Darmowe banki zdjęć – 15 najlepszych serwisów i rodzaje licencji Creative Commons
Budując stronę internetową, tworząc wpisy na blogu i do mnóstwa innych rzeczy zwykle wykorzystujemy zdjęcia stockowe. W takich sytuacji wyszukujemy darmowe zdjęcia z internetu czy też obrazki i napotykamy się na pojęcie “licencja Creative Commons”. Co to właściwie znaczy i jakie są najlepsze darmowe banki zdjęć?
Darmowe banki zdjęć udostępniają internautom grafiki do wykorzystania w swoich pracach. Należy jednak uważać na rodzaje licencji, aby nie używać zdjęć bezprawnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć przed korzystaniem z banku zdjęć i jak nie narobić sobie problemów z prawem do używania obrazków.
Rodzaje licencji na darmowe zdjęcia
All Rights Reserved (Wszystkie prawa zastrzeżone) to doskonale znane wszystkim sformułowanie, które wymaga uzyskania zgody na wykorzystanie zdjęcia bezpośrednio od autora. Grafika oznaczona tą licencją wcale nie musi być płatna.
Często twórcy pozwalają na użycie swojego dzieła bez dodatkowych opłat. Mimo wszystko, chcąc wykorzystać taki obrazek, musisz skontaktować się z twórcą i uzyskać od niego zgodę.
Creative Commons to licencje, które zastępują sformułowanie “Wszystkie prawa zastrzeżone” na rzecz “Pewne prawa zastrzeżone”. Oznacza to, że z różnymi ograniczeniami można wykorzystać dzieło twórcy. Jakie są to ograniczenia? To wynika z rodzajów licencji Creative Commons.
Szczegółowy zakres licencji Creative Commons:
- CC BY 4.0 – dzieło oznaczone tą licencją umożliwia kopiowanie, edycję i rozpowszechnianie grafiki w dowolnym medium w projektach komercyjnych i prywatnych pod warunkiem wskazania autora.
- CC BY-NC 4.0 (niekomercyjne) – dzieło możesz dowolnie edytować i upowszechniać, podobnie jak w przypadku CC BY, z tą różnicą, że cel nie może być komercyjny. Oznacza to, że używając grafiki nie możesz na niej zarabiać.
- CC BY-SA 4.0 – dozwolone jest edytowanie, kopiowanie i rozpowszechnianie dzieła pod warunkiem oznaczenia autora. Twór można użyć w celach prywatnych i komercyjnych, jednak udostępniając jego zmienioną wersję musi być ona oznaczona tą samą licencją, co oryginał.
- CC BY-NC-SA (niekomercyjne) – dozwolone jest kopiowanie i edytowanie dzieła w dowolnej postaci i medium. Należy jednak oznaczyć autora, a grafikę wykorzystać możesz wyłącznie w celach prywatnych. Wprowadzając własne zmiany do dzieła na tej licencji należy udostępnić je na tych samych zasadach co oryginał (CC BY-NC-SA).
- CC BY-ND 3.0 – grafika może być kopiowana i udostępniana w dowolnym medium w celach prywatnych i komercyjnych. Autor musi zostać oznaczony, a edycja dzieła jest zakazana.
- CC BY-NC-ND 3.0 (niekomercyjne) – to licencja z największą ilością ograniczeń. Umożliwia jedynie udostępnianie dzieła w dowolnym medium oznaczając autora, ale wyłącznie w celach niekomercyjnych.
- CC0 1.0 – dzieło oznaczone tą licencją oznacza, że autor zrzekł się do niego praw. Możesz udostępniać, kopiować i edytować grafikę bez podawania jej autora. Dozwolone jest używanie grafiki w celach komercyjnych i prywatnych.
TOP 15 darmowych banków zdjęć
Zastanawiasz się, skąd pobrać darmowe zdjęcia i grafiki? Sprawdź nasze zestawienie najlepszych darmowych banków zdjęć:
- Unsplash
- Pexels
- Pixabay
- PicJumbo
- Gratisography
- Adobe Stock
- StockUp
- Freepik
- FreeImages
- StockSnap
- StockVault
- Canva
- PIK Wizard
- rawpixel
- Reshot
Unsplash
Darmowy bank zdjęć z ponad milionem darmowych grafik w wysokiej rozdzielczości. Wygodne wyszukiwanie i mnóstwo kategorii do wyboru, a to wszystko całkowicie za darmo. Wszystkie darmowe zdjęcia w Unsplash można wykorzystywać prywatnie lub komercyjnie bez podawania autora. Licencja nie pozwala na sprzedaż grafik bez istotnej edycji.
Pexels
Zdjęcia stockowe na Pexels są oznaczone licencją, która pozwala wykorzystać je w dowolnym celu bez oznaczania autora (CC0). Zaletą tego banku zdjęć, oprócz na bieżąco aktualizowanych kolekcji grafik, jest również obecność darmowych filmów do wykorzystania na swojej stronie.
