Które autostrady w Polsce są bezpłatne? Gdzie wciąż obowiązują opłaty za przejazd?
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której przejazdy niektórymi odcinkami autostrad zostały zwolnione z opłat. Które autostrady są bezpłatne i kto może skorzystać z tego przywileju?
Darmowe autostrady A2 i A4
Celem nowych przepisów jest zmniejszenie kosztów korzystania z pojazdów, które wzrosły m.in. z powodu inflacji. Koszt rządowego programu wynosi około 200 milionów złotych. Tyle z kieszeni kierowców poruszających się autostradami wpadało rocznie do budżetu Krajowego Funduszu Drogowego. Warto jednak dodać, że pieniądze z poboru opłat stanowiły zaledwie 2,5% przychodów Funduszu.
Które autostrady są darmowe od 1 lipca?
Zgodnie z nowymi przepisami darmowe autostrady w Polsce to te odcinki, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na których obowiązuje system E-Toll. Mowa o następujących fragmentach dróg, objętych dotąd poborem opłat:
- autostrada A4 na odcinku Wrocław-Sośnica
- autostrada A2 na odcinku Konin-Stryków
Nie zaniechano jednak pobierania opłaty za przejazd całkowicie. Z bezpłatnego przejazdu autostradami skorzystają wyłącznie kierowcy pojazdów lekkich.
Dotychczas przejechanie płatnym odcinkiem państwowej autostrady A4 kosztowało maksymalnie 16,20 zł (Wrocław-Gliwice). Dla odcinka autostrady A2 Konin-Stryków opłata wynosiła natomiast 9,90 zł.
Bezpłatny przejazd autostradą A2
Od 1 lipca kierowcy mogą też bezpłatnie przejechać autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków. Zwolnieni z opłaty są kierowcy pojazdów o DMC do 3,5 tony (poza autobusami).
Darmowa autostrada A4
Kierowcy samochodów lekkich (do 3,5 tony, licząc dopuszczalną masę całkowitą pojazdu lub zespołu pojazdów) nie zapłacą za przejazd autostradą A4. Darmowy odcinek autostrady A4 to ten między Wrocławiem a Sośnicą. Chodzi o fragment drogi zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Za odcinek Myślenice – Kraków wciąż trzeba płacić, jak do tej pory. Można tutaj skorzystać m.in. z aplikacji AutoPay czy mPay obsługujących videotolling (rozpoznawanie rejestracji i automatyczne pobieranie opłaty).
Autostrada A1 darmowa od 1 lipca
Przejazd autostradą A1 również został zwolniony z opłat, choć tylko w weekendy (w pozostałe dni wciąż opłaty są pobierane). Ma to na celu uniknięcie korków w sezonie wakacyjnym, kiedy wiele osób porusza się tamtędy na urlop i z powrotem. Planem jest całkowite zniesienie opłat za przejazd autostradą A1 od 1 stycznia 2024 roku.
Pamiętajmy jednak, że podniesione szlabany na autostradowych bramkach nie uprawniają do przejazdu tamtędy ze zbyt dużą prędkością. Policja ostrzega, że mogą za to grozić wysokie mandaty.
Dla kogo darmowe autostrady w Polsce?
Zwolnienie z poboru opłat za przejazd niektórymi odcinkami dotyczy zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Nie ma też znaczenia kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany. Przejazd polskimi autostradami A2 i A4 na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest zwolniony z opłat od 1 lipca 2023 roku. Dotyczy to jednak jedynie pojazdów lekkich. Brak opłat dotyczy więc samochodów osobowych, motocykli i pojazdów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.
Użytkownicy pojazdów dostawczych i ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony wciąż zapłacą za autostrady. Przejazd będzie płatny również w wypadku autobusów, niezależnie od ich masy. Za autostrady zapłacą także kierowcy zestawów pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony (np. samochód osobowy z przyczepą). W tym wypadku liczy się łączna dopuszczalna masa całkowita zestawu pojazdów.
Co dalej z aplikacją e-Toll PL BILET?
Od 1 lipca 2023 roku pojazdy i zespoły pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie są już możliwe do rejestracji w systemie e-Toll.
Aplikację e-Toll PL BILET wciąż znajdziemy w sklepie Google Play oraz w App Store. Funkcjonalność aplikacji została jednak ograniczona. Korzystanie z aplikacji było możliwe do 3 lipca, np. w celu opłacenia przejazdu do 3 dni wstecz (czyli przed zniesieniem opłat).
Darmowe autostrady to nie jedyne wsparcie dla kierowców w 2023 roku
Umożliwienie bezpłatnego przejazdu autostradami niektórym kierowcom z pewnością ułatwi wakacyjne podróże. Darmowe autostrady nie są jednak jedynym ukłonem w stronę kierujących. W miesiącach wakacyjnych, podobnie jak rok temu, mogą oni liczyć na tańsze paliwo na stacjach Orlen. W tym celu należy pobrać aplikację Vitay i aktywować kupon. W każdym miesiącu możemy zatankować czterokrotnie ze zniżką 30 groszy na każdym litrze paliwa 95, 98 i ON. Obowiązuje jednak limit – 50 litrów na jedno tankowanie.
Może zainteresują Cię również inne artykuły
- Autopay – tą aplikacją zapłacisz m.in. za przejazd płatnym odcinkiem A4
- Darmowe nawigacje samochodowe – lista alternatyw dla Google Maps
- Aplikacje na wakacje – co warto pobrać przed wyjazdem na urlop?
- Turystyczne aplikacje do zwiedzania Polski, Europy i Świata
- Jak płacić za parkowanie? Przydatne aplikacje