Czy TikTok jest niebezpieczny dla dzieci? Ciemna strona pozornie niewinnej aplikacji

27.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Czy TikTok jest niebezpieczny dla dzieci? Ciemna strona pozornie niewinnej aplikacji
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

TikTok to jedna z tych aplikacji, które cieszą się znacznie większą popularnością wśród dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Internet może być świetną przestrzenią do nawiązywania nowych znajomości, dzielenia się swoją pasją czy codziennymi, małymi sukcesami. W przypadku najmłodszych to często sposób na komunikowanie się z kolegami i koleżankami, ale czy na TikToku znajdują się tylko bezpieczne i legalne treści? Niestety nie. TikTok, podobnie jak każda inna aplikacja z dostępem do sieci, może być potencjalnym zagrożeniem dla nieletnich użytkowników.

Spis treści:

TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji szczególnie wśród dzieci:
TikTok – wkrótce może przebić popularnością Facebooka i Instagram

Od jakiego wieku można korzystać z TikToka?

W regulaminie serwisu można znaleźć jasną informację:

TikTok jest dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia.

Teoretycznie wszystkie osoby poniżej tego wieku nie mogą mieć własnego konta. W praktyce nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy, że dziecko zawyży swój wiek i wpisze inną datę urodzin, a kontro zostanie utworzone.

Granica wiekowa może być sporna, w końcu nie od dziś wiadomo, że niejeden 11latek jest znacznie bardziej świadom zagrożeń niż wielu 15-latków.

Masz pewność, że Twoje dziecko nie ma TikToka?

Przy tej okazji trzeba także wspomnieć o problemie zwanym niewiedzą. Wielu rodziców kompletnie nie zdaje sobie sprawy, z jakich aplikacji na co dzień korzysta ich dziecko. A zatem na próżno mówić, że to właśnie oni – rodzice odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Regulamin TikToka usilnie egzekwują moderatorzy.

Wykrycie użytkownika, który jest poniżej regulaminowego wieku, wiąże się z zamknięciem konta, jednak jest to bardzo trudne zadanie i raczej nie należy spodziewać się zbyt szybkiej reakcji ze strony administracji.
czy tiktok jest bezpieczny dla dziecka

Dlaczego TikTok może być niebezpieczny dla dzieci? 

Nie bez przyczyny tak często można usłyszeć o bezpieczeństwie dzieci w sieci. Niektóre z powodów powinny być jasne.

Treści nieodpowiednie dla nieletnich, pornografia dziecięca i przemoc przewijają się przez każdy serwis społeczności.

To tak naprawdę tylko jedna część ciemniej strony TikToka.

Niebezpieczne linki

Nawet jeśli nie jest to forma wideo czy zdjęcia, to linki mogą kierować do niebezpiecznych serwisów. T

Niebezpieczne wyzwania

Serwis zasłynął przede wszystkim z wyzwań (z ang. challenge), które na początku miały całkiem niewinną formę – śpiew i taniec. Z czasem wyzwania zaczęły się zmieniać. Powstały nowe i bardziej skomplikowane zadania, którym chcieli sprostać użytkownicy, a część z nich była naprawdę niebezpieczna.

We Włoszech głośno było o śmierci nastolatki, która próbowała wykonać blackout challenge. „Zabawa” polegała na podduszeniu się do momentu utraty przytomności. Finał, niestety, okazał się tragiczny.

Kontrola rodzicielska na TikToku

Powyższe przykłady podkreślają, że warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka na TikToku. W tym celu warto zapoznać się z funkcją kontroli rodzicielskiej, która jest dostępna w aplikacji TikTok. Trzeba przyznać, że aktualnie możliwości blokady rodzicielskiej są dopracowane i dokładnie przemyślane pod kątem zwiększania bezpieczeństwa dziecka korzystającego z TikToka.

Jak działa kontrola rodzcielska na TikToku? Szczegóły znajdziesz w artykule:
Kontrola rodzicielska na TikToku — jak włączyć?

Dziecko bezpieczne w sieci

Wielu rodziców staje przed pytaniem: jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci? Zabrać telefon? Zainstalować aplikacje do kontroli rodzicielskiej? Być może część z tych rozwiązań dobrze się sprawdzi, ale to tylko półśrodki. Dzieci wręcz lgną do tego, co zakazane.

Najskuteczniejsza forma ochrony to budowanie świadomości oraz rozmowa.

I nie dotyczy to tylko maluchów, którzy właśnie dostali swój pierwszy telefon, chociaż to właśnie oni mogą być w szczególności narażeni niebezpieczeństwa. Nawet nastolatek powinien korzystać z technologii z rozwagą.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.