Pixabay
Aż 2,5 miliona zdjęć i filmów i wektorów do wykorzystania za darmo. Licencja Pixabay pozwala na darmowe pobieranie plików i używanie ich prywatnie lub komercyjnie bez oznaczania autora (serwis sugeruje podanie Pixabay jako źródła w ramach reklamy, ale nie jest to konieczne).
PicJumbo
Darmowy bank zdjęć, za którym stoi jedna osoba – młody fotograf i programista. Wszystkie zdjęcia są udostępniane w serwisie PicJumbo na licencji, która pozwala używać grafiki w dowolny sposób bez podawania autora. Istnieje opcja zakupu konta Premium, dzięki któremu baza zdjęć jest większa.
Gratisography
Unikalne, specyficzne, dziwne – to słowa, które idealnie opisują ten bank darmowych zdjęć. Wszystkie grafiki z Gratisography można pobrać za darmo i dowolnie wykorzystywać, podobnie jak w przypadku powyższych banków: bez podawania autora. Jeśli chcesz wyróżnić swoją stronę zdjęciami naprawdę innymi od pozostałych, to znajdziesz je tutaj.
Adobe Stock
W bazie Adobe Stock znajduje się kilkaset tysięcy grafik oznaczonych jako bezpłatne, których można używać po założeniu konta w serwisie (pozostałe są płatne).
Bezpłatne zdjęcia oznaczone są głównie tzw. licencją standardową, która pozwala wykorzystywać zasób, jeśli przewidywana liczba odbiorców nie przekracza 500.000 (działania marketingowe) lub bez ograniczeń na stronach www/social media. Bez konieczności podawania autora.
StockUp
Niewielka baza wysokiej jakości zdjęć agregująca zasoby z wielu różnych źródeł. Zdecydowana większość plików w StockUp jest oznaczona licencją CC0, co umożliwia w pełni dowolne wykorzystanie bez oznaczania twórcy.
Freepik
Oprócz darmowych zdjęć, Freepik udostępnia również wektory oraz pliki w formacie .PSD. Znajdziesz tutaj mnóstwo plików do wykorzystania w marketingu (mailing etc.). Dzieła są oznaczone licencją CC BY, która wymaga podania autora.
FreeImages
Baza, która wszystkie swoje zdjęcia grupuje w specjalne kolekcje – dzięki temu łatwo można znaleźć to, czego szukasz. Plików z FreeImages można używać do celów komercyjnych i prywatnych bez podawania autora. Oznaczyć go należy, jeśli dokonasz edycji zdjęcia.
StockSnap
Dziesiątki zdjęć dodawanych dziennie – baza stale się powiększa i naprawdę trudno nie znaleźć tutaj czegoś dla siebie. W StockSnap dodatkowo wszystkie pliki oznaczone są licencją CC0 – to świetne miejsce, jeśli często poszukujesz darmowych zdjęć z internetu.
StockVault
Źródło, w którym znajduje się ok. 150.000 darmowych grafik, z dużym naciskiem na tekstury, tła i ilustracje. StockVault to propozycja dla tych, którzy budują strony internetowe/mailingi i potrzebują nadać im “charakteru”. Większość materiałów oznaczono licencją CC0, są jednak takie, których autor nie pozwala używać komercyjnie lub prywatnie.
Canva
Grubo ponad milion darmowych zdjęć, których możemy używać całkowicie za darmo. Canva zachęca do wypróbowania autorskiego systemu projektowania własnych grafik. Dobre narzędzie dla “niedzielnych grafików”, którzy chcą prosto, szybko i w jednym miejscu stworzyć dzieło do dalszego wykorzystania w sieci.
PIK Wizard
Podobnie jak Canva, PIK Wizard również oferuje ponad milion zdjęć i własny system do prostych edycji obrazów (nakładanie napisów, grafik etc.). Serwis nie wymaga oznaczania autora i pozwala korzystać z dzieł prywatnie i komercyjnie.
rawpixel
Baza najbardziej zróżnicowana pod względem tego, co w niej znajdziemy – tak zresztą wyczytamy na stronie rawpixel. I to prawda – tutaj jest naprawdę wszystko. Od “zwykłych” zdjęć, przez makiety .PSD i wektory, na abstrakcyjnych grafikach kończąc. Wszystko to opiewa licencja CC0.
Reshot
“Bez kosztów. Bez praw autorskich. Bez zmartwień” – tak mówi o sobie Reshot. I jest w tym prawda. Zdjęcia, ikony .SVG, wektory – wszystko to na licencji CC0. Znajdziemy tutaj wiele niepowtarzalnych dzieł – z racji tego, że Reshot lubi dzielić się zdjęciami początkujących twórców.
Generatory obrazów i zdjęć
Coraz większą popularnością cieszą się generatory obrazów AI. Narzędzia te wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji i są w stanie stworzyć grafiki, a nawet fotorealistyczne obrazy, które trudno odróżnić od prawdziwych zdjęć. Być może w nieodległej przyszłości, to właśnie tego typu generatory grafiki AI przejmą rolę klasycznych banków zdjęć.
Może Cię zainteresować: