Jak sprawdzić czyj to numer telefonu? 3 proste sposoby

05.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak sprawdzić czyj to numer telefonu? 3 proste sposoby
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niechciane połączenia telefoniczne to zjawisko, które z roku na rok ma coraz szerszy zasięg. Najprostszym sposobem na jego ograniczenie, jest nieodbieranie telefonu, jeśli nie wiemy, czyj to numer. Obecnie jest wiele skutecznych sposobów, które pozwalają sprawdzić co to za numer, który wyświetla się na ekranie smartfona. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak działa wyszukiwanie po numerze telefonu oraz metody na sprawdzenie, do kogo należy konkretny numer telefonu.

Co zrobić, gdy dzwoni do nas nieznany numer?

Zhakowany telefon to nie jedyny problem, z którym niejednokrotnie borykają się właściciele smartfonów. Obecnie coraz częściej mówi się o niechcianych połączeniach telefonicznych. Spamu telefonicznego doświadczył w swoim życiu chyba każdy. Takie połączenia są najczęściej realizowane przez telemarketerów, windykatorów bądź zwykłych oszustów. Co możemy zrobić, gdy dzwoni do nas nieznany numer? Liczba dostępnych możliwości jest całkiem spora, aby sprawdzić, co to za numer jest spora.

Najprostszą opcją jest odrzucenie połączenia, a następnie wpisanie tego numeru w wyszukiwarkę Google.

Powinniśmy uzyskać wyniki pozwalające stwierdzić, czy dany numer wzbudza jakieś podejrzenia i czy inne osoby miały już z nim kontakt. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można zablokować numer, aby uniemożliwić mu kolejne próby dodzwonienia się do nas.

Jeśli odbierzemy połączenie i okaże się, że mamy do czynienia z namolnym konsultantem, możemy poprosić go usunięcie naszego numeru telefonu z bazy danych. Taka prośba powinna być spełniona niezwłocznie, ponieważ wynika to wprost z przepisów RODO. 

Polecane strony do sprawdzania numerów telefonicznych

Informacje o numerze telefonu znajdziesz także na konkretnych stronach internetowych. Istnieje wiele serwisów, które gromadzą numery telefonów. Użytkownicy wystawiają opinie, często dodają też komentarz. Łatwo sprawdzisz, czy numer, który do Ciebie dzwonił, został uznany przez innych za spam.

Do najpopularniejszych serwisów można zaliczyć:

Jak działają aplikacje sprawdzające numer?

Wiele osób chciałoby jednak wiedzieć, kto dzwoni bez konieczności odbierania telefonu. Takie rozwiązanie również jest możliwe. Można to sprawdzić w łatwy sposób korzystając z dedykowanej aplikacji sprawdzającej numer.

co to za numer telefonu

W telefonach z Androidem, w sytuacji gdy dzwoni numer podejrzewany o działalność spamerską, na ekranie pojawia się stosowny komunikat z informacją na ten temat. Można wówczas od razu zdecydować, czy chce się odebrać to połączenie, odrzucić je lub zablokować dzwoniący numer.

Niestety nie zawsze ta funkcja jest w stanie wyłapać niechciane połączenie. Co więcej, użytkownicy iPhone w ogóle są takiej możliwości pozbawieni. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zainstalowanie dodatkowej aplikacji sprawdzającej numer dzwoniącego.

Aplikacje tego typu zbierają informacje na temat właścicieli poszczególnych numerów telefonów. Najważniejszy jest fakt, iż swój udział w tworzeniu tych aplikacji mają sami użytkownicy. To właśnie osoby korzystające z aplikacji sprawdzających numer wystawiają opinie. W ten sposób numerom przydziela się poszczególne kategorie, np. działalność spamerska itd.

Co więcej, wiele z tych aplikacji prezentuje również dokładne informacje na temat danych osobowych dzwoniącego. Przykładowo: jeśli dzwoni do nas konsultant firmy X, informacja na ten temat pojawi nam się na ekranie smartfona. Jak widać, wyszukiwanie po numerze telefonu jest jak najbardziej możliwe. 

Sprawdzanie numeru telefonu w aplikacjach

Truecaller

sprawdź numer telefonu w aplikacji truecaller
Źródło: Sklep Google

Jedną z najbardziej znanych aplikacji tego typu jest Truecaller, która dysponuje bazą 250 milionów użytkowników. Może ona posłużyć nie tylko do identyfikacji i blokady numerów, ale również do prowadzenia rozmów. Jej największą zaletą jest fakt, iż w związku z tym, że zrzesza miliony osób z całego świata, ma informacje na temat ogromnej liczby numerów. Z tego powodu jest bardzo skuteczna w identyfikacji różnego rodzaju połączeń przychodzących, a przede wszystkim spamu. 

Czyj to numer?

sprawdzanie numer telefonu w polskiej aplikacji czyj to numer
Źródło: Sklep Google

Inna popularna aplikacja nazywa się Czyj to numer? i została wyprodukowana przez polską firmę. Jej atutem jest czytelny interfejs oraz duża liczba numerów, które znajdują się w bazie. Korzystając z tej aplikacji z łatwością sprawdzimy, od kogo pochodzi połączenie przychodzące. 

Czy da się znaleźć czyjeś dane personalne po numerze telefonu?

Znalezienie danych personalnych po numerze telefonu jest możliwe, gdy korzystamy z dedykowanej aplikacji sprawdzającej numer. Tego typu aplikacje charakteryzują się tym, że każdy jej użytkownik wyraża zgodę na dostęp do własnego katalogu numerów. Powoduje to, że później osoby korzystające z aplikacji mogą z łatwością sprawdzić, jakie są personalia osoby posiadającej konkretny numer telefonu. 

Trzeba zatem mieć świadomość tego, iż korzystanie z takich aplikacji wiąże się z tym, iż wyrażamy zgodę na to, by informacje na temat naszego numeru telefonu stały się ogólnodostępne. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.