Bramka SMS – co to jest? Darmowe bramki SMS w 2024

29.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Bramka SMS – co to jest? Darmowe bramki SMS w 2024
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W czasach, gdy nie istniały jeszcze komunikatory internetowe, bramki SMS cieszyły się ogromną popularnością. Na czym dokładnie polega tego typu usługa? Czy w 2024 roku istnieją jeszcze bramki SMS? W poniższym artykule przedstawiamy pełen pakiet informacji na temat bramek SMS. Zapraszamy do lektury. 

Najlepsze darmowe bramki SMS

Do najlepszych darmowych bramek SMS, które wciąż działają w 2024 roku zaliczamy następujące serwisy:

Czym jest bramka SMS? Jak działa wysyłanie SMS przez internet?

Zanim w Polsce popularnością zaczęły cieszyć się komunikatory internetowe, takie jak Gadu-gadu czy Signal, mnóstwo osób korzystało z bramek SMS. Czym dokładnie są bramki SMS?

Jest to określenie dla specjalnych stron internetowych pozwalających na wysyłanie wiadomości SMS na numery w różnych sieciach komórkowych. 

bramka internetowa

Ta technologia to pewien pośrednik między użytkownikiem a właściwym dla jego sieci centrum zarządzającym wiadomościami SMS. To centrum nazywa się w skrócie SMSC i odpowiada za wysyłanie wiadomości do adresata. Istnieje możliwość połączenia SMSC z większą liczbą bramek – na przykład jeżeli usługi między operatorami są niekompatybilne. 

Zasady działania bramek SMS-owych nie są skomplikowane. Wystarczy, że użytkownik wpisze treść wiadomości, którą chciałby wysłać, i poda numer telefonu adresata. Okazuje się, że niektóre z bramek pozwalały nawet na wysyłanie wiadomości SMS-owych za pośrednictwem numeru telefonu nadawcy. W takim przypadku odbiorca otrzymywał normalnego SMS-a, który wyglądał tak, jakby był wysłany przez standardowy numer nadawcy. 

Bramki SMS cieszyły się kilkanaście lat temu rekordową popularnością. Wiązało się to z coraz wyższą sprzedażą telefonów komórkowych oraz zapotrzebowaniem na wysyłanie tanich wiadomości tekstowych.

Polecane telefony w promocyjnych cenach

Dlaczego bramki SMS były tak popularne?

Z czego wynikało tak wielkie powodzenie bramek SMS w Polsce? Bramki SMS święciły triumfy na początku lat dwutysięcznych – wówczas ceny SMS-ów były niezwykle drogie. Operatorzy komórkowi nie posiadali ofert z bezpłatnymi SMS-ami, dlatego wysyłanie SMS-ów w dużych ilościach w ramach abonamentu było wyjątkowo drogie. 

Dodatkowo, wiadomości SMS-owe miały limit, który wynosił zaledwie 160 znaków na wiadomość. Jednocześnie użycie polskich znaków dodatkowo sprawiało, że objętość wiadomości zmniejszała się o ponad połowę, dlatego wiele osób rezygnowało z nich, by zmieścić więcej tekstu.

Dziś, gdy mamy do swojej dyspozycji roaming i WiFi calling, bramki SMS mogą nam wydawać się bardzo przestarzałą technologią. Tak w istocie jest, ponieważ zdecydowana większość sieci komórkowych przygotowuje dla swoich klientów oferty z możliwością wysyłania nielimitowanej liczby SMS-ów w atrakcyjnej cenie. 

wysylanie sms przez internet

Jakie były ograniczenia i koszty bramek SMS?

Firmy, które udostępniały darmowe bramki SMS, zazwyczaj stosowały szereg ograniczeń. Chodzi tutaj o:

  • obowiązek założenia konta przed wysłaniem SMS-a,
  • dzienny limit na wysyłanie bezpłatnych wiadomości, 
  • każdy użytkownik miał określoną liczbę punktów do wykorzystania – zazwyczaj wysłanie 1 SMS-a kosztowało 1 punkt,
  • każda wiadomość posiadała określony limit znaków, podobnie jak w przypadku tradycyjnych SMS-ów,
  • przed wysłaniem SMS-a z bramki trzeba było najpierw obejrzeć reklamy. 

Oprócz darmowych bramek SMS istniały także płatne, jednakże ich popularność była znacznie niższa. W jaki sposób korzystało się z usług takich bramek? Najczęściej polegało to na wysłaniu płatnego SMS-a na wskazany numer. Ceny były zróżnicowane i zależały od liczby kupowanych wiadomości czy długości znaków. 

Czy bramki SMS w 2024 wciąż działają?

W momencie, gdy operatorzy komórkowi zaczęli coraz częściej wprowadzać do swoich ofert pakiety z nielimitowanymi SMS-ami, a na rynku zadebiutowały smartfony, rola bramek SMS znacznie zmalała. Przełomową datą był rok 2019 – wówczas sieć Play jako pierwsza wyłączyła swoją bramkę SMS. Na podobny krok w 2020 roku zdecydował się Play, a w 2021 – T-Mobile. 

Czy bramki SMS w 2024 roku wciąż działają? Okazuje się, że tak. Mimo tego, iż operatorzy komórkowi nie prowadzą już oficjalnych bramek, nie oznacza to, że nie prowadzą ich inne podmioty.

W internecie można znaleźć znaczną liczbę stron, które oferują darmowe wysyłanie SMS-ów. 

darmowa bramka sms

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż serwer pozwalający na wysyłanie wiadomości SMS może postawić praktycznie każdy – do jego działania wystarczy modem internetowy na USB oraz zwyczajny komputer. Z tego powodu korzystając z bramek SMS zwracajmy szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo. Lepiej nie korzystać z niesprawdzonych bramek SMS-owych, aby nie narazić się na wyciek naszych danych osobowych. 

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.