Search icon

Defragmentacja dysku twardego – na czym polega? Jaki defragmentator wybrać?

08.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Defragmentacja dysku twardego – na czym polega? Jaki defragmentator wybrać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla niektórych komputer jest narzędziem do pracy, w innym przypadku pełni rolę domowego centrum rozrywki. Niezależnie od tego, do czego służy, warto zadbać o jego sprawne i bezproblemowe działanie. Regularna konserwacja sprzętu jest równie ważna, jak aktualizacja oprogramowania. Jednym z działań, które warto podejmować jest defragmentacja dysku. Pozwoli przyspieszyć działanie komputera i zapewni wiele lat bezproblemowej obsługi.

Czym jest defragmentacja dysku?

Aby odpowiedzieć na pytanie czym jest defragmentacja dysku, warto zastanowić się nad tym, co to jest fragmentacja.

Fragmentacja dysku jest normalnym zjawiskiem podczas korzystania z komputera. Polega na powstawaniu nieciągłych obszarów w strukturze dysku – zapisanych i niezapisanych obszarów.

Jako działanie odwrotne do fragmentacji dysku twardego, defragmentacja jest bardzo korzystna dla działania komputera. W jej trakcie dane na dysku twardym są przenoszone w inne obszary dysku, aby znajdowały się w najbardziej odpowiednich miejscach. Dane powiązane ze sobą trafiają blisko siebie, przez co działanie systemu i aplikacji przyspiesza.

Defragmentacja dysku twardego to przenoszenie danych z jednego obszaru na drugi.

Kiedy potrzebna jest defragmentacja dysku?

Defragmentacja wpływa na podwyższenie komfortu pracy. Warto ją regularnie przeprowadzać (na przykład raz na kilka miesięcy). Warto także uruchomić program do defragmentacji dysku zawsze wtedy, gdy odczuwamy spadek szybkości działania naszego komputera.

Częstotliwość przeprowadzania defragmentacji zależy także od wielkości dysku, a także od tego, czy komputer jest nowy. Im starszy komputer i jego dysk, tym częściej należy uruchamiać program do defragmentacji dysku.

defragmentacja dysku co to

Co daje defragmentacja dysku?

Czyszczenie i defragmentacja dysku twardego naszego komputera polega na poukładaniu danych w najbardziej optymalnych obszarach dysku komputera.

Defragmentacja sprawia, że komputer będzie działał szybciej. Zmniejszymy także ryzyko awarii dysku i komputera.

Jeżeli regularnie przeprowadzamy defragmentację dysku komputera, nie tylko zapewniamy sobie szybkie i sprawne działanie sprzętu. Dodatkowo, mechaniczne elementy dysku będą mniej eksploatowane. W znacznym stopniu zmniejszamy ryzyko utraty danych zapisanych na dysku komputera.

Ile trwa defragmentacja dysku?

Czas trwania defragmentacji zależy od wielu czynników. Defragmentacja dysku Windows 7 może trwać krócej, niż defragmentacja dysku Windows 10. Poza rodzajem systemu operacyjnego wpływ na czas defragmentacji mają także:

  • wielkość dysku twardego,
  • szybkość dysku,
  • ilość danych zapisanych na dysku,
  • czas od ostatniej defragmentacji,
  • program użyty do defragmentacji dysku.

Co ważne, podczas defragmentacji dysku wciąż można korzystać z komputera.

Cały proces trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin. W większości przypadków powinna trwać kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Czy można defragmentować dysk SSD?

Defragmentacja oznacza przenoszenie części przechowywanych plików, aby były jak najbliżej siebie. Ma sens w przypadku dysku twardego (mechanicznego). To w nim pliki są przechowywane w kilku częściach – w różnych miejscach.

Zasada działania dysku SSD jest nieco inna – pliki przechowywane są tam w całości. Nie ma więc potrzeby defragmentacji dysku SSD.

defragmentacja dysku ssd

Podobną zasadę działania mają także dyski w telefonach komórkowych i tabletach. Defragmentacja Androida lub urządzenia iOS także nie ma więc większego sensu. Warto natomiast regularnie korzystać z programów do czyszczenia pamięci wewnętrznej, które mogą przyspieszyć działanie urządzeń mobilnych.

Jak zrobić defragmentację dysku?

Przede wszystkim defragmentacja dysku wymaga posiadania specjalnego programu.

Defragmentator można pobrać za darmo z Internetu, istnieje wiele rodzajów takich programów.

Po uruchomieniu programu należy wybrać dysk (jeżeli mamy kilka), który będziemy defragmentować. Większość programów do defragmentacji pozwala sprawdzić, czy takie działanie jest aktualnie potrzebne dla danego dysku. W tym przypadku należy wybrać opcję “Analizuj dysk”.

Jeżeli wynik analizy wskazuje na konieczność przeprowadzenia defragmentacji dysku, rozpoczynamy ją. Podczas działania programu możemy nadal swobodnie korzystać ze swojego komputera. Po zakończeniu procesu można rozpocząć go ponownie dla kolejnego dysku.

Defragmentator dysku – jaki wybrać? Najlepsze programy do defragmentacji

Defragmentacja dysku komputera wymaga użycia specjalistycznego programu. Większość z nich działa w podobny sposób. Pozwala na szybką defragmentację dysku, co jest poprzedzone jego analizą. Wiele darmowych programów pozwala na skuteczną defragmentację dysku twardego.

Jednym z najbardziej polecanych programów do defragmentacji jest Defraggler. Daje możliwość defragmentowania zarówno całego dysku, jak i poszczególnych partycji. Można także defragmentować wolną przestrzeń na dysku. Defraggler pozwala również na pokazanie mapy dysku. Dzięki niej zobaczymy stan fragmentacji dysku twardego naszego komputera.

defraggler program do defragmentacji dysków

Kolejnym programem do defragmentacji dysku, którego warto użyć, jest MyDefrag. Jest bezpłatny i bardzo prosty w użyciu. Na każdym etapie pokazuje użytkownikowi, jakie działania może podjąć. Komplet informacji jest wyraźnie opisany. Program nadaje się więc do używania przez mniej doświadczonych użytkowników. Profesjonaliści także będą niego zadowoleni ze względu na mnogość dodatkowych opcji.

mydefrag program do defragmentacji

Większość programów do defragmentacji działa w podobny sposób. Podczas wyboru warto brać pod uwagę bezpłatne aplikacje, które mają pozytywne oceny dotychczasowych użytkowników.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.