Co to są podcasty i gdzie ich słuchać?

23.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to są podcasty i gdzie ich słuchać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Masz czasem ochotę posłuchać czegoś innego niż tylko muzyki? Może wolisz rozmowy toczące się z ważnymi osobistościami ze świata biznesu, a może jednak lubisz posłuchać kogoś, kto skłoni Cię do refleksji? Podcasty są formą publikacji internetowej w trybie audio. Możesz ich słuchać na swoim laptopie lub smartfonie, a nawet pobrać w formie pliku mp3, aby móc odtworzyć w miejscu, gdzie nie masz dostępu do Internetu. To dzięki nim autorzy opowiadają konkretne historie i przeprowadzają ciekawe rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Co to jest podcast? Definicja

Na pytanie – czym jest podcast, można odpowiedzieć w dwojaki sposób. Podchodząc do tego tematu od strony technicznej, podcast jest niejako audycją radiową, w której toczą się rozmowy na wskazany temat.

Podcast może być też bardziej twórczy, czyli tworzony przez autora, który chce podzielić się ze swoimi słuchaczami przemyśleniami na praktycznie dowolny temat od relacji damsko-męskich, przez popkulturę, politykę, nowe technologie i inne ważne dziedziny życia.

Można przyjąć, że w niektórych przypadkach podcasty są artystycznymi dziełami, które nie zawsze można zobaczyć, ale posłuchać już tak.

Własny podcast? Zacznij od tego artykułu
podcasty
Jak zrobić podcast? Rady dla początkujących podcasterów

Rodzajów podcastów jest wiele, dlatego każdy odbiorca jest w stanie wybrać spośród nich co nieco dla siebie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy można stworzyć własny podcast, to odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Dzięki temu, że zaczniesz nagrywać, przekażesz swoim słuchaczom to, co Ci w duszy gra lub podzielisz się z nimi ważnymi dla świata informacjami.

co to jest podcast

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Podcasty przybierają różne formy i są wspaniałą alternatywą np. dla telewizji, w której przewija się coraz więcej reklam. Radio w ostatnim czasie też naszprycowane jest coraz większą ilością marketingu sprzedażowego. Jeśli jest to dla Ciebie męczące, a chcesz od czasu do czasu dowiedzieć się, co dzieje się na świecie, w Polsce czy masz ochotę trochę pozastanawiać się nad swoim życiem lub posłuchać czegoś odstresowującego, to podcast z pewnością spełni tę rolę.

Podcasty mogą być wspaniałym narzędziem do nauki języków, możesz z nich czerpać wiedzę, albo potraktować jako źródło rozrywki. Popularność tych audycji wzrasta również z tego względu, że są one całkowicie darmowe i dostępne na wielu platformach online.

Przede wszystkim jednak podcasty dają swobodę ich odsłuchiwania w dogodnym momencie. Może to być droga do pracy, bieganie, wycieczka samochodowa, wakacje, czy sprzątanie mieszkania. Nie jest się ograniczonym sztywną ramówką, jak w przypadku klasycznych stacji radiowych.

Alternatywą dla podcastów są audiobooki, czyli książki w wersji czytanej przez lektora lub grupę aktorów.

Jak słuchać podcastów?

Podcastu możesz posłuchać właściwie na każdym urządzeniu, które umożliwia odtwarzanie plików cyfrowych. Równie dobrze może to być laptop, tablet czy telewizor Smart TV, ale zdecydowanie najczęściej jest to telefon. Sprawia to, że możesz je odsłuchiwać, będąc na spacerze, siłowni, jadąc rowerem czy samochodem.

Taka forma przekazu pozwala Ci być na bieżąco z wszystkimi ważnym wydarzeniami na świecie, sprawia, że możesz się zrelaksować i posłuchać ulubionych audycji. Jeśli wiesz, że w którymś momencie nie będziesz mieć dostępu do Internetu, zawsze możesz ściągnąć swoje ulubione podcasty. Wszystko to sprawia, że podcasty trafiają do coraz większej liczby odbiorców.

Nie tylko muzyka, ale i podcasty – znajdziesz na Spotify
Ile kosztuje Spotify Premium w 2024? Cena i rodzaje pakietów

Gdzie słuchać podcastów?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, podcasty są dostępne na wielu platformach, np. na Spotify, która jest jednym z bardziej popularnych miejsc, w którym znajdziesz wiele najświeższych odcinków swojego ulubionego podcastu. Oprócz Spotify warto również zajrzeć na YouTube.

Jeśli posiadasz iPhone, wówczas możesz tworzyć swoje ulubione listy z podcastami w Apple Podcasts. Podcasty w serwisie Apple w większości są darmowe, ale ich twórcy mają możliwość wprowadzenie opłat. Minimalna kwota to 0,49 dolara za miesiąc.

Oprócz tego istnieją jeszcze takie platformy jak: Google Podcasts, Soundcloud, które są jednymi z bardziej popularnych platform do odsłuchiwania podcastów. Możesz również skorzystać z aplikacji Podcast Addict, która pozwala na zarządzenie ulubionymi podcastami osobom, które posiadają urządzenia z systemem Android. Wielu twórców audycji posiada również swoje strony internetowe, na których również możesz odsłuchiwać podcasty.

podcasty jak słuchać

Najlepsze polskie podcasty najpopularniejszych podcasterów

Na rynku podcastu mamy do wyboru wielu znakomitych autorów, których z pewnością warto zacząć słuchać. Do najlepszych podcastów można zaliczyć:

  • Tu Okuniewska oraz Ja i moje przyjaciółki idiotki – ich autorką jest Joanna Okuniewska nazywana Królową Polskich Podcastów. Wiele osób słuchających jej uważa, że nie da się odsłuchać jednego odcinka, ponieważ człowiek od razu ma ochotę na więcej,
  • Słuchowisko. Pogadajmy o życiu – jest przyjemny dla ucha, ponieważ jego autorka – Justyna Mazur ma prawdziwy talent do opowiadania historii o życiu. Joanna prowadzi również podcast kryminalny „Piąte: nie zabijaj”,
  • Imponderabilia Karola Paciorka, nawiązuje do wielu tematów, które wyłaniają się podczas rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Mimo iż jego podcast nazywany był dość nudnym, to jednak autor dzięki swojemu samozaparciu wybił się, a jego podcasty są dziś jednymi z chętniej słuchanych w całej Polsce,
  • Zabawy z jedzeniem, jak sama nazwa wskazuje, jest to audycja dla osób lubiących gotować. Oprócz przepisów można się z niej dowiedzieć również mnóstwa ciekawostek na temat życia, podsycanych nietuzinkowym poczuciem humoru.
  • Raport o stanie świata – obowiązkowa pozycja dla osób ceniących rzetelne, wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń na świecie. Autorem Raportu jest Dariusz Rosiak, przez lata związany z Trzecim Programem Polskiego Radia
  • Rozmowy Wojewódzki-Kędzierski – długie rozmowy z interesującymi goścmi prowadzone przez lubianych, a na pewno popularnych dziennikarzy, audycja nadawana w radio Newonce, ale dostępna jest również w formie podcastów na popularnych platformach (m.in. Spotify i Apple Podcasts)
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.