Czy można legalnie grillować na balkonie?

22.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czy można legalnie grillować na balkonie?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nic nie smakuje tak dobrze, jak grillowane jedzenie. Zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy realnej możliwości wybrania się do parku lub na działkę i jedyną opcją jest grill na balkonie w bloku. Warto jednak przemyśleć rozpalanie rusztu w miejscu nie do końca do tego przystosowanym.

Czy grillowanie na tarasie lub balkonie w bloku jest legalne?

Czy możemy grillować na balkonie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Prawnie nie jest to zakazane, bo nie ma na ten temat zapisu w kodeksie prawnym. Jednak trzeba uważać, nie tylko ze względu na możliwe konsekwencje wynikające z przepisów przeciwpożarowych oraz regulaminów wspólnoty.

Grill na balkonie a prawo

Dozwolone jest użytkowanie wyłącznie grilla elektrycznego. Przepisy przeciwpożarowe mówią o tym, że zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Co za tym idzie, grill węglowy w bloku jest zakazany.

Wynika to z wysokiego ryzyka na zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

czy można grillować na balkonie

Konsekwencje grillowania na balkonie – zagrożenie pożarowe

Grill na balkonie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 7 czerwca 2010 roku dotyczącym ochrony przeciwpożarowej nieruchomości, został określony jako potencjalne niebezpieczeństwo dla zabudowań.

Za wzniecenie ognia grozi kara nagany, mandat, zdarzają się nawet, rzadko ale jednak, aresztowania.

Rozpalanie w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów przyniesie więcej szkody niż rozrywki. W przypadku nieodpowiedzialnego rozpalania grilla na balkonie lub tarasie, może dojść pożaru. Takie wypadki miały miejsce, gdy w okolicy grilla były elementy wystroju lub wyposażenia wnętrza.

Grillowania na balkonie a regulamin wspólnoty

Szczegółowe informacje na temat tego, czy możesz rozpalić grilla na balkonie, z pewnością znajdziesz w regulaminie swojej wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Sprawdź lokalne dokumenty i zapytaj administracji, czy Twój balkon może bezpiecznie pełnić rolę ogródka rekreacyjnego na weekend.

Pracownicy osiedlowych spraw wewnętrznych i administracji z pewnością Ci pomogą. Warto także zapoznać się z art. 144 kodeksu cywilnego, który przedstawia o wiele szerszy kontekst takiej, a nie innej decyzji. Uzupełniając te informacje lekturą wspomnianego już rozporządzenia administracji z 7 czerwca, zbierzemy wszelkie potrzebne informacje.

grill elektryczny na balkonie

Grill elektryczny zamiast węglowego grilla na balkonie

Na balkonie lub tarasie dozwolone jest użytkowanie wyłącznie grilla elektrycznego. Należy unikać rozpalania ognia w miejscu umożliwiającym jego rozprzestrzenienie się. Zrezygnuj z węglowego grilla na balkonie i rozważ wersję elektryczną. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, ale mimo to również należy być ostrożnym.

Włączając grill elektryczny zadbaj o to, by w odległości mniejszej niż metr bądź kilkadziesiąt centymetrów (w zależności od możliwości Twojego balkonu lub tarasu) nie znajdowało się nic, co mogłoby wpaść na rozgrzaną płytę lub zająć się od temperatury.

Gdzie można rozpalać grilla węglowego?

W większych miastach umożliwiono rozpalenie grilla na świeżym powietrzu, bez konieczności ciśnięcia się na małej powierzchni. Wyznaczenie konkretnych miejsc w parkach i większych ogrodach stanowczo zmniejsza ryzyko stworzenia zagrożenia pożarowego. Tego typu place są dobrze przygotowane na wszelkie ewentualności.

gdzie można rozpalać grilla

Pamiętaj, że czasem najmniejsza iskra może stworzyć ogromne problemy. Bardzo ważnym jest nie zostawianie grilla bez obserwacji. Niewiele trzeba, żeby ktoś się przypadkowo poparzył lub żeby wiatr przewrócił grill. Zapisz w widocznym miejscu numer alarmowy straży pożarnej.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.