Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?

18.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacja WhatsApp jest niezwykle popularnym narzędziem do komunikacji, z którego korzysta bardzo duże grono użytkowników. Jednak czy jest to bezpieczna opcja? Coraz częściej słyszy się o problemach z tym komunikatorem. Kiedyś mówiło się o nich dość ogólnie, a dziś dowiadujemy się o wielu szczegółach, które powinny nas nieco zaniepokoić. Warto więc dowiedzieć się, czy warto korzystać z WhatsApp, czy lepiej sobie odpuścić.

Spis treści:

WhatsApp – co to? Jak działa WhatsApp?

W ostatnich latach WhatsApp stał się jednym z popularniejszych komunikatorów, należących do Facebooka.

Jego twórcą jest Jan Koum, który jest również prezesem założycielskiej firmy. Aplikacja działa w systemie Android i iOS i jest znana z bardzo wygodnego użytkowania.

WhatsApp pozwala ona na szybkie przesyłanie wiadomości, czat grupowy, a nawet udostępnia bezpłatną usługę wykonywania połączeń.

Dzięki niej możesz zsynchronizować listę kontaktów czy wyszukać w automatyczny sposób znajomych, którzy również z WhatsAppa korzystają. Bardzo często użytkownicy WhatsAppa traktują go, jako program do wideokonferencji (maksymalnie 8 osobowa rozmowa online).

Możesz zmieniać swój status i zobaczyć, kiedy ostatnio osoba, z którą piszesz, była dostępna w komunikatorze.

Za każdym razem, kiedy otrzymasz wiadomość, WhatsApp Cię o tym poinformuje. Jeśli ktoś odczyta Twoją wiadomość, będziesz o tym wiedział, ponieważ wyświetlą się dwa niebieskie “ptaszki“ (vv)”na wysłanej przez Ciebie wiadomości, które to potwierdzą.

Dla wielu użytkowników WhatsAppa posiadających telefon z systemem Android, ważne jest to, że mogą się ze sobą kontaktować, korzystając z różnych marek smartfonów.

whatsapp co to

Dlaczego WhatsApp został uznany za niebezpieczny?

W ostatnim czasie mówi się coraz więcej o tym, że komunikator WhatsApp nie należy do najbezpieczniejszych aplikacji. Dlaczego?

WhatsApp – szyfrowanie

W pierwszej kolejności wyszło na jaw, że do roku 2012 każda wiadomość wychodząca z komunikatora WhatsApp była jawna, czyli niezaszyfrowana.

Oznacza to, że każda osoba korzystająca z tego samego Wi-Fi co my i również korzystająca z WhatsAppa, mogła przeczytać nasze wiadomości i zobaczyć pliki, które przesyłamy. Mimo iż firma WhatsApp twierdzi, że zostało to w ostatnim czasie zmienione, to jednak wielu programistów jest innego zdania.

Hakerskie zablokowanie konta

Kolejne niebezpieczeństwo stwarza luka zabezpieczeń umożliwiająca zablokowanie konta przez hakerów, którym wystarczy tylko numer Twojego telefonu. Wygląda to tak:

  • Haker instalując tę aplikację, może podać każdy numer podczas rejestracji, więc nigdy nie wiesz, czy przypadkiem nie będzie to on należał do Ciebie.
  • Komunikator wyśle Ci więc kod weryfikacyjny, a po wielu nieudanych próbach weryfikacji, Twoje konto zostanie zablokowane na 12 godzin.
  • W tym momencie haker wysyła maila z prośbą o dezaktywację Twojego konta, do którego nie będziesz miał dostępu przez kolejne 12 godzin. Powtórzenie całej procedury przez hakera całkowicie zablokuje Twoje konto.

Nie pomoże więc nawet dwuskładnikowe logowanie. Jedynie pomocne może okazać się dodanie adresu mailowego do uwierzytelniających danych.

Te dwie sprawy pokazują, że nie jest to bezpieczny komunikator, a to tylko część informacji, które poddają w wątpliwość jego bezpieczne działanie.

Nowy regulamin WhatsApp – co się stanie, jeśli go nie zaakceptujesz?

WhatsApp wprowadził zmiany w regulaminie od 15 maja 2021 roku.

Zmiany dotyczą polityki prywatności, mianowicie komunikator WhatsApp przesyła dane swoich użytkowników Facebookowi.

czy whatsapp jest bezpieczny

Obie firmy otwarcie mówią, że chodzi tu głównie o analizę statystyk oraz o możliwość wysyłania spersonalizowanych reklam użytkownikom aplikacji.

WhatsApp podkreśla, że nie chodzi o ingerencję w prywatne rozmowy, ponieważ są one ponoć kodowane w taki sposób, aby nikt nie mógł ich podejrzeć.

Jeśli regulamin nie zostanie przez Ciebie zaakceptowany, nie będziesz mógł korzystać z aplikacji.

Czy WhatsApp jest bezpieczny w 2023 roku?

WhatsApp jest darmowym i popularnym komunikatorem, co przekonało do jego użytkowania szerokie grono użytkowników. Jednak nowa polityka prywatności budzi sporo kontrowersji, ponieważ dzięki WhatsAppowi Facebook będzie otrzymywał więcej informacji na nasz temat. Sytuacja ta nie podoba się jednak wielu osobom korzystającym z tej aplikacji. Są więc one skłonne zrezygnować z użytkowania WhatsAppa, ponieważ nie jest to dla nich najbezpieczniejszy komunikator.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak usunąć WhatsAppa, przejdź do artykułu:
Jak usunąć WhatsApp? Szybka instrukcja krok po kroku

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.