Czy to jeszcze smartfon? Benco V80s nie ma kamery ani lokalizacji GPS

01.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Czy to jeszcze smartfon? Benco V80s nie ma kamery ani lokalizacji GPS
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Benco nie jest zbyt znanym producentem smartfonów na naszym rynku. W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się natomiast ciekawe informacje na temat nowego modelu. Benco V80s to bardzo ciekawa koncepcja bezpiecznego telefonu. Nie chodzi tu jednak o zaawansowane szyfrowanie, skaner tęczówki oka, czy inne znane rozwiązania. Telefon został pozbawiony kilku funkcji, co czyni go wyjątkowym.

Benco V80s – nowoczesny smartfon bez aparatu i GPS

Sposobem Benco na poprawę bezpieczeństwa jest pozbawienie telefonu aparatu fotograficznego, a także modułu GPS. Na pierwszy rzut oka jest to dość radykalne posunięcie. Po chwili zastanowienia okazuje się jednak dość sprytne.

Producent wykorzystał swój model ze średniej półki w celu stworzenia bezpiecznego smartfona. Benco V80s nie ma aparatu i GPS.

Bazą pozwalającą na realizację tego ciekawego projektu jest model Benco V80. To przedstawiciel niskiej półki cenowej, kosztujący około 450 złotych. Model Benco V80s posiada takie same parametry, jak protoplasta, nie ma jednak żadnej kamery, ani modułu GPS.

benco V80s telefon bez aparatu

Specyfikacja Benco V80s

Telefon Benco V80s posiada ośmiordzeniowy procesor Unisoc SC9863A z zegarem 1,6 GHz. Wspierają go 3 GB RAM (istnieje też wariant z 4 GB RAM) i pamięć wewnętrzna 32-64 GB. Ekran IPS posiada przekątną 6,5″, a bateria ma 5000 mAh. Z tyłu obudowy znajduje się czytnik odcisku palca. Telefon wspiera sieć LTE (4G).

Benco V80s jest prostym telefonem, pod względem funkcjonalności (a właściwie – ich braku) nie ma jednak praktycznie żadnej konkurencji.

Producent nie napracował się w kwestii designu. Mimo braku przedniej kamery ekran wciąż posiada wcięcie. Mimo podstawowych podzespołów i bardzo niskiej ceny, telefon pracuje na Androidzie 11. Nie znamy jeszcze ceny nowego telefonu, ciekawe czy będzie niższa od swojego odpowiednika z GPS-em i aparatami. Telefon jest dostępny w dwóch kolorach – jasnoniebieskim i szarym.

Dlaczego telefon nie ma aparatu?

Jest kilka zastosowań dla smartfonów bez aparatu fotograficznego. Przede wszystkim takie urządzenie jest sposobem walki z hackerami, czy złośliwym oprogramowaniem. W mediach co pewien czas pojawiają się bowiem informacje o dostępie do smartfona, w tym obsługi kamery, przez niepowołane osoby. Zdjęcia mogą być wykonywane i przesyłane nawet bez wiedzy właściciela telefonu. Na rynku są dostępne zaślepki zasłaniające kamerę (do smartfona, a także laptopów). Sporo osób ich używa, co świadczy że martwią się o swoje bezpieczeństwo.

Osłona aparatu w smartfonie
Etui na telefon z zasłonką aparatu (fot. Nilkin)

Istnieje także drugie zastosowanie dla telefonu bez aparatu. Niektóre instytucje, jak banki, laboratoria, czy siedziby dużych firm, nie pozwalają wchodzić do niektórych miejsc z aparatem. Podyktowane jest to zabezpieczeniem danych, często innowacyjnych technologii, czy innych wrażliwych treści.

W takiej sytuacji pracownicy lub osoby odwiedzające te miejsca muszą zostawić swój telefon, na przykład na recepcji. Rozwiązaniem może być telefon nie posiadający aparatu, dający natomiast cały szereg innych możliwości zastosowania. W przeszłości niektóre biznesowe modele Nokii także posiadały swoje warianty bez kamery.

Zobacz także inne artykuły o smartfonach:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.