Defragmentacja dysku twardego – na czym polega? Jaki defragmentator wybrać?

08.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 minut
Defragmentacja dysku twardego – na czym polega? Jaki defragmentator wybrać?
Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla niektórych komputer jest narzędziem do pracy, w innym przypadku pełni rolę domowego centrum rozrywki. Niezależnie od tego, do czego służy, warto zadbać o jego sprawne i bezproblemowe działanie. Regularna konserwacja sprzętu jest równie ważna, jak aktualizacja oprogramowania. Jednym z działań, które warto podejmować jest defragmentacja dysku. Pozwoli przyspieszyć działanie komputera, zwiększy komfort pracy i zapewni wiele lat bezproblemowej obsługi.

Czym jest defragmentacja dysku?

Aby odpowiedzieć na pytanie czym jest defragmentacja dysku, warto zastanowić się nad tym, co to jest fragmentacja.

Fragmentacja dysku jest normalnym zjawiskiem podczas korzystania z komputera. Polega na powstawaniu nieciągłych obszarów w strukturze dysku – zapisanych i niezapisanych obszarów.

Jako działanie odwrotne do fragmentacji dysku twardego, defragmentacja jest bardzo korzystna dla działania komputera. W jej trakcie dane na dysku twardym są przenoszone w inne obszary dysku, aby znajdowały się w najbardziej odpowiednich miejscach. Pliki powiązane ze sobą trafiają blisko siebie, a puste miejsca są wypełniane, przez co działanie systemu i aplikacji przyspiesza.

Defragmentacja dysków to przenoszenie danych z jednego obszaru na drugi, tak, aby pliki znalazły się w kolejności, w jakiej są one ładowane przez programy. Proces ten przyspiesza pracę komputera oraz wydłuża żywotność niektórych dysków (HDD).

Polecane dyski SSD Samsung

Kiedy potrzebna jest defragmentacja dysku?

Defragmentacja wpływa na podwyższenie komfortu pracy. Warto ją regularnie przeprowadzać (na przykład raz na kilka miesięcy). Warto także uruchomić program do defragmentacji dysku zawsze wtedy, gdy odczuwamy spadek szybkości działania naszego komputera.

Częstotliwość defragmentowania zależy także od wielkości dysku, a także od tego, czy komputer jest nowy. Im starszy komputer i jego dysk, tym częściej należy uruchamiać program do defragmentacji dysku.

defragmentacja dysku co to

Co daje defragmentacja dysku?

Czyszczenie i defragmentacja dysku twardego naszego komputera polega na poukładaniu danych w najbardziej optymalnych obszarach dysku komputera.

Defragmentacja sprawia, że komputer będzie działał szybciej. Zmniejszymy także ryzyko awarii dysku i komputera.

Jeżeli regularnie przeprowadzamy defragmentowanie dysku komputera, nie tylko zapewniamy sobie szybkie i sprawne działanie sprzętu. Dodatkowo, mechaniczne elementy dysku będą mniej eksploatowane. W znacznym stopniu zmniejszamy ryzyko utraty danych zapisanych na dysku komputera.

Ile trwa defragmentacja dysku?

Czas trwania defragmentacji zależy od wielu czynników. Defragmentacja dysku Windows 7 może trwać krócej, niż defragmentacja dysku Windows 10. Poza rodzajem systemu operacyjnego wpływ na czas defragmentacji mają także:

  • wielkość dysku twardego,
  • szybkość dysku,
  • ilość danych zapisanych na dysku,
  • czas od ostatniej defragmentacji,
  • program użyty do defragmentacji dysku.

Co ważne, podczas defragmentacji dysku wciąż można korzystać z komputera.

Cały proces trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin. W większości przypadków powinna trwać kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Jak często wykonywać defragmentację HDD/SDD?

Dyski HDD wymagają regularnej defragmentacji, w ich przypadku, aby przywrócić ład w przestrzeniach dyskowych, zalecane jest, aby wykonywać defragmentowanie przynajmniej raz na kilka miesięcy. Jeśli chodzi o dyski SSD, które pozwalają uzyskać dostęp do dowolnego pliku, z dowolnej lokalizacji, z taką samą szybkością, optymalizacja dysków poprzez defragmentację jest odradzana przez większość producentów. Nie można również defragmentować lokalizacji sieciowych.

Czy można defragmentować dysk SSD?

