To koniec Sony Xperia? Japoński gigant zrezygnuje ze swojej marki produkującej smartfony?

19.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
To koniec Sony Xperia? Japoński gigant zrezygnuje ze swojej marki produkującej smartfony?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Producenci smartfonów nierzadko mają specjalne nazwy dla swojego sprzętu. W przypadku Sony telefony od lat mają w nazwie słowo „Xperia”. Kiedyś były to całkiem popularne urządzenia, dziś stały się jednak nieco niszowe. Niektóre fakty przemawiają nawet za tym, że możliwy jest koniec Sony Xperia jako marki sprzedającej telefony.

Czy to koniec Sony Xperia?

Źródłem dość niepokojąco brzmiących doniesień jest serwis Notebookcheck. Ich zdaniem Sony może wkrótce zrezygnować z dalszego korzystania z tej marki. Obecnie Sony Xperia to bardzo rozpoznawalna seria smartfonów. Jej korzenie sięgają 2008 roku. Do tego czasu Japończycy nazywali swoje telefony oznaczeniami składającymi się z litery i cyfr. Kilkanaście lat temu sprzęt dostępny był jednak pod nieco inną marką – Sony Ericsson. Przykładami kultowych już dziś telefonów sprzed „ery Xperii” były Sony Ericsson T610, Sony Ericsson K750, czy Sony Ericsson W800.

Sony Ericsson K750
Sony Ericsson K750

Koniec Sony Xperia nie oznacza na szczęście, że Japończycy przestaną produkować telefony! Chodzi tylko o zmianę nazewnictwa.

Zmiana może wiązać się z chęcią dalszego rozwoju firmy. Wiele wskazuje na to, że w modelu Sony Xperia (lub bez tego dopisku) 1 XII, którego premiery możemy się spodziewać w 2025 roku, dojdzie do małej rewolucji. Pogłoski wskazują na to, że pojawi się tam kamera do selfie pod ekranem. Jak donosi Notebookcheck, równolegle Sony może zmienić również design swoich smartfonów.

Tym samym Sony mogłoby zostać producentem, który w swoim urządzeniu zastosuje kamerkę przednią pod ekranem. Rozwiązanie o nazwie UDC (Under Display Camera) prawdopodobnie chciało też wprowadzić Apple. Współpracując z LG (Koreańczycy mają wyprodukować wyświetlacz z ukrytą pod nim kamerą dla iPhone) mogliby zaprezentować tę opcję jednak dopiero w 2027 roku.

Nowa marka Sony w świecie smartfonów

Już w 2024 roku Sony być może zaprezentuje pierwsze smartfony pod nową submarką. Nie mamy jednak póki co oficjalnego potwierdzenia takiej informacji. Ciężko też spekulować dziś, jak miałyby nazywać się przyszłoroczne urządzenia. Skoro jednak Xiaomi ma swoje „Xiaomi 14„, flagowiec z Japonii mógłby przecież nazywać się po prostu „Sony 1”.

Sony Xperia 10 V
Czy to koniec Sony Xperia? Na szczęście chodzi tylko o zmianę nazwy! (fot: Sony Xperia 10 V)

Obecnie portfolio Sony Xperia nie jest zbyt rozbudowane. Mamy właściwie tylko flagowy model Sony Xperia 1 V, czy tańszy model Sony Xperia 10 V. Jest jeszcze Sony Xperia 5 V, czasem w sprzedaży znajdziemy też starsze generacje tych trzech serii. W porównaniu z konkurencją, mającą nierzadko kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt modeli – to dość skromna oferta.

Smartfony Sony Xperia są jednak dziś dość charakterystyczne. Ich sylwetka jest mocno wydłużona, a wygląd – całkiem klasyczny. Przednia kamera nawet w najdroższym modelu za około 5000 złotych znajduje się nie w wycięciu w ekranie, a po prostu nad nim. Sprzęt ma więc ramki nad i pod ekranem, ale czy to źle? Telefony Sony Xperia możemy dziś docenić m.in. ze względu na dopracowane aparaty fotograficzne i wiele opcji nagrywania wideo. Sony jest zresztą jednym z wiodących producentów matryc do aparatów fotograficznych innych firm.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.