Czym jest adres IP? Jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

28.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Czym jest adres IP? Jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W obecnych czasach korzystanie z Internetu jest bardzo łatwe. Wystarczy wybrać sieć i podać hasło. Jednak z tematem połączenia internetowego związanych jest kilka ciekawych pojęć, które warto znać. Jednym z nich jest adres IP. Co to jest adres IP? Jakie są jego rodzaje? Jak sprawdzić adres IP komputera, telefonu i routera? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poradniku.

Adres IP – co to jest?

Adres IP – definicja:

Adres IP (z angielskiego Internet Protocol Address) to unikalny identyfikator, który nadawany jest urządzeniom łączącym się z Internetem albo z siecią lokalną.

Adres IP umożliwia administratorom sieci zidentyfikowanie podłączonych urządzeń, zarządzanie nimi oraz nadawanie lub odbieranie niektórych uprawnień. Można na przykład zablokować dostęp do wybranych stron internetowych.

Obecnie stosuje się dwa standardy zapisywania adresu IP – IPv4 oraz IPv6. Adres zapisany w pierwszym z wymienionych standardów składa się z czterech liczb. Każda mieści się w przedziale od 0 do 255 i jest oddzielona kropką, na przykład 192.168.1.1. 

Adres w standardzie IPv6 jest dłuższy i składa się z ośmiu sekcji, na przykład: 2001:0db8:0000:0001:0000:0000:0000:0001, ale można go skrócić zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Ten sam adres IP wyglądać może tak: 2001:db8:0:1:0:0:0:1 albo tak: 2001:db8:0:1::1.

Rodzaje adresów IP

Adresy IP podzielić można na różne grupy w zależności od ich rodzaju. Wśród najpopularniejszych typów wyróżniamy:

 • stałe IP – jak sama nazwa wskazuje, jest to adres, który się nie zmienia. Pozostaje taki sam nawet po ponownym uruchomieniu urządzenia, które podłączone jest do sieci. Niezbędny jest zaawansowanym użytkownikom, którzy na przykład utrzymują własny serwer plików.
 • Dynamiczne IP – zmienia się za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z siecią albo po upływie zdefiniowanego czasu, na przykład co 24 godziny. Taki adres posiada zdecydowana większość użytkowników domowych.
 • Prywatne (lokalne) IP – to adres, który nadawany jest użytkownikom sieci lokalnej, czyli takiej, która łączy komputery w szkole, w urzędzie czy w pracy. Lokalny adres IP nie jest widoczny dla innych użytkowników sieci.
 • Publiczne IP – to właśnie adres, który przypisywany jest urządzeniom łączącym się z Internetem.

Jak sprawdzić IP komputera?

W przypadku komputera z systemem Windows 10 istnieją dwa podstawowe sposoby sprawdzenia adresu IP, który został przypisany do komputera.

Pierwszy sposób:

 • Na pasku zadań prawym przyciskiem myszy kliknąć ikonę Wi-Fi (znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu).
 • Następnie wybrać opcję Otwórz ustawienia sieci i Internetu.
Jak sprawdzić IP komputera
 • Kliknąć w przycisk Właściwości.
Jak sprawdzić IP komputera
 • Przesunąć widok w dół. W sekcji Właściwości widoczny jest między innymi adres IP komputera.
Jak sprawdzić IP komputera

Drugi sposób:

 • Uruchomić Menu Start.
 • Na liście znaleźć System, a następnie Wiersz polecenia i uruchomić go.
wiersz poleceń - sprawdzanie ip
 • W nowym oknie wpisać komendę: ipconfig. Adres IP widoczny jest w wierszu IPv4 Address.
Jak sprawdzić IP komputera

Nieco inaczej należy postępować, aby sprawdzić adres IP komputera Mac. W tym przypadku należy kolejno:

 • Kliknąć Menu Apple (logo Apple w lewym górnym rogu ekranu).
 • Wybrać Preferencje systemowe.
Jak sprawdzić IP komputera mac
 • Otworzyć Sieć.
Jak sprawdzić IP na Macu
 • Na liście po lewej wybrać rodzaj połączenia, na przykład Wi-Fi. Z prawej strony pojawi się status, a pod nim informacja o tym do jakiej sieci podłączony jest komputer i jaki ma adres IP.
ip mac

Jak sprawdzić adres IP routera?

Sprawdzenie adresu IP routera również nie należy do skomplikowanych zadań.

Na komputerze z systemem Windows 10 należy postępować tak samo jak w przypadku drugiego sposobu na sprawdzenie adresu IP komputera. Adres IP routera znajduje się w wierszu Default Gateway.

Jak sprawdzić IP routera

Aby sprawdzić IP routera na komputerze Mac należy, podobnie jak w przypadku weryfikacji IP komputera, otworzyć Sieć w Preferencjach systemowych. Następnie kliknąć Zaawansowane.

Jak sprawdzić IP routera na macu

W nowym oknie przejść do zakładki TCP/IP, gdzie zobaczyć można adres IP routera.

ip routera mac

Jak sprawdzić IP telefonu?

Na smartfonie z systemem Android należy uruchomić Ustawienia. Na dole ekranu wybrać zakładkę Telefon – informacje.

Jak sprawdzić IP telefonu

Następnie Informacje o stanie.

Jak sprawdzić IP telefonu z androidem

Adres IP pojawi się w nowym oknie.

ip android

Nazwy wymienionych zakładek pochodzą z telefonu Samsung Galaxy A10 z systemem Android 11. Nazwy mogą różnić się w zależności od producenta smartfona oraz wersji systemu Android.

Podobnie postępuje się w przypadku iPhone’a. Należy uruchomić Ustawienia oraz przejść do zakładki Wi-Fi.

Jak sprawdzić IP na iphone

Po prawej stronie nazwy sieci, do której podłączony jest iPhone znajduje się symbol małej litery „i” w kółku.

Jak sprawdzić IP na iphone

Adres IP znaleźć można na ekranie, który pojawi się po stuknięciu w tę ikonę.

ip iphone

Jak zmienić IP komputera?

Regularna zmiana adresu IP z pewnością przyczyni się do poprawy poziomu ochrony prywatności. Zmiana zapobiega między innymi śledzeniu aktywności użytkownika w sieci. Dzięki niej można także obejść ograniczenia, które administrator nałoży na dany adres IP. Po zmianie adresu na nowy, ograniczenia znikną. Przykładem takich ograniczeń jest blokada dostępu do zagranicznych witryn. Zdarza się, że aby móc korzystać ze stron internetowych, należy zmienić adres IP na pasujący do kraju, w którym funkcjonuje dany serwis.

Sposobów na zmianę adresu IP jest bardzo dużo, ale nie należą one do najłatwiejszych. Obecnie coraz popularniejsze stają się aplikacje, które pozwalają na korzystanie z sieci VPN, czyli Virtual Private Network. Dzięki nim komputer łączy się z Internetem poprzez serwer pośredniczący, a dane są szyfrowane. Wybrać można różne serwery pośredniczące. Do najpopularniejszych aplikacji VPN zaliczyć można między innymi:

 • NordVPN,
 • SurfShark,
 • PUREVPN.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.