Formuła 1: Z Viaplay do Apple TV+? Oferta opiewa na 2 mld dolarów rocznie

12.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Formuła 1: Z Viaplay do Apple TV+? Oferta opiewa na 2 mld dolarów rocznie
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Apple chce uzyskać globalne prawa do transmisji Formuły 1. Oferta opiewa na rekordowe 2 miliardy dolarów rocznie. 

Formuła 1: Apple TV+ z globalnymi prawami do transmisji?

Podążając za doniesieniami serwisu branżowego Business F1, Apple jest gotowe przeznaczyć nawet 2 mld dolarów rocznie w zamian za prawa do transmisji Formuły 1 na skalę globalną. Co więcej, gigant chce mieć w tym zakresie wyłączność. 

Zaoferowana kwota dwukrotnie przewyższa stawkę, jaką Formuła 1 uzyskuje obecnie z globalnej sprzedaży praw telewizyjnych.

Za całym zamieszaniem ma stać dyrektor generalny Apple – Tim Cook – który nie ukrywa swojego zamiłowania do tej dyscypliny sportu. Starania o dopięcie kontraktu ma podjąć zresztą osobiście podczas tegorocznego Grand Prix Stanów Zjednoczonych i Grand Prix Las Vegas. 

Formuła 1: co z transmisjami w Viaplay? 

Do tej pory prawa do transmisji Formuły 1 w Polsce miało Viaplay, które podpisało stosowne kontrakty aż do 2025 roku. Jak jednak wspominaliśmy, serwis wycofuje się z rynku, co jest bezpośrednią konsekwencją wyników przedstawionych w sprawozdaniu finansowym firmy za drugi kwartał 2023 roku. 

Zgodnie z jego zapowiedzią wyjście z Polski, krajów bałtyckich, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady nastąpi w formie zbycia, partnerstwa lub likwidacji biznesów. Niewykluczone więc, że kolejnym nadawcą z prawami wyłącznymi do transmisji w Polsce będzie właśnie Apple. 

W skali globalnej – o ile rzecz jasna transakcja doszłaby do skutku – proces uzyskiwania wyłącznych praw do transmisji byłby rozciągniętym w czasie procesem i mógłby trwać nawet do 2029 roku, co ma związek z uprzednimi uzgodnieniami w zakresie dystrybucji treści. 

Dla Formuły 1 byłby to rewolucyjny krok, gdyż jak dotąd żaden podmiot nie uzyskał globalnych, wyłącznych praw do transmisji z torów wyścigowych. 

Źródło: Business F1

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.