Defragmentacja oznacza przenoszenie części przechowywanych plików, aby były jak najbliżej siebie. Ma sens w przypadku dysku twardego (mechanicznego, inaczej HDD, z języka angielskiego: Hard Disk Drive). Dyski HDD oparte na magnetycznych talerzach pozwalają na przechowywanie plików w kilku częściach – w różnych miejscach.

defragmentacja dysku ssd

Zasada działania dysku SSD jest nieco inna niż w dyskach HDD – pliki przechowywane są tam w całości i fragmenty plików są odczytywane niemal jednocześnie. Nie ma więc potrzeby defragmentacji dysku SSD. Co więcej, skłonność do nadmiernego defragmentowania dysku SDD może prowadzić do jego nadmiernej eksploatacji, ponieważ każdy dysk ma określoną liczbę cykli zapisu, co przyczyni się do utraty żywotności.

Podobną zasadę działania mają także dyski w telefonach komórkowych i tabletach. Defragmentacja Androida lub urządzenia iOS także nie ma więc większego sensu. Warto natomiast regularnie korzystać z programów do czyszczenia pamięci wewnętrznej, które mogą przyspieszyć działanie urządzeń mobilnych.

Jak zrobić defragmentację dysku?

Przede wszystkim defragmentacja dysku wymaga posiadania specjalnego programu.

Defragmentator można pobrać za darmo z Internetu, istnieje wiele rodzajów takich programów.

Po uruchomieniu programu należy wybrać dysk (jeżeli mamy kilka), który będziemy defragmentować. Większość programów do defragmentacji pozwala sprawdzić, czy takie działanie jest aktualnie potrzebne dla danego dysku. W tym przypadku należy wybrać opcję “Analizuj dysk”.

Jeżeli wynik analizy wskazuje na konieczność przeprowadzenia defragmentacji, rozpoczynamy ją. Następnie należy postępować zgodnie z wyświetlanymi przez oprogramowanie instrukcjami.

Podczas działania programu możemy nadal swobodnie korzystać ze swojego komputera. Po zakończeniu procesu można rozpocząć go ponownie dla kolejnego dysku.

Defragmentowanie dysku HDD w Windows 11

Najnowszy system operacyjny Windows jest w stanie samodzielnie przeprowadzić defragmentowanie dysku, bez użycia zewnętrznych programów. Aby przeprowadzić prewencyjną defragmentację, należy:

  • kliknąć przycisk Start;
  • w polu wyszukiwania wpisać Defragmentacja i optymalizacja dysków (w starszych systemach operacyjnych narzędzie nazywało się Defragmentator dysku) i uruchomić;
  • uruchomić Defragmentator dysku;
  • zaznaczyć dysk twardy, który ma zostać poddany defragmentacji i go przeanalizować (służy do tego polecenie Analizuj dysk);
  • po zakończeniu analizy dysku, jeśli system wykaże w kolumnie Ostatnie uruchamianie procentową fragmentację dysku większą niż 10%, należy uruchomić defragmentowanie dysku.

Warto wiedzieć: zewnętrzne programy do defragmentacji są często lepiej wyposażone niż wbudowany w system Windows defragmentator. Często są one także bardziej intuicyjne pod względem obsługi dla użytkownika. Jeśli po zakończonym procesie komputer nadal wolno działa, warto wypróbować inne narzędzia do defragmentowania.

Defragmentator dysku – jaki wybrać? Najlepsze programy do defragmentacji

Defragmentacja dysku komputera zwykle wymaga użycia specjalistycznego programu do optymalizacji pracy dysków twardych poprzez defragmentację danych. Większość z nich działa w podobny sposób. Pozwala na szybką defragmentację dysku, co jest poprzedzone jego analizą. Wiele darmowych programów pozwala na skuteczną defragmentację.

Jednym z najbardziej polecanych programów do defragmentacji jest Defraggler. Daje możliwość defragmentowania zarówno całego dysku, jak i poszczególnych partycji. Można także defragmentować wolną przestrzeń na dysku. Defraggler pozwala również na pokazanie mapy dysku. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan fragmentacji dysku naszego komputera.

defraggler program do defragmentacji dysków

Kolejnym programem do defragmentacji dysku, którego warto użyć, jest MyDefrag. Jest bezpłatny i bardzo prosty w użyciu. Na każdym etapie pokazuje użytkownikowi, jakie działania może podjąć. Komplet informacji jest wyraźnie opisany. Program nadaje się więc do używania przez mniej doświadczonych użytkowników. Profesjonaliści także będą niego zadowoleni ze względu na mnogość dodatkowych opcji.

mydefrag program do defragmentacji

Większość programów do defragmentacji działa w podobny sposób  – instruują one użytkownika, co zrobić, aby utrzymać optymalne rozmieszczenia plików na dysku, poprawić jego działanie i tym samym przyspieszyć także pracę systemu Windows. Podczas wyboru warto brać pod uwagę bezpłatne aplikacje, które mają pozytywne oceny dotychczasowych użytkowników.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.