobec Worda.

Atlantis Word Processor Lite

edytor tekstu Atlantis Word Processor Lite
Źródło: Atlantis Word Processor Lite

Pierwszym programem do pisania tekstu jest Atlantis Word Processor Lite. To darmowa wersja Atlantis Word Processor, która pozwala na przygotowywanie dokumentów każdego typu i zajmuje bardzo mało pamięci na komputerze. Oprócz podstawowych funkcji pozwalających na przygotowywanie tekstu, znajdziemy tam m.in. funkcję Overused Words, która wyłapuje powtórzenia w tekście czy opcję podziału treści na sekcje. Ciekawym narzędziem jest również opcja ustawienia celu pisania. Dzięki temu edytor będzie mógł nam podpowiadać cenne wskazówki w trakcie przygotowywania tekstu. Ponadto w programie tym mamy możliwość zmieniania trybu widok, a także dokonywania konwersji wsadowej i modyfikacji pliku do ebooka.

AbiWord

darmowy edytor tekstu - AbiWord
Źródło: AbiWord

Drugi program do pisania tekstu na komputerze to AbiWord. Ten program o otwartym kodzie źródłowym pozwala na tworzenie i edycję dokumentów tekstowych, a także korzystanie z wygodnych szablonów. Mamy tam również możliwość wstawiania tabel i grafik, formatowania tekstu, modyfikacji nagłówków i stylów pisania.

Dokumenty Google

program do pisania za darmo - dokumenty google
Źródło: Google

Trzecim i wydaje się najbardziej obecnie popularnym darmowym edytorem tekstu, będącym alternatywą wobec Worda, są Dokumenty Google, czyli aplikacje pozwalające pracować na plikach, zapisywanych w chmurze w czasie rzeczywistym. Ich ogromną zaletą i przewagą nad innymi jest możliwość współtworzenia dokumentów w czasie rzeczywistym z innymi osobami. Do plusów należy m.in. nowoczesna technologia wyłapująca błędy w pisowni i gramatyce, a także opcja pisania głosowego czy tłumaczenia dokumentów. Zaletą jest również możliwość pracy w trybie offline.

WPS Office

alternatywa dla Worda - WPS Office

Kolejną alternatywą wobec Worda jest WPS Office, który wyglądem przypomina bardzo Worda. Program ten posiada liczne czcionki i opcje stylizacji, dzięki czemu łatwo będzie się na niego przerzucić, pracując do tej pory na Wordzie. W przypadku WPS istnieje również możliwość udostępniania stworzonych plików osobom zewnętrznym w formie linka. Program ten obsługuje 47 formatów dokumentów, dzięki czemu pozwala na tworzenie i edytowanie niemalże każdego pliku. Dodatkowo decydując się na założenie konta WPS otrzymujemy dostęp do internetowej usługi WPS Docs i 1 GB pamięci w chmurze. Dodatkowo użytkownicy WPS otrzymują darmowy dostęp do programu Writer.

LibreOffice

program do pisania na komputerze - Libre Office
Źródło: LibreOffice

Warto również wspomnieć o popularnym programie do darmowej edycji tekstu, jakim jest LibreOffice, który stanowi pochodną popularnego pakietu biurowego Apache OpenOffice. Jest on niemalże darmową kopią Worda. Jego ogromną zaletą jest opcja autouzupełniania, a więc podpowiadania popularnych słów i wyrażeń w trakcie przygotowywania dokumentu, wykorzystując zintegrowany słownik i skanując dokument w celu zaproponowania najlepszego słowa.

Jakie ograniczenia mają darmowe edytory tekstu?

Często zdarza się tak, że darmowe edytory tekstu są czasowe. Oznacza to, że można korzystać z darmowej wersji tylko przez określony, testowy okres. Najczęściej jest to 7 lub 30 dni.

Drugim ograniczeniem jest dostęp do różnych funkcji. Najczęściej te podstawowe znajdziemy w wersjach dostępnych bez pay-walla. Jeżeli jednak będziemy chcieli skorzystać z bardziej zaawansowanych usług, będzie trzeba zdecydować się na zakup wersji rozszerzonej.

Niektórzy producenci wymagają również od użytkowników podania szeregu danych przy darmowej rejestracji z dostępem do otwartej wersji programu. Te dane następnie są wykorzystywane w celach marketingowych. Niektóre programy też posiadają różnego rodzaju funkcje śledzenia treści tekstu, które mogą stanowić preteksty marketingowe w przyszłości. Warto więc, by uniknąć zaskoczenia, przed skorzystaniem z darmowego edytora, przeczytać regulamin korzystania z niego.

program do pisania za darmo - wady

Najlepszy darmowy edytor tekstu

Naszym zdaniem każdy edytor jest dobry, gdy chcemy przygotować prosty tekst. Jeśli jednak chcemy korzystać z niego w sposób długotrwały, należy sprawdzić, jakie funkcjonalności w danym edytorze są dostępne cały czas.

Zdecydowanie uwadze polecamy LibreOffice, który obecnie stanowi najlepszą alternatywę wobec pakietu Office. Jest on całkowicie darmowy, open source i kompatybilny z systemami Windows, macOS i Linux.

Warto na listę najlepszych darmowych edytorów tekstu wpisać również Biuro WPS, które posiada szeroką gamę narzędzi i charakteryzuje się nowoczesnym interfejsem i kompatybilnością z wszystkimi typami formatów. Zdecydowanie do najlepszej piątki zaliczmy też AbiWord, który już od ponad 20 lat, dzięki bieżącym aktualizacjom, pozwala na darmowe tworzenie treści.

W wersji chmurowej – Dokumenty Google będą dobrym rozwiązaniem dla zespołu, dzięki możliwości współtworzenia w przestrzeni online przez kilku użytkowników w tym samym czasie.